Za přepravu a výrobu narkotik odsoudil čínský soud k trestu smrti kanadského občana Jie Ťien-chueje. Jde o druhého Kanaďana odsouzeného v zemi k smrti během posledních dvou dnů v případu souvisejícím s drogami. V minulém roce dostali v Číně kvůli drogám stejný trest jiný dva kanadští občané.
Ve čtvrtek čínský list Global Times informoval, že k trestu smrti za výrobu drog byl odsouzen kanadský občan Sü Wej-chung. Tyto případy by mohly dále zvýšit napětí, které mezi oběma zeměmi panuje kvůli zadržování finanční ředitelky a zároveň dcery zakladatele čínské společnosti Huawei Technologies Meng Wan-čou v Kanadě v prosinci 2018.
Kanaďané obvinění v Číně ze špionáže i produkce drog
Tažení proti Huawei vstupuje do klíčové fáze. Vtáhnou USA Evropu do obchodní války?
Rozhodnutí Velké Británie vyřadit čínskou technologickou společnost Huawei z budování své 5G infrastruktury povede k vystupňování amerického tlaku na další evropské země. Zda mu Evropská unie odolá, bude zásadně záviset na tom, jak se k Huawei postaví Německo. To se zatím tváří, že potenciální bezpečnostní riziko je zvládnutelné.
Již v loňském roce čínské soudy udělily za produkci drog trest smrti dvěma kanadským občanům.
V červnu tohoto roku Čína obvinila ze špionáže dva Kanaďany: Michaela Kovriga, který působil jako diplomat v Pekingu, a konzultanta se znalostí problematiky Severní Koreje Michaela Spavora.
Kovrig a Spavor byli zatčeni v roce 2018 krátce potom, co Kanada na žádost americké justice zatkla finanční ředitelku firmy Huawei Technologies Meng Wan-čou, kterou USA viní z porušení amerických protiíránských sankcí.
Zadržení dcery zakladatele Huawei vyvolal bezprecedentní krizi mezi Ottawou a Pekingem. Podle řady názorů bylo zadržení Kovriga a Spavora ze strany Číny odvetným krokem, což Čína popírá a klade důraz na to, že je právním státem.