Belgické orgány zatkly pět mužů podezřelých z podávání omamných látek a následného sexuálního napadení nejméně 41 žen. Tři z nich byli majiteli podniků v severobelgickém městě Kortrijk, kde k incidentům docházelo, informovalo zpravodajství VRT.
Vyšetřování probíhá od října 2024 a začalo poté, co během jednoho roku nahlásilo sedm žen, že byly během nočních výletů do kortrijkské zábavní čtvrti omámeny. Po zveřejnění případu se přihlásily další ženy s podobnými zkušenostmi, uvedlo tamní zpravodajství VRT.
ČTĚTE TAKÉ: Rodinná tragédie v USA. Matka slyšela po telefonu umírat 11letého syna. Zastřelil ho otec
Podle prokuratury v Západním Flandrech muži útoky mezi sebou probírali a jejich modus operandi zahrnoval podávání nápojů s drogami, mezi nimiž byla i ketamin. Tato látka, původně určená k anestezii, je známá svými halucinogenními účinky a je zneužívána k rekreačním účelům, upozornilo zpravodajství BBC.
Ženy po požití alkoholu ztrácely vědomí
Vyšetřovatelé popsali typický průběh útoků – ženy byly lákány na alkoholické panáky s příchutí amaretto. Po jejich požití ztratily vědomí a následující den se probouzely v cizích nebo vlastních postelích s jasnými známkami sexuálního zneužití.
Prokuratura uvedla, že „vyšetřování se týká závažných trestných činů“. Podezřelí jsou spojováni s minimálně 41 oběťmi útoků spáchaných mezi prosincem 2021 a prosincem 2024. Kromě znásilnění a sexuálního napadení jsou obviněni i z úmyslného podávání škodlivých látek.
Ze zatčených byli dva muži předvedeni před vyšetřujícího soudce, další dva jsou stále ve vazbě a pátý podezřelý byl propuštěn po výslechu. Policie nadále hledá důkazy, oběti jsou nyní pod ochranou a úřady jim poskytují potřebnou pomoc.
Fenomén drink spiking
Fenomén drink spikingu (podání omamné látky bez souhlasu do nápoje) se neomezuje pouze na Belgii, ale je celosvětovým problémem, který se týká i České republiky. Podle organizace Beat Sexism dochází k podobným případům například v Praze, kde bylo zjištěno minimálně několik stovek takových případů. Data ukazují, že nejčastějšími oběťmi jsou ženy a mladí lidé, přičemž většina incidentů zůstává neohlášena. Nedostatek legislativních opatření a prevence znamená, že problém zůstává skrytý a neřešený.
„Drink spiking je reálný a závažný problém, který je v českém prostředí dlouhodobě přehlížen. Chybí data, oběti často nenahlásí incident a legislativa na něj nereaguje dostatečně. Tento stav však nemusí být trvalý,“ uvedla Blerta Sejdija, zakladatelka organizace Beat Sexism. Organizace proto usiluje o širší osvětu a inspiraci čerpá například z Velké Británie, kde jsou zaváděna opatření proti drink spikingu, včetně školení personálu barů a policistů.
Jitka Poláková, ředitelka centra Port (centrum profesionální pomoci pro oběti sexuálního násilí a obtěžování), doplnila: „Pro oběti je zkušenost se sexuálním útokem obzvláště traumatizující, protože si okolnosti nepamatují. Nevědět, co se stalo, je nesmírně trýznivé a ovlivňuje ochotu obrátit se na policii.“
V České republice nyní probíhá diskuse o možnostech prevence a systémové reakce na tento závažný problém. Představitelé organizací na ochranu práv obětí apelují na zavedení konkrétních opatření, která by pomohla snížit výskyt těchto incidentů a poskytnout lepší ochranu obětem.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Útok nožem v centru Amsterdamu. Na místě zůstalo pět zraněných, policie útočníka zadržela