Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock zvažuje, že by každý pozitivně testovaný na koronavirus v Anglii dostal jednorázový příspěvek 500 liber (necelých 15 tisíc korun). Nový návrh má také policii umožnit přístup do zdravotních spisů občanů, informoval web Daily Express.
Takzvaná „univerzální platba“, jak příspěvek ministerstvo zdravotnictví označuje, má nakažené podpořit, aby zůstávali doma. Podle odhadů by takové opatření vyšlo na 453 milionů liber týdně (13,3 miliardy korun). Resort do návrhu zahrnul také nové oprávnění policie, která by měla vůbec poprvé přístup ke zdravotním údajům občanů. Mohla by tak lépe kontrolovat dodržování izolace či karantény.
Změny na podporu „sebeizolace“ lidí, vypracované týmem Matta Hancoocka, by měl projednat vládní operační výbor, který se má sejít v pátek.
Kubek: Zahráváme si se čtvrtou vlnou. Neopakujme chybu s rozvolňováním z prosince
Nesmíme začít zase bezhlavě rozvolňovat. Otevřít školy bez pravidelného testování, to si zahráváme se čtvrtou vlnou epidemie, uvedl ve zprávách televize CNN Prima NEWS prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. Podle něj je třeba si uvědomit, že Česko je na tom stále nejhůř z celé Evropy. „Máme nejvyšší počet nakažených, obrovské číslo zemřelých a to, že se situace zdánlivě trochu stabilizovala, jde částečně na vrub toho, že se zase málo testuje,“ zdůraznil Kubek.
Podle aktuálních pravidel má na příspěvek ve výši 500 liber nárok člověk, který nemůže kvůli izolaci pracovat, nebo patří do nízkopříjmové skupiny. Nově by ale na dávku dosáhli všichni a dostávali by ji ke všem stávajícím benefitům, jako je například nemocenská.
Průzkumy ukázaly, že mnoho Britů v případě kontaktu s nakaženým nenastoupí do karantény, protože se obává výpadku příjmu. Někteří lidé pak záměrně nenahlašují všechny kontakty, aby známé nevystavili testování a nejisté finanční budoucnosti.
U nás se debatuje o vyšší covidové nemocenské
V Česku se debatuje o vyšší „covidové nemocenské“. Premiér Andrej Babiš (ANO) v polovině prosince uvedl, že tři ministři dostali za úkol návrh změn připravit. Dohodnout se měli ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) s šéfkou financí Alenou Schillerovou a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (oba za ANO).
Maláčová následně uvedla, že její ministerstvo navrhlo dvě verze. „Buďto vyšší nemocenská, nebo příspěvek za pozitivní test a výpadek nákladů spojených s nemocenskou,“ řekla ministryně s tím, že ve vládě ale zatím na věci nepanuje shoda.
V pátek Sněmovna zamítla návrhy Pirátů, podle nichž by se lidem v covidové karanténě nebo izolaci zvýšila nemocenská ze 60 na 80 procent, nebo náhrada mzdy na 80 procent se státní náhradou zaměstnavateli, nebo by dostali jednorázově 3 000 korun. Finanční motivace k tomu, aby lidé zůstávali v karanténě nebo izolaci, by podle nich přitom mohla přispět k omezení šíření koronaviru.