Experti na Novém Zélandu jsou znepokojeni situací okolo supervulkánu Taupo. Sopka totiž v poslední době vyvolala řadu menších zemětřesení, což vyústilo ve zvýšení výstrahy před výbuchem. Když Taupo naposledy vybuchla, jednalo se o největší erupci za posledních 5 000 let. Vědci ale takový vývoj zatím nepředpokládají.
Sopka Taupo ležící na novozélandském Severním ostrově vybuchla naposledy před 1 800 lety. Nyní opět vědce znepokojuje. Důvodem je přibližně 700 malých zemětřesení v oblasti kráteru supervulkánu, která se odehrávají už od letošního března. To nejsilnější z 10. září mělo 4,5 stupně Richterovy škály.
V úterý proto geologický úřad GeoNet zvýšil stupeň výstrahy z 0 na 1. „Zemětřesení mohou pokračovat i v následujících týdnech a měsících. Jsou způsobena pohybem magmatu a hydrotermálních tekutin uvnitř sopky,“ vysvětlil úřad s tím, že analyzuje i vzorky odebrané z jezera v kráteru supervulkánu.
Stupeň výstrahy se zvýšil poprvé od roku 1994, kdy byl šestistupňový systém (0—5) zaveden. Web Mirror podotýká, že erupce může nastat při kterémkoliv stupni. Podle vědců nicméně zůstává pravděpodobnost erupce navzdory znepokojení velmi malá.
10centimetrová vrstva popela
Zatím poslední výbuch supervulkánu Taupo datují vědci do období před 1 800 lety. Podle nich se jednalo o největší erupci sopky za předchozích 5 000 let. Severní ostrov pak pokryla minimálně 10centimetrová vrstva popela, píše zpravodajský web News.com.au. Ještě silnější výbuch se pak měl odehrát před 25 500 lety, kdy erupce vytvořila kalderu na vrcholku supervulkánu, která se následně zaplnila vodou. Tím vzniklo největší novozélandské jezero Taupo.
Erupce nejsou na Novém Zélandu, který leží na třecí ploše australské a pacifické tektonické desky v tzv. Pacifickém ohnivém kruhu, ničím neobvyklým. Například v roce 2019 nečekaně vybuchla sopka Whakaari ležící u Severního ostrova. Při neštěstí přišlo o život 22 lidí a dalších 25 bylo vážně zraněno.