reklama

Každá minuta má pro rodiče délku dne, říká kriminalista. Ročně se ztratí tisíce dětí

V Česku se ročně ztratí tisíce dětí. Do pátrání po nich nasazují policisté veškeré síly a prostředky.
Zdroj: Profimedia.cz

Toto úterý patří celosvětově pohřešovaným dětem. Jen v Česku se jich ročně ztratí tisíce. Většinu z nich se jejich blízkým nebo policistům podaří rychle vypátrat, pravidlem to ale není. Jsou mezi nimi totiž i ty, které jejich rodiny už možná oplakaly, nebo stále zoufale čekají na nějaké rozhřešení.

reklama

Stovky dětských tváří se ročně objeví v policejní databázi. Další tisíce krátkodobě pohřešují jejich rodiče. Většinu těchto případů se podaří brzy objasnit. Pak jsou tu ale i ty bez šťastných konců. Honza Nejedlý, Míša Muzikářová nebo třeba Valerie Kvasničková. Pátrání po nich je i po letech bezvýsledné a vyšetřovatelé se už v podstatě mohou spolehnout jen na možné svědky.

K tématu

„Pátrání po dětech je velice citlivou záležitostí. Je to emočně velmi vypjatá situace zvlášť pro rodiče. Emoce hrají velkou roli. Každá minuta má pro rodiče ztracených dětí délku dne a vždy mají pocit, že policie dělá málo, ale opak je pravdou. Policie zpravidla nasazuje veškeré síly a prostředky,“ uvedl pro CNN Prima NEWS šéf oddělení cíleného pátrání Jan Rybár.

Policisté často využívají i pomoc veřejnosti, médií i všímavých svědků. Samotné metody pátraní po dětech ale vždy úzce souvisí s konkrétním případem. Například při pátrání v přírodě pomůže rojnice a dobrovolníci. Pokud ale mají policisté podezření, že dítěti někdo ublížil nebo se stalo obětí únosu, nechávají si raději většinu informací pro sebe, aby neodkrývali karty před možným pachatelem.

Česko se připojilo v roce 2004

Všechna pátrání mají ale jedno společné, vždy hraje nejdůležitější roli čas. „Čím více času uběhne, tím větší nebezpečí hrozí hledané osobě. Ať už jde o dítě, nebo dospělého,“ řekl Rybár.

Mezinárodní den pohřešovaných dětí vyhlásil v roce 1983 tehdejší americký prezident Ronald Reagan. Spojenými státy totiž otřáslo zmizení teprve šestiletého Etana Patze, který se ztratil cestou do školy. Následovala rozsáhlá pátrací akce. Chlapcova fotografie byla dokonce na krabicích od mléka. Ani to ale nepomohlo a osud Etana se stal na několik desetiletí záhadou. Až v roce 2017 po dlouhých 38 letech byl potrestán muž, který měl chlapce unést a zavraždit. Pedro Hernandez si má odsedět 25 let ve vězení. Etanovo tělo se ale dodnes nenašlo.

Česko se k celosvětové tradici připojilo až v roce 2004. Hlavně kvůli takzvaným pomníčkům starým nevyřešeným případům a kvůli prevenci.

V Česku se ročně ztratí tisíce dětí. Do pátrání po nich nasazují policisté veškeré síly a prostředky.
V Česku se ročně ztratí tisíce dětí. Do pátrání po nich nasazují policisté veškeré síly a prostředky.
Zdroj: Profimedia.cz

K tématu

Tagy: Policie ČR pátrání děti pohřešovaní Mezinárodní den pohřešovaných dětí
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

EURO 2021

Eriksen z nemocnice poslal první fotku po kolapsu. Připojil povzbudivý vzkaz

Eriksen z nemocnice poslal první fotku po kolapsu. Připojil povzbudivý vzkaz

„Za daných okolností se mám dobře,“ vzkázal dánský fotbalista Christian Eriksen nejen svým příznivcům, ale všem, kteří mu od sobotního kolapsu přímo na hřišti drží palce. Vzkaz spojený s fotografii, na které Eriksen ukazuje zdvižený palec, se objevil v úterý ráno na sociálních sítích dánského fotbalového svazu. 29letý záložník teď bude svým spoluhráčům držet palce v dalších zápasech na probíhajícím Euru.

Kauza Kuciak znovu u soudu. Žalobce má nové důkazy proti osvobozenému Kočnerovi
PŘEHLEDNĚ: Rozvolnění pokračuje. Co se mění od úterý a co po prvním červenci?
Pijte vodu, křičel rozladěný Ronaldo. Hvězdný sportovec nesnesl na stole Coca-Colu
Epidemie na ústupu. Přibylo 188 případů covidu, o třetinu méně než před týdnem
Na D1 se srazily auto, dodávka a cisterna, jeden zraněný. Kolona měla osm kilometrů
reklama
reklama
Schick jako Spider-Man, který zamotal Marshalla do sítě. Český gól pobláznil internet

EURO 2021

Domácí zpravodajství

Trávníček promluvil o smrti Šafránkové: Jak na kolegyni vzpomíná a proč nekomunikoval?
Další články
reklama
reklama