Smrtící sopka se probouzí. Výbuch hrozí každým dnem, erupce v 80. letech zabila 25 tisíc lidí

Velké pozdvižení v těchto dnech panuje v Kolumbii, k aktivitě se totiž probouzí tamní sopka Nevado del Ruiz. Kolumbijské úřady vyhlásily pohotovost. Její úroveň je již na oranžové barvě, což znamená, že erupce může přijít v nadcházejících dnech a týdnech. Na vině je zvýšení seismické aktivity, jak informovala agentura Reuters.

„Máme oranžovou výstrahu kvůli změně seismologie na sopce Ruiz. Starostové musí připravit protokoly pro tento stav pohotovosti,“ uvedl v pátek na Twitteru kolumbijský prezident Gustavo Petro. Sopka Nevado del Ruiz je stratovulkán, který leží v Andách mezi kolumbijskými provinciemi Tolima a Caldas, jak popsala agentura Reuters.

ČTĚTE TAKÉ: Havajská sopka se znovu probudila k životu. Erupce lávy zatím nezasáhla obydlené oblasti

Právě oranžová barva značí velké nebezpečí. Znamená, že pravděpodobnost erupce je v řádech týdnů či dokonce dnů. Na čtyřbarevné výstražné stupnici je pak už jen jedna barva – červená. Pokud je vydána, erupce je bezprostřední nebo již probíhá, upozornil web Aljazeera.

V oblasti přibývá zemětřesení a otřesů

Geologové přibližně od 24. března zaznamenávají zvýšený počet zemětřesení a otřesů v okolí Nevado del Ruiz. Většina z nich ale byla podle serveru Aljazeera relativně malá, nejsilnější dosáhl 3 stupňů Richterovy škály. Obyvatelé měst v okolí pak na sociálních sítích sdílejí snímky, na kterých je vidět, že se z vrcholu sopky valí popel. Odborníci vyzývají, aby lidé zůstali v klidu. Mají ovšem pozorně sledovat veškeré nové zprávy o aktuálním stavu sopky.

Nevado del Ruiz soptila v minulosti několikrát. K nejznámější erupci ale došlo 13. listopadu v roce 1985. Tehdy horké pyroklastické proudy roztavily sníh, který v horách ležel. Vytvořily se tzv. lahary, tedy sopečné bahnotoky, které zaplavily město Armero a několik vesnic v okolí. Ulice doslova zmizely pod šestimetrovou vrstvou bahna. Během erupce zemřelo asi 25 tisíc lidí a dalších pět tisíc bylo zraněno. Co do počtu obětí se jednalo o druhou největší sopečnou katastrofu 20. století. Více obětí si vyžádala jen erupce sopky Mont Pelée na Martiniku v roce 1902, tehdejší počet obětí se odhaduje na 28 tisíc.

Tagy: