Sopečná erupce v Indonésii
Až do výše pěti kilometrů stoupá hustý dým po pondělní erupci indonéské sopky Mount Sinabung. Tamní vláda lidem doporučila, aby se k místu nepřibližovali na méně jak tři kilometry a nosili ochranné obličejové masky nebo roušky. Hrozí prý vdechnutí rozprášeného popela.
„Zazněl zvuk podobný hromu, ale trval přibližně 30 sekund. Poté jsem viděl jen dým a obloha začala postupně tmavnout,“ uvedl pro agenturu Reuters jeden z okolních obyvatel Fachrur Rozi Pasi. K výbuchu sopky Mount Sinabung přitom došlo podruhé během tří dnů, předtím byla více než rok nečinná.
Po erupci sopky Mount Sinabung sahá dým až do výše pěti kilometrů. Zdroj: CNN Prima NEWS
Záběry z ranní erupce ukazují obrovský oblak hustého popela stoupajícího z vrcholu 2 460 metrů vysoké hory, která se nachází v severní části provincie Sumatra. „Okolí kolem Sinaburgu je nyní velmi temné,“ řekl Gilbert Sembiring, který byl v té době na návštěvě u kamaráda. Prachem jsou prý pokryty vesnice až ve vzdálenosti dvaceti kilometrů.
Žádné tragické následky
Tiskový mluvčí Indonéského úřadu pro civilní letectví také uvedl, že v regionu se neruší žádné lety a doprava funguje bez omezení. Na následky sobotní a pondělní erupce nikdo nezemřel ani nebyl zraněn.
Indonesia's Sinabung volcano erupted for the second time in two days, firing ash and other volcanic materials as high as 5,000 meters into the sky. https://t.co/kCt22Vp9Vs
— DW News (@dwnews) August 10, 2020
Indonésie se nachází na jednom z nejvíce vulkanicky aktivních míst na světě. Sopka Mount Sinabung byla neaktivní skoro čtvrt století. V roce 2010 ale vybuchla a v důsledku toho zemřeli dva lidé. Další erupci v roce 2014 nepřežilo 16 osob a o dvě léta později podlehlo výbuchu Mount Sinabungu sedm lidí.