Balonem_nad_Telci
Jsou prázdniny a kdy jindy máme čas na nové výzvy a dobrodružství než právě v létě. Už jste někdy letěli balonem a doslova trnuli, jak a kde nakonec přistanete? My vás teď na jeden takový nadpozemský výlet vezmeme – budeme se vznášet nad historickou Telčí, která ze země i z výšky okouzlí každého. Tak vzhůru do oblak.
Ne náhodou si posádky horkovzdušných balónů tolik zamilovaly atmosféru pohádkové Telče, která je zapsaná na seznamu UNESCO a oslňuje filmaře i turisty z celého světa. Každý rok sem navíc míří balonáři z celé republiky na pestrobarevnou show.
Vzhůru, nastupovat!
Začátek se může sice zdát poměrně horký, ale bezpečí má pevně v rukou zkušený pilot Tomáš Stejskal, který létá už více než čtvrt století. Ten také v pořadu Prima Česko všem účastníkům vysvětluje, jak se správně dostat do koše balónu. „Jedna noha, druhá noha, můžete se držet té stojky na boku nebo nahoře toho rámu, na tu obrubu kleknout nebo sednout nebo stoupnout a pak skočíme dovnitř, je jedno, jaký elegantní či méně elegantní způsob pro nastupování si zvolíte, důležité je dostat se dovnitř do koše.“
A proč se s horkovzdušnými balóny létá právě nad Telčí? Na to má Tomáš Stejskal jednoduchou odpověď: „Protože je tady krásně, protože jsou tady skvělí lidé kolem a protože je tady spousta míst na přistávání a na start. To je pro nás důležitý. Kdyby tady byly samý lány s kukuřicí a se zelím a kapustou, tak se nám nebude lítat tak dobře, protože nemáme kde přistávat. Ale tady to je jedna pastvina, jedna louka a je to prostě úžasný,“ pochvaluje si.
Ve vzduchu je klid a ticho, které sem tam přeruší syčení hořáku. Kdo nemá strach, že mu v 500 metrech nad zemí spadne dolů mobil nebo fotoaparát, tak může natáčet, jen co je libo.
„Ten balon má 7 tisíc metrů krychlových vzduchu, ten vzduch je právě teď ohřátý asi na 100 stupňů Celsia. Je to takový střední balón, protože ten koš je pro 12 pasažérů a pilota. Letíme rychlostí 15 km za hodinu, takže úplně ideální podmínky. Krásná dohlednost, malinkatý mráčky, přijatelný vítr, skvělý, lepší to být nemůže,“ nešetří chválou ani ve vzduchu pilot balónu.
Příprava na přistání
Pomalu začíná zapadat slunce, balon se odráží v rybníku a velké barevné cosi ve vzduchu postraší i srnky na poli.
Když posádka dospěje za polovinu letu, pilot už začíná pomalu plánovat, kam zhruba přistát. Na pomoc má navigaci. Ale spoléhá se i na vlastní zrak. „I ve skutečnosti vidím, že před námi je velký les, který musíme přeletět, a navigace mi teď pomůže v tom, že jenom za ten les to máme nějakých 6,5 kilometru a budeme tam za dvacet minut,“ vysvětluje Tomáš Stejskal.
Překvapení obyvatelé Ostojkovic vybíhají ven – podívat se, co že jim přistálo za plotem. A překvapeni jsou i ti, kteří se pod balónem po nebi proletěli poprvé. Podle tradice je čeká křest a získávají jméno podle místa, kde přistáli. Naše reportérka se tak stává Lenkou z Ostojkovic.
Kdo se tedy nebojí výšek a neumírá hrůzou, že tohle dobrodružství bude jeho první a zároveň poslední v životě, se může těšit, rozhodně to stojí za to. Let balónem nejen nad Telčí je zážitek.