reklama

V Austrálii hromadně umírají ptáci. Na vině může být jed na hlodavce

Úřady australského státu Nový Jižní Wales spustily vyšetřování hromadného úmrtí ptáků. Podle odborníků za tragédii může jed, kterým se zemědělci snaží zkrotit populace hlodavců.

reklama

Vyšetřování Agentury na ochranu životního prostředí státu Nový Jižní Wales potvrdilo, že za hromadným úmrtím ptáků na západě země stojí konzumace jedu na hlodavce. Toxikologická analýza otravu objevila u původních i nepůvodních ptačích druhů v okolí několika měst. Jedna z největších skupin mrtvých ptáků byla objevena u hřbitova města Parkes. Ochránci zde našli až stovku mrtvých a umírajících kakadu růžových.

„Vidět ta mrtvá těla a sbírat je ze země mi trhalo srdce,“ uvedla Kelly Lacey ze záchranné stanice WIRES a dodala, že ve výkalech ptáků se nacházela krev, což ji vedlo k myšlence, že museli být otráveni. „Domnívám se, že silnější jedy budou mít zásadní dopad na divoká zvířata,“ obává se.

Miliony myší stát sužují již několik měsíců. Hodnota škod na obilí, seně či strojích se vyšplhala už na miliony dolarů. Tamější vláda oznámila, že zemědělcům stiženým přemnoženými hlodavci poskytne pomoc ve výši padesáti milionů dolarů. Její součástí je distribuce deseti tisíc litrů bromadiolonu – silného antikoagulačního rodenticidu schváleného Australským úřadem pro pesticidy a veterinární lékařství. Otrava touto látkou se projeví 24 až 36 hodin po požití, otrávené zvíře tak může umírat až pět dní.

„Vždy existuje možnost, že návnadu pozře nějaký jiný živočich,“ vysvětluje Carmen Dwyer, výkonná ředitelka Agentury na ochranu životního prostředí. „Může se to týkat ptáků konzumujících obilí, pokud snědí obilí obalené pesticidy.“ Za pravdu jí dává i ornitoložka Maggie Watson z Univerzity Charlese Sturta, která se obává, že pro populace původních druhů může být použití rodenticidu devastující. „Pokud se do systému dostane bramodiolon, můžeme se rovnou rozloučit se spoustou původních živočichů v krajině,“ prohlásila. Proti jeho použití se však kromě ochránců zvířat staví i někteří zemědělci.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách
Zdravotnictví

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

Připoutal pětiletou holčičku a nechal ji umřít žízní. Islamista dostal za umučení doživotí

Německý soud v úterý uložil doživotní vězení někdejšímu příslušníkovi Islámského státu (IS). Iráčan Táhá al-Džumajlí byl usvědčen z genocidy a spáchání válečného zločinu s následkem smrti v procesu kolem umučení zotročené jezídské dívky v Iráku. Předsedající soudce Christoph Koller řekl, že jde celosvětově o první rozsudek kvůli zločinu IS spáchanému na náboženské menšině jezídů.

reklama

Domácí zpravodajství

Exšéf Věcí veřejných i policista Petržílek se radují. Soud je v kauze odposlechů osvobodil

Soud osvobodil někdejšího předsedu Věcí veřejných (VV) Víta Bártu i policistu Jana Petržílka. Neprokázalo se, že vynesli odposlechy Bezpečnostní informační služby (BIS), v nichž se lobbista Roman Janoušek a tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) oslovovali „Mazánku“ a „Kolibříku“. Úterní verdikt není pravomocný, státní zástupce žádá pro oba muže podmíněné tresty za ohrožení utajované informace a ponechal si lhůtu pro případné podání odvolání.

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

reklama