V národním parku Podyjí se po pěti letech narodila hříbata divokých koní. Jsou tři, ochránci přírody však očekávají ještě další přírůstky. Správa národního parku o tom informovala na svém webu. Dvě lokality v Podyjí začali divocí koně z anglického Exmooru spásat v roce 2018, aby chránili přírodu před zarůstáním.
Stáda klisen a hřebců nechávali ochránci přírody v posledních letech pást odděleně. Klisny byly na pastvině bývalé vojenské střelnice u Mašovic, hřebci na pastvině u Havraníků. Loni je spojili dohromady právě s úmyslem rozmnožení stáda, což se podařilo, uvedl web Národního parku Podyjí.
DÁLE ČTĚTE: Začínají růst první hřiby. Zkušená houbařka poradila, jak vytipovat ideální lokalitu
„Prozatím jsme zaznamenali dvě kobylky a jednoho hřebečka a brzy očekáváme další. Hříbata se mají čile k světu, drží se blízko svých matek a postupně si osvojují prostředí pastviny. Ve skupině je nyní devět dospělých koní a dva pratuři,“ uvedli ochránci.
Pastva dlouhodobě pomáhá udržovat pestrou krajinu, která vyhovuje široké škále rostlin a živočichů, včetně vzácných a ohrožených druhů. Efekt pastvy je podle ochránců nenahraditelný. I proto loni založili třetí pastvinu.
„Nová hříbata zůstanou na rodné pastvině minimálně rok. Poté, co se osamostatní, mohou najít nový domov buď v dalších rezervacích Podyjí, nebo na jiných lokalitách, kde pastva pomáhá s péčí o krajinu,“ uvedli ochránci.
Národní park Podyjí, jenž spolu s Lednicko-valtickým areálem patří k nejnavštěvovanějším místům Jihomoravského kraje, je oblíbený pro možnosti pěší a cyklistické turistiky. V roce 2000 ho ocenila Rada Evropy Evropským diplomem za příkladnou péči o přírodní dědictví.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ukrajina stále může Rusko vojensky porazit, říká vojenský expert. Popsal tři klíčové kroky