Jen pár dní stačí obří 3D tiskárně k tomu, aby postavila dům se dvěma ložnicemi, koupelnou, obývákem a kuchyní. Takové obydlí je přitom pro většinu mexických rodin luxusem, který si nemůžou dovolit. Těm nejchudším musí v průměru na den vystačit tři americké dolary. A právě těmto rodinám mají pomoct nové technologie.
Celkem padesát domů má tvořit novou čtvrť ve státě Tabasco na jihu Mexika. Stavba začala teprve nedávno, už teď ale na místě stojí dva dokončené domy. A třebaže to tak na první pohled nemusí působit, jsou výjimečné – hned v několika ohledech.
Obydlí z tiskárny
Drobné domy s užitnou plochou necelých 50 metrů čtverečních staví deset metrů vysoká 3D tiskárna. Jmenuje se Vulcan II a patří americké technologické společnosti ICON, která ji vyvíjela tři roky.
Stavba s využitím Vulcanu II vypadá tak, že 3D tiskárna produkuje přesně vyměřené válečky rychleschnoucího betonu. Postupně je vrství a dům tak velmi rychle roste doslova centimetr po centimetru. Asistovat u toho musí jen pár lidí.
Tiskárna navíc dokáže pracovat na dvou domech zároveň. Během 48 hodin tak podle zakladatele a výkonného ředitele společnosti ICON Jasona Ballarda, dokáže postavit dvě plnohodnotná obydlí. Rekordní čas, který byl ještě před rokem zcela nereálný. „Jsme desetkrát rychlejší než před rokem. Jsem tak hrdý na náš pokrok,“ svěřil se Ballard stanici CNN.
Nejmodernější technologie slouží potřebným
Nová čtvrť ze 3D tiskárny bude výjimečná i díky svým obyvatelům. Do drobných domků se nastěhují nejchudší mexické rodiny, které musí denně vyžít jen s pár dolary a které dlouhodobě bydlí v chatrných přístřešcích ze dřeva, plechů a dalších provizorních materiálů.
Jde navíc o rodiny ze státu Tabasco, který pravidelně sužují zemětřesení a bleskové povodně. V takových podmínkách je domov, který vydrží otřesy a zároveň do něj nepronikne voda, neocenitelný.
Proto do hry vstoupila nezisková organizace New Story. Právě ta stojí za celým projektem výstavby nové čtvrti. „Tyto rodiny jsou ty nejzranitelnější. Žijí v přístřešcích, které jsou doslova poslepované dohromady. Smete je téměř každá dešťová sezóna. Některé ženy nám popsaly, jak jim voda v jejich vlastních domovech při silných deštích vystoupá až po kolena“, vysvětlil CNN zakladatel neziskové organizace Brett Hagler.
Společnosti New Story s projektem pomáhají dva partneři. Technologickou a stavební stránku zajišťuje už zmíněná firma ICON. Ty nejpotřebnější rodiny pak vyhledává další nezisková organizace, mexická ÉCHALE.
3D tisk už není sci-fi pohádka
Cenu nově vznikajících domů se autoři projektu rozhodli nezveřejňovat. Od rodin, které se do nich nastěhují, budou žádat 20 až 30 procent jejich příjmů. Půjde o spíše symbolické částky, které nemají pokrýt náklady, ale spíše v nově vznikajícím sousedství a jeho komunitě vytvořit pocit společného vlastnictví a spolupráce.
„3D tisk není science fiction. Podařilo se nám překročit hranici mezi šílenou vědou a realitou,“ říká o projektu výkonný ředitel technologické společnosti ICON Jason Ballard. Díky 3D tiskárnám se prý důstojné bydlení postupně může stát dostupným i pro chudou vrstvu celosvětové populace. „Vsadím se, že právě 3D tisk bude tou největší nadějí, jak řešit krizi s bydlením. Nadějí, která bude odpovídat nejvyšším lidským hodnotám a ideálům,“ uzavírá Ballard.