V Brazílii pošpiňují památku lidí, kteří zemřeli na koronavirus.
Téměř 42 tisíc mrtvých a skoro milion nakažených. Taková je bilance v jihoamerickém státě, který kvůli pandemii zažívá nejhorší období ve své historii. Jedna z nejkrásnějších pláží, Copacabana v Riu De Janeiru, se proměnila v symbolický hřbitov obětí nákazy. Zastánci prezidenta Jaira Bolsonara ale toto místo záměrně ničí.
Dobrovolníci z nevládní organizace Rio de Paz na pláž Copacabana umístili prázdné rakve a postavili kříže, aby upozornili svět na zdravotnickou krizi, která zemí zmítá, a uctili památku zesnulých. Zastánci prezidenta Jaira Bolsonara, který od počátku koronavirus bagatelizoval, toto místo však záměrně ničí.
Když jejich nelidské počínání viděl muž jménem Marcio Antonio do Nascimento, kterému začátkem dubna zemřel na COVID-19 pětadvacetiletý syn Hugo, nevěřil svým očím. „Přišel jsem na pláž Copacabana, abych uctil oběti, které v naší zemi podlehly koronaviru. Najednou se tam objevila skupina lidí a začala bezhlavě srážet všechny kříže. Odporný vandalismus, totální neúcta k mrtvým. Bylo to, jakoby odstraňovali kříž z hrobu mého syna. Cítil jsem stejnou bolest, jako když jsem musel v márnici identifikovat tělo našeho Huga,“ líčil se slzami v očích.
„Křičel jsem na ně, že můj syn je také jednou z obětí a jestli by tohle dělali, kdyby se se týkalo jejich dětí. Nereagovali a v řádění pokračovali dál,“ přiblížil muž.
Druhá vlna má být ještě zákeřnější
Když odešli, dal zase všechno do původního stavu. „Nevím, kde se takové bezcitné chování v lidech bere. Tohle se v Brazílii nikdy předtím nedělo. Společnost je rozdělená, ale i přes to všechno si myslím, že stále je více těch dobrých, než těch zlých,“ dodal Marcio, který se s bolestnou ztrátou svého syna jen těžko vyrovnává. „Po jeho smrti jsem trávil týdny na terapiích. Nikdy v životě se s tím nesmířím. Mám ještě dvě děti, ale nic už nebude jako dřív,“ povzdechl si.
Situace v Brazílii začíná být kritická. Rodiny pláčou nad tisíci mrtvými, zdravotnický personál nestíhá, roste nezaměstnanost, prohlubuje se bída, lidé nemají co jíst. Denně přibývá čtyřicet až padesát tisíc nakažených, vláda načas dokonce zakázala zveřejňovat aktuální statistiky nemocných a zemřelých, což musel zrušit až Nejvyšší soud.
Odborníci navíc předpovídají, že to nejhorší je teprve čeká. Druhá, ještě zákeřnější vlna pandemie má přijít během srpna.