Svatby se mohou konat, ale s rouškou. Otcové budou moci k porodu

Svatby se mohou konat od 20. dubna

Lidé mají zájem o svatby s rouškami

Snoubenci, kteří doposud žili kvůli vyhlášenému nouzovému stavu v nejistotě a nevěděli, jestli se bude moci jejich svatba uskutečnit, získali více informací. Vláda od 20. dubna povolila svatby do deseti osob. Ovšem s rouškami. Ministerstvo zdravotnictví také rozhodlo, že od středy mohou být nastávající otcové opět u porodů svých dětí. Ne všechny nemocnice to ale dovolí.

Svatbu v červnu plánuje i Jan s přítelkyní Petrou. „Věřím, že svatba proběhne bez roušek, ale ta opatření budeme sledovat,“ říká Jan.

Situaci mají o to složitější, že jeho partnerka je ze Slovenska. „Takže sledujeme i omezení na hranicích, půlka svatebčanů by měla přijet odtamtud. Nechceme, aby museli kvůli naší svatbě do karantény,“ krčí Jan rameny.

S Petrou nyní počítají s tím, že oficiální obřad se uskuteční a s oslavou při nejhorším počkají, až to situace dovolí. Jan oceňuje, že se konečně dočkali informací, které jsou pro jejich vstup do manželství důležité.

Svatby za časů koronaviru: Nikdo nám nic neřekne a neporadí, zoufají si snoubenci

Před necelým rokem se zasnoubili na dovolené ve Vietnamu a od té doby plánovali, jak bude vypadat jejich svatební den. Teď Honza s Petrou nevědí, jestli mají květnový termín obřadu zrušit, nebo se budou moci vzít aspoň v rodinném kruhu. V podobné nejistotě jako oni jsou tisíce dalších ženichů a nevěst, řada z nich navíc už přišla o desetitisíce korun na zaplacených zálohách.

Snoubenci neměli informace

Ještě před několika dny snoubenci nevěděli, jestli vůbec budou moct uzavřít manželství. Svatby byly totiž po dobu nouzového stavu, který v Česku trvá od půlky března, aby se zabránilo šíření pandemie koronaviru, úplně zakázané. „Nikdo nám není schopný nic říct a poradit,“ popsal Jan pro CNN Prima News začátkem dubna.

Podobně „informační vakuum“ kritizovaly i svatební agentury. „Nejhorší je právě nejistota a nulové informace. Klienti se dotazují, co mají dělat, ale my nevíme, co poradit. Vyšlo pár článků v nějakých svatebních magazínech, ale z těch je samozřejmě vidět, že také nic nevědí,“ řekla CNN Prima News Petra G., která vlastní malou svatební agenturu.

Vláda ale v úterý dala jasná pravidla. Od 20. dubna se mohou konat svatby do deseti lidí, ale musí se splnit specifické podmínky. Je potřeba dodržovat odstupy s výjimkou osob sdílejících společnou domácnost a novomanželů. Hosté také musí mít roušky – to se netýká snoubenců. Hosté ale nesmějí novomanželům gratulovat podáním ruky.

Od 8. června se podle vlády budou moct konat svatby do padesáti lidí, budou však stále platit přísnější hygienické podmínky.

Koronavirus u sousedů: Slovensko má opatření nejtvrdší, Německo nejpřísnější, v Polsku se smí do kostelů

Pět států, pět přístupů v boji proti celosvětové pandemii koronaviru. Web CNN Prima News připravil přehled opatření, zákazů a možností v Česku a ve čtyřech sousedních zemích - Německu, Polsku, Rakousku a na Slovensku. Slováci zavedli před Velikonocemi nejpřísnější opatření v Evropě. Podle informací přímo z Německa právě tam probíhají nejtvrdší policejní kontroly. Poláci jako jediní mohou na křesťanské svátky do kostelů, i když ve velmi omezeném počtu. Spojili jsme se s novináři ze sousedních zemí a zaznamenali jejich pohledy a svědectví.

Vláda možná povolí vetší svatby

Kvůli ohroženým svatbám vznikla i skupina na Facebooku, která nyní má už přes tři tisíce členů. Budoucí nevěsty například řeší, že vláda nedomyslela svatby o „magickém“ termínu 6. 6. Podle pravidel se bude moct konat malá svatba do deseti lidí, ale o dva dny později už budou povolené svatby do padesáti lidí.

Jedna z budoucích nevěst dokonce napsala ministru průmyslu Karlu Havlíčkovi, jestli vláda nemůže termín posunout. „Na termín 6. 6. nám chodí hodně dotazů. Netušili jsme, že je to tak exponované datum svatby. Ale věřím, že na ten víkend dohodneme výjimku,“ odpověděl jí ministr v e-mailu, který žena zveřejnila.

Tátové smí k porodům

Kromě svateb se mění i pravidla u možnosti třetích osob u porodů. Ministerstvo zdravotnictví ve středu uvedlo, že vzhledem k příznivému vývoji epidemie se ruší zákaz přítomnosti otců u porodu, který vyvolal řadu negativních komentářů jak od nastávajících rodičů, tak od mnohých odborníků.

„Shodli jsme se s epidemiology, že je to za stávající situace a při dodržení určitých opatření možné. Otec musí mít roušku, teplotu nižší než 37 °C a porod proběhne v samostatném pokoji. Jsem za všechny rodiče moc rád, vím, že to nebylo snadné,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Ne všechny nemocnice to ale dovolí. „Důvodem je, že to stále považujeme za určité riziko a chránit chceme nejen pacienty, ale i personál,“ uvedla pro ČTK mluvčí jablonecké nemocnice Petra Hybnerová. Účast třetí osoby u porodu byla zakázána kvůli šíření koronaviru zhruba od poloviny března.

Například nemocnice v Liberci a v Jilemnici povolení využijí. Jilemničtí budou řešit každý porod individuálně. „V tuto chvíli jsme připraveni rodičkám vyjít vstříc. Pokud by tam vznikly jakékoliv problémy z hlediska kapacit a tak dále, tak bychom to zase zastavili,“ uvedl ředitel nemocnice Jiří Kalenský.

Tagy: