V neděli mohli lidé z území střední Evropy včetně Česka pozorovat slabou polární záři, vyvolanou mimořádnou sluneční aktivitou. Podle meteorologů se zřejmě vzácný úkaz objeví znovu a silněji i v pondělí. Pokud nastane, nejlépe má být vidět spíše severněji a mimo větší města.
V neděli pozdě večer bylo možné záři sledovat na severu Čech. Vznikla v důsledku geomagnetické bouře, kterou způsobily páteční erupce na Slunci. K ještě silnější sluneční aktivitě došlo o den později. „Částice z této erupce k nám stále letí a Zemi zasáhnou v dalších hodinách až desítkách hodin,“ vysvětlil meteorolog Martin Adamovský pro CNN Prima NEWS.
K TÉMATU: Tak vidí polární záři astronauti. Podívejte se, jak vypadá kouzelný úkaz z vesmíru
Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) by proto v noci na úterý mohla být záře ještě výraznější, záleží však na dalších faktorech. „Může nastat vše, záře může být slabá nebo může přijít třeba až v pět hodin ráno, pak by byla vidět ve Spojených státech, ale u nás ne. Šance zde ale je, a není malá,“ doplnil Adamovský.
Pokud by záře byla silná, měla by být nad obzorem vidět téměř po celém území České republiky, lepší podmínky však budou mít lidé v severnějších regionech. „Pro její pozorování je obecně potřeba co nejtmavší obloha, tedy mimo města. Čím budete severněji, tím lépe,“ upřesnil meteorolog. Podle ČHMÚ se nejpravděpodobněji může objevit večer a v první polovině noci.
Polární záře patří mezi nejkrásnější přírodní úkazy na obloze. Zatímco v polárních oblastech jsou celkem běžné, v nižších zeměpisných šířkách se objevují jen zřídka. Pravděpodobnost jejich výskytu v oblasti České republiky je navázaná na zhruba jedenáctileté cykly sluneční aktivity. „Jedná se o vzácný jev. Za posledních deset let se u nás vyskytly pouze nižší jednotky případů,“ vysvětlil Adamovský.