reklama

V energiích jsme závislí na rozmarech počasí. Je to absurdní a nezdravé, říká ekonomka

Je absurdní a nezdravé, že jsme čím dál více závislí na rozmarech počasí, okomentovala ekonomka Ilona Švihlíková současnou situaci na poli energetiky. I příklon k obnovitelným zdrojům podle ní vyžaduje „stabilizátor“, jako je zemní plyn či jaderná energie, zmínila v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS.

reklama

Již na podzim se Evropa potýkala s energetickými problémy. Snaha opustit uhlí a jít za čistšími zdroji energií zvýšilo závislost na zemním plynu, evropské zásoby ale byly v posledních několika měsících na rekordně nízké úrovni. Klidnější počasí navíc limitovalo produkci elektřiny z větrných turbín.

Ekonomka Švihlíková je proto ze vzniklé energetické krize neklidná. „Když se díváme na trh, je potřeba se hledat i zdroj pohybu – tedy proč vzrostly ceny energií. Jde o souběh různých faktorů. Dost nešťastné je podle mého názoru rozhodnutí Evropské komise jít podle spotových cen. Je zde její velké úsilí pozměnit energetický mix hlavně směrem k obnovitelným zdrojům,“ řekla v pořadu Co na to vaše peněženka.

Poznamenala, že i obnovitelné zdroje musí doprovázet „stabilizátory“. Jako příklad uvedla zemní plyn či jadernou energii. Nicméně klíčovým faktorem pro vývoj cen energií je podle ní počasí.

„Energetický mix je směřován tak, že se v 21. století čím dál více stáváme závislými na rozmarech počasí. To je upřímně řečeno úplně absurdní. Naopak bychom měli být v pozici, kdy budeme schopni plnit naše potřeby i třeba nějakým intenzivním ekologickým způsobem. Role počasí je ale čím dál dominantnější. Není to normální ani zdravý přístup k věci. Je to celoevropský problém,“ pokračovala ekonomka ve vysílání CNN Prima NEWS.

Elektřiny je dostatek, ceny si ale diktovat nemůžeme

S postojem Švihlíkové do jisté míry souhlasil Jiří Matoušek, marketingový ředitel Centropol Energy. Podle něj ale nejde o jediný faktor, který zamával s cenami energií. Za současný vývoj může i celková nervozita na trhu.

„Elektřiny je dostatek. Plyn si také můžeme objednat z Ruska na základě dlouhodobějších kontraktů, to se ale stále neděje. V kombinaci s počasím tedy za to může nervozita na trhu a bohužel také geopolitická situace. Pro spotřebitele to krátkodobě znamená vysoké ceny. Kvůli politice Green Dealu si rovněž budeme muset zvyknout i na vyšší ceny elektřiny a zemního plynu,“ rozvedl Matoušek v pořadu Co na to vaše peněženka.

Ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor potvrdil, že co do elektřiny je České republika soběstačná. Automaticky to ale neznamená nízké ceny pro Čechy.

„Mnoho lidí je překvapeno, proč platíme tak vysoké ceny, když máme levnou elektřinu z Temelína. Ceny elektřiny i plynu na burzách se totiž netvoří v České republice – v podstatě jde o spojený středoevropský trh. My si nemůžeme dovolit vyloupnout svou oázu v energiích a chtít volně obchodovat se škodovkami. V tomto směru musíme respektovat určitá pravidla jednotného vnitřního trhu, bohužel,“ doplnil Gavor.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ředitel závodů F1 na odstřel kvůli fiasku. Není hlavní viník, jde proti proudu Enge

Fiasko, totální selhání nebo krádež. Nelichotivých slov, která padala po konci sezony formule 1 kvůli poslednímu závodu, by se našla spousta. Ročník 2021 byl přitom jedním z nejatraktivnějších v historii královny motorsportu, nicméně po nervy drásající koncovce v Abú Dhabí zůstávala pachuť, jež nejvíce pocítil Lewis Hamilton a jeho tým Mercedes. Hlavním hromosvodem zlosti byl a je ředitel závodu Michael Masi. Svůj pohled na věc teď přidal Tomáše Enge, první a zatím také poslední Čech, který kdy do prestižního seriálu nakoukl.

reklama

Domácí zpravodajství

Syn zpěvačky, která zemřela po covidu: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama