reklama

V Kongu vybuchla sopka. Lidé v panice prchali, dvoumilionové město je v ohrožení

Na východě Konga dnes vybuchla sopka Nyiragongo, která podle agentury Reuters patří k nejaktivnějším vulkánům světa. Řada obyvatel blízkého města Goma se v panice dala na útěk. Konžská vláda oznámila, že aktivovala evakuační plán pro město, kde žije kolem dvou milionů lidí.

reklama

Sopka Nyiragongo se nachází asi deset kilometrů severně od Gomy. Předchozí erupce vulkánu v roce 2002 zabila 250 lidí a 120 000 obyvatel Gomy přišlo o své domovy poté, co město zasáhl proud lávy, napsala agentura Reuters.

/ fotografií

Dnešní výbuch sopky vyvolal ve městě velké zděšení. Když se na obloze objevila rudá záře, obyvatelé Gomy se s matracemi a dalšími osobními věcmi vydali pěšky, na motocyklech či v autech na útěk k hranici se sousední Rwandou. Ve většině města byly přerušeny dodávky elektřiny, uvedl reportér agentury Reuters. Podle některých zpráv láva zneprůjezdnila hlavní silnici vedoucí z Gomy na sever.

„Obloha zrudla. Ve vzduchu je cítit síra a v dálce je vidět, jak z hory šlehají plameny. Zatím ale není citelné žádné zemětřesení,“ řekla agentuře AFP telefonicky obyvatelka města Carine Mbalaová.

Vulkanolog Dario Tedesco, který žije na místě, agentuře Reuters řekl, že se na sopce otevřela nová trhlina a láva teče na jih směrem k městu. Dotekla až k letišti na jeho cípu.

Goma je sídlem velkého množství vojáků Mírové mise OSN v Demokratické republice Kongo (MONUSCO) a řady nevládních a mezinárodních organizací. Agentura AFP uvedla, že vrtulník OSN provedl nad oblastí průzkumný let a erupci potvrdil.

Výbuch sopky Nyiragongo v Kongu
Výbuch sopky Nyiragongo v Kongu
Zdroj: Profimedia.cz

K tématu

K tématu

Další hlavní zprávy

Nový den

Schickův mentální kouč: Jsem na Patrika pyšný, překvapil mě. Jaký postup radí na Anglii?

Schickův mentální kouč: Jsem na Patrika pyšný, překvapil mě. Jaký postup radí na Anglii?

Česká reprezentace dala na Euru zatím tři branky a pod všemi je podepsán jen jediný hráč. Patrik Schick ohromil proti Skotům gólem z půlky, s Chorvatskem vybojoval penaltu a zkrvavený po předchozím zákroku ji šel netradičně i sám kopnout. Úspěšně. Jsem na něj pyšný, říká o něm jeho mentální kouč Jan Mühlfeit, který 22 let působil v Microsoftu. Chválu ale podle něj zaslouží celý český tým. Na Anglii radí jít s respektem, ale beze strachu. Sebedůvěru přirovnal ke sněhové kouli.

Koronavirus

Uznávaný epidemiolog předpovídá černý scénář: Nebudeme stíhat pohřbívat

Uznávaný epidemiolog předpovídá černý scénář: Nebudeme stíhat pohřbívat

Přijde nová třetí epidemie, předpovídá uznávaný slovenský epidemiolog Vladimír Krčméry. Podle něj se mohou objevit mutace, které budou mít 30 až 40procentní úmrtnost. A také může přijít zoonotická chřipka, při které se lidé nebudou stíhat pohřbívat. V rozhovoru pro Nový Čas řekl, že dalším vlnám mohou státy předejít, jen pokud okamžitě zareagují na nové mutace, uzavřou hranice, vyhlásí celostátní karanténu a lidé budou opatrní a nebudou oslavovat konec epidemie. Také by se měli nechat očkovat.

Sněmovna zřejmě vydá Volného k trestnímu stíhání kvůli ivermektinu. Sám o to požádal
Piráti a STAN mají 43 kandidátů na ministry. Na dopravu Půtu, na spravedlnost Michálka
reklama
reklama
Anglický fanoušek před zápasem s Čechy: Pokud se nezlepšíme, porazíte nás o dva góly

EURO 2021

Domácí zpravodajství

Volný blok jde do voleb s Dělnickou stranou. Nejsou to žádní extremisté, říká Volný
Otrávím vodu, když nepropustíte vězně, hrozil obviněný Čech. Inspiroval se seriálem
Pospíšil: Feriho kauza koalici Spolu neuškodí. Budoval si svoji vlastní značku
Další články
reklama
reklama