V krajkových svatebních šatech, s květinou ve vlasech, ale netradičně s rouškou přes ústa vkráčela v úterý do provizorní obřadní síně nevěsta Slávka z Olomouce. Svatbu absolvovala se svým mužem mezi prvními po uvolnění vládních opatření. Důvod byl jasný – každou chvíli totiž přijde na svět jejich dcera.
I přes řadu hygienických opatření, které tyto obřady doprovázely, brali snoubenci situaci s humorem. „Bylo to jedinečné a neopakovatelné,“ smál se při odchodu David Frýdecký. „Byli jsme moc rádi, že na nás byli hodní a mohli jsme se vzít. Chyběl nám zbytek rodiny, ale ten čeká doma. Buď se uvidíme, nebo si zavoláme,“ doplnila ho novomanželka Slávka Frýdecká.
Svatby se mohou konat, ale s rouškou. Otcové budou moci k porodu
Snoubenci, kteří doposud žili kvůli vyhlášenému nouzovému stavu v nejistotě a nevěděli, jestli se bude moci jejich svatba uskutečnit, získali více informací. Vláda od 20. dubna povolila svatby do deseti osob. Ovšem s rouškami. Ministerstvo zdravotnictví také rozhodlo, že od středy mohou být nastávající otcové opět u porodů svých dětí. Ne všechny nemocnice to ale dovolí.
Frýdečtí měli původně svatbu naplánovanou přesně o měsíc dříve, kvůli nouzovému stavu ji však museli odložit do uvolnění vládních opatření. Využili první volný termín, který se naskytl. „Jsme rádi, že je to opět jednadvacátého. Duben, ten se ztratí, to zas není tak důležité. Pro nás je důležité, že se malá narodí do celé rodiny, to je to zásadní,“ řekl David Frýdecký a dodal, že do porodu jeho partnerce zbývá maximálně čtrnáct dní.
Opatření kvůli pandemii koronaviru nakonec neohrozila ani svatbu novomanželů Talíkových. „Měli jsme to na tento den už naplánované, máme to i na prstýncích. Když jsme se před pár dny dozvěděli, že je svatba umožněna, i když jsme už chystali jiné datum, nakonec jsme si řekli, že to necháme tak, jak to je. Sice jsme to plánovali malinko lepší, měli jsme to jen se svědky, ale je to za námi,“ řekl ČTK ženich Zdeněk Talík.
Oba snoubenci do obřadní síně vstoupili v rouškách, obřad však na rozdíl od svědků absolvovali už bez nich. „Dalo se to přežít. Roušky nejsou nic tak hrozného, navíc jsme si je mohli při obřadu sundat,“ uvedla nevěsta Kristýna Talíková.
Oslavy doma
Novomanželé musejí kvůli opatřením proti koronaviru oželet i svatební hostinu. Uskuteční se jen v úzkém rodinném kruhu a v domácím prostředí. Například u Frýdeckých mají děti slíbené suši, bude i přípitek s rodinou. „Jak už nám není pětadvacet, tak už to moc velké nebude, myslím,“ dodal s úsměvem David Frýdecký. „Oslava bude doma na zahradě s rodinou, nebude to nic velkého,“ doplnil Zdeněk Talík.
Obřady se vzhledem k současné situaci neodehrály ve slavnostní obřadní síni, ale netradičně v provizorním salonku restaurace Caesar. Radnice tak chtěla omezit vstup veřejnosti do svých prostor. Svatby byly netradiční i pro samotného oddávajícího. „Je to samozřejmě zvláštní, ale až na nějaká zvýšená hygienická opatření ten rozdíl v samotném průběhu obřadu není tak velký. Ale pochopitelně se velmi špatně mluví přes roušku, což je pro mě jako oddávajícího to největší omezení tohoto mimořádného modelu,“ řekl ČTK oddávající Hynek Melichar.