reklama

V Austrálii hromadně umírají ptáci. Na vině může být jed na hlodavce

Až stovku mrtvých ptáků objevili v posledních dnech ochránci.
Zdroj: Pixabay

Úřady australského státu Nový Jižní Wales spustily vyšetřování hromadného úmrtí ptáků. Podle odborníků za tragédii může jed, kterým se zemědělci snaží zkrotit populace hlodavců.

reklama

Vyšetřování Agentury na ochranu životního prostředí státu Nový Jižní Wales potvrdilo, že za hromadným úmrtím ptáků na západě země stojí konzumace jedu na hlodavce. Toxikologická analýza otravu objevila u původních i nepůvodních ptačích druhů v okolí několika měst. Jedna z největších skupin mrtvých ptáků byla objevena u hřbitova města Parkes. Ochránci zde našli až stovku mrtvých a umírajících kakadu růžových.

Za hromadné úmrtí může zřejmě jed na hlodavce.
Za hromadné úmrtí může zřejmě jed na hlodavce.
Zdroj: Facebook/WIRES

„Vidět ta mrtvá těla a sbírat je ze země mi trhalo srdce,“ uvedla Kelly Lacey ze záchranné stanice WIRES a dodala, že ve výkalech ptáků se nacházela krev, což ji vedlo k myšlence, že museli být otráveni. „Domnívám se, že silnější jedy budou mít zásadní dopad na divoká zvířata,“ obává se.

Miliony myší stát sužují již několik měsíců. Hodnota škod na obilí, seně či strojích se vyšplhala už na miliony dolarů. Tamější vláda oznámila, že zemědělcům stiženým přemnoženými hlodavci poskytne pomoc ve výši padesáti milionů dolarů. Její součástí je distribuce deseti tisíc litrů bromadiolonu – silného antikoagulačního rodenticidu schváleného Australským úřadem pro pesticidy a veterinární lékařství. Otrava touto látkou se projeví 24 až 36 hodin po požití, otrávené zvíře tak může umírat až pět dní.

Nový Jižní Wales sužují miliony mší.
Nový Jižní Wales sužují miliony mší.
Zdroj: AP

„Vždy existuje možnost, že návnadu pozře nějaký jiný živočich,“ vysvětluje Carmen Dwyer, výkonná ředitelka Agentury na ochranu životního prostředí. „Může se to týkat ptáků konzumujících obilí, pokud snědí obilí obalené pesticidy.“ Za pravdu jí dává i ornitoložka Maggie Watson z Univerzity Charlese Sturta, která se obává, že pro populace původních druhů může být použití rodenticidu devastující. „Pokud se do systému dostane bramodiolon, můžeme se rovnou rozloučit se spoustou původních živočichů v krajině,“ prohlásila. Proti jeho použití se však kromě ochránců zvířat staví i někteří zemědělci.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

USA

Na původní fotce byla, v ročence už ne. Dívku s Downovým syndromem škola „vystřihla“

Na původní fotce byla, v ročence už ne. Dívku s Downovým syndromem škola „vystřihla“

Dva snímky mladých roztleskávaček jsou téměř stejné, jeden z nich ale pobouřil Američany. Dívky v modrobílém oblečku a pompony na rukou ze Shoreline Junior High School v Utahu si pořídily skupinovou fotografii, na které je i čtrnáctiletá Morgyn Arnoldová s Downovým syndromem. Jenže na druhém snímku, který vznikl jen o pár chvil později, už není. Vyřazení mladé dívky vyvolalo v USA bouři, škola vše označila za chybu a omluvila se.

Španělé opět zaváhali. Zahodili penaltu, Poláci mají naději díky Lewandowskimu
Diktátorství nemá v EU místo, shodl se Kulhánek se Zemanem. Podpoří sankce vůči Bělorusku
Moře v Turecku zaplavil sliz: Ohrožuje turismus a zabíjí zvířata. Úřady si nevědí rady
Roztomilý omyl: Hummelsův syn slavil tátův „vlastňák“. Vysvětlím mu to, řekl stoper
reklama
reklama
KOMENTÁŘ: Jak Klausovo utahování opasků zvítězilo nad Komárkovou markou za tři koruny

Názory

Domácí zpravodajství

Vakcíny fungují. Po druhé dávce očkování měl pozitivní test jen zlomek lidí
Únik chemikálií v Plzni má třetí oběť. Další muž bojuje o život na JIPce
Další články
reklama
reklama