reklama

Každá minuta má pro rodiče délku dne, říká kriminalista. Ročně se ztratí tisíce dětí

Toto úterý patří celosvětově pohřešovaným dětem. Jen v Česku se jich ročně ztratí tisíce. Většinu z nich se jejich blízkým nebo policistům podaří rychle vypátrat, pravidlem to ale není. Jsou mezi nimi totiž i ty, které jejich rodiny už možná oplakaly, nebo stále zoufale čekají na nějaké rozhřešení.

reklama

Stovky dětských tváří se ročně objeví v policejní databázi. Další tisíce krátkodobě pohřešují jejich rodiče. Většinu těchto případů se podaří brzy objasnit. Pak jsou tu ale i ty bez šťastných konců. Honza Nejedlý, Míša Muzikářová nebo třeba Valerie Kvasničková. Pátrání po nich je i po letech bezvýsledné a vyšetřovatelé se už v podstatě mohou spolehnout jen na možné svědky.

„Pátrání po dětech je velice citlivou záležitostí. Je to emočně velmi vypjatá situace zvlášť pro rodiče. Emoce hrají velkou roli. Každá minuta má pro rodiče ztracených dětí délku dne a vždy mají pocit, že policie dělá málo, ale opak je pravdou. Policie zpravidla nasazuje veškeré síly a prostředky,“ uvedl pro CNN Prima NEWS šéf oddělení cíleného pátrání Jan Rybár.

Policisté často využívají i pomoc veřejnosti, médií i všímavých svědků. Samotné metody pátraní po dětech ale vždy úzce souvisí s konkrétním případem. Například při pátrání v přírodě pomůže rojnice a dobrovolníci. Pokud ale mají policisté podezření, že dítěti někdo ublížil nebo se stalo obětí únosu, nechávají si raději většinu informací pro sebe, aby neodkrývali karty před možným pachatelem.

Česko se připojilo v roce 2004

Všechna pátrání mají ale jedno společné, vždy hraje nejdůležitější roli čas. „Čím více času uběhne, tím větší nebezpečí hrozí hledané osobě. Ať už jde o dítě, nebo dospělého,“ řekl Rybár.

Mezinárodní den pohřešovaných dětí vyhlásil v roce 1983 tehdejší americký prezident Ronald Reagan. Spojenými státy totiž otřáslo zmizení teprve šestiletého Etana Patze, který se ztratil cestou do školy. Následovala rozsáhlá pátrací akce. Chlapcova fotografie byla dokonce na krabicích od mléka. Ani to ale nepomohlo a osud Etana se stal na několik desetiletí záhadou. Až v roce 2017 po dlouhých 38 letech byl potrestán muž, který měl chlapce unést a zavraždit. Pedro Hernandez si má odsedět 25 let ve vězení. Etanovo tělo se ale dodnes nenašlo.

Česko se k celosvětové tradici připojilo až v roce 2004. Hlavně kvůli takzvaným pomníčkům starým nevyřešeným případům a kvůli prevenci.

Tagy:
Policie ČR pátrání děti pohřešovaní Mezinárodní den pohřešovaných dětí

Hlavní zprávy

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama