Vládní krize ve Francii
Dolní komora francouzského parlamentu ve středu po týdnech sporů o rozpočet na příští rok vyslovila nedůvěru menšinové vládě premiéra Michela Barniera, který je ve funkci teprve tři měsíce. Ve druhé nejlidnatější zemi Evropské unie se tak prohlubuje politická krize navazující na letní volby, v nichž žádný z hlavních bloků nezískal v Národním shromáždění většinu. Francouzský prezident Emmanuel Macron musí nyní hledat nového premiéra, nad rozpočtem na příští rok zůstávají otazníky.
Vyslovení nedůvěry se očekávalo vzhledem k postojům opoziční krajně pravicové strany Národní sdružení (RN) a několika levicových opozičních stran, které mají dohromady v dolní komoře většinu. Při spojení těchto dvou bloků nakonec proti vládě hlasovalo 331 poslanců z celkových 577, uvedla agentura Reuters. Francie takovýto konec vlády zažívá poprvé od roku 1962.
ČTĚTE DÁLE: Propuštění zamítnuto. Norský masový vrah Breivik neuspěl u soudu, vězení neopustí
„S tímto usnesením o nedůvěře... bude všechno závažnější a složitější,“ varoval těsně před hlasováním končící premiér Barnier, který v proslovu hájil své rozpočtové plány. Uvedl, že jeho návrh rozpočtu na příští rok neobsahoval téměř nic jiného než bolestivá opatření, ovšem takový postup si podle něj žádá stav státních financí. „Tato skutečnost nezmizí mávnutím kouzelného proutku v podobě usnesení o nedůvěře,“ řekl.
Notre-Dame povstává z popela. Katedrála se brzy otevře, podívejte se na její ikonické fotky
Po dlouhých pěti letech se příští víkend znovu otevře veřejnosti francouzská katedrála Notre-Dame, kterou zachvátily plameny v roce 2019. Americká CNN při této příležitosti představuje cyklus ikonických snímků, které mají spojitost se slavnou památkou.
Francie patří k nejzadluženějším zemím EU a Barnier ve snaze zkrotit růst státního dluhu navrhoval výdajové škrty i navyšování daní. Jeho vláda úřadující od září ovšem neměla v Národním shromáždění stabilní většinu a jednala o finální podobě návrhu s RN. Na všechny požadavky strany Le Penové nepřistoupila a nakonec se rozhodla návrh sociální části rozpočtu přijmout bez souhlasu poslanců, čímž vyvolala hlasování o důvěře.
Barnier musí po porážce podat demisi. Premiérem byl jmenován 5. září, jeho funkční období tak bude jedno z nejkratších ze všech předsedů vlád od vzniku páté francouzské republiky v roce 1958. Je pravděpodobné, že Barnier bude úřadovat nějakou dobu v demisi, než prezident Macron jmenuje nového premiéra.
Jak ale napsala agentura Reuters, jakýkoli nový premiér bude při prosazování návrhů v parlamentu čelit stejným výzvám jako Barnier. Dolní komora je rozdělená mezi tři velké frakce, konkrétně levicový blok, krajní pravici a centristické strany vedené stoupenci Macrona, přičemž ani jedna nemá sama většinu. Nové parlamentní volby se přitom mohou konat nejdříve v létě příštího roku.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Šance na kompromis na Ukrajině jsou nulové, řekl Lavrovův muž pro CNN. Pohrozil silnou reakcí