reklama

Svatby se mohou konat, ale s rouškou. Otcové budou moci k porodu

Snoubenci, kteří doposud žili kvůli vyhlášenému nouzovému stavu v nejistotě a nevěděli, jestli se bude moci jejich svatba uskutečnit, získali více informací. Vláda od 20. dubna povolila svatby do deseti osob. Ovšem s rouškami. Ministerstvo zdravotnictví také rozhodlo, že od středy mohou být nastávající otcové opět u porodů svých dětí. Ne všechny nemocnice to ale dovolí.

reklama

Svatbu v červnu plánuje i Jan s přítelkyní Petrou. „Věřím, že svatba proběhne bez roušek, ale ta opatření budeme sledovat,“ říká Jan.

Situaci mají o to složitější, že jeho partnerka je ze Slovenska. „Takže sledujeme i omezení na hranicích, půlka svatebčanů by měla přijet odtamtud. Nechceme, aby museli kvůli naší svatbě do karantény,“ krčí Jan rameny.

S Petrou nyní počítají s tím, že oficiální obřad se uskuteční a s oslavou při nejhorším počkají, až to situace dovolí. Jan oceňuje, že se konečně dočkali informací, které jsou pro jejich vstup do manželství důležité.

K tématu

Snoubenci neměli informace

Ještě před několika dny snoubenci nevěděli, jestli vůbec budou moct uzavřít manželství. Svatby byly totiž po dobu nouzového stavu, který v Česku trvá od půlky března, aby se zabránilo šíření pandemie koronaviru, úplně zakázané. „Nikdo nám není schopný nic říct a poradit,“ popsal Jan pro CNN Prima News začátkem dubna.

Podobně „informační vakuum“ kritizovaly i svatební agentury. „Nejhorší je právě nejistota a nulové informace. Klienti se dotazují, co mají dělat, ale my nevíme, co poradit. Vyšlo pár článků v nějakých svatebních magazínech, ale z těch je samozřejmě vidět, že také nic nevědí,“ řekla CNN Prima News Petra G., která vlastní malou svatební agenturu.

Vláda ale v úterý dala jasná pravidla. Od 20. dubna se mohou konat svatby do deseti lidí, ale musí se splnit specifické podmínky. Je potřeba dodržovat odstupy s výjimkou osob sdílejících společnou domácnost a novomanželů. Hosté také musí mít roušky – to se netýká snoubenců. Hosté ale nesmějí novomanželům gratulovat podáním ruky.

Od 8. června se podle vlády budou moct konat svatby do padesáti lidí, budou však stále platit přísnější hygienické podmínky.

K tématu

Vláda možná povolí vetší svatby

Kvůli ohroženým svatbám vznikla i skupina na Facebooku, která nyní má už přes tři tisíce členů. Budoucí nevěsty například řeší, že vláda nedomyslela svatby o „magickém“ termínu 6. 6. Podle pravidel se bude moct konat malá svatba do deseti lidí, ale o dva dny později už budou povolené svatby do padesáti lidí.

Jedna z budoucích nevěst dokonce napsala ministru průmyslu Karlu Havlíčkovi, jestli vláda nemůže termín posunout. „Na termín 6. 6. nám chodí hodně dotazů. Netušili jsme, že je to tak exponované datum svatby. Ale věřím, že na ten víkend dohodneme výjimku,“ odpověděl jí ministr v e-mailu, který žena zveřejnila.

Tátové smí k porodům

Kromě svateb se mění i pravidla u možnosti třetích osob u porodů. Ministerstvo zdravotnictví ve středu uvedlo, že vzhledem k příznivému vývoji epidemie se ruší zákaz přítomnosti otců u porodu, který vyvolal řadu negativních komentářů jak od nastávajících rodičů, tak od mnohých odborníků.

„Shodli jsme se s epidemiology, že je to za stávající situace a při dodržení určitých opatření možné. Otec musí mít roušku, teplotu nižší než 37 °C a porod proběhne v samostatném pokoji. Jsem za všechny rodiče moc rád, vím, že to nebylo snadné,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

K tématu

Ne všechny nemocnice to ale dovolí. „Důvodem je, že to stále považujeme za určité riziko a chránit chceme nejen pacienty, ale i personál,“ uvedla pro ČTK mluvčí jablonecké nemocnice Petra Hybnerová. Účast třetí osoby u porodu byla zakázána kvůli šíření koronaviru zhruba od poloviny března.

Například nemocnice v Liberci a v Jilemnici povolení využijí. Jilemničtí budou řešit každý porod individuálně. „V tuto chvíli jsme připraveni rodičkám vyjít vstříc. Pokud by tam vznikly jakékoliv problémy z hlediska kapacit a tak dále, tak bychom to zase zastavili,“ uvedl ředitel nemocnice Jiří Kalenský.

Další hlavní zprávy

Andrej Babiš

Babiš: Za týden rozvolníme, priorita jsou děti a sport. Začnou se očkovat i lidé 60 plus

Babiš: Za týden rozvolníme, priorita jsou děti a sport. Začnou se očkovat i lidé 60 plus

Pokud bude situace dobrá, mohlo by se 26. dubna rozvolnit, prohlásil v neděli ve svém tradičním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj jsou prioritou děti a sport. Předseda vlády také oznámil, že koncem příštího týdne by se mohla začít očkovat i věková kategorie lidí nad 60 let. A koncem července by podle něj Češi měli žít normální život.

Rusko

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, musejí odjet do pondělní půlnoci

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, musejí odjet do pondělní půlnoci

  • Aktualizováno

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, ze země musejí odjet do pondělní půlnoci. Ruské ministerstvo zahraničí to oznámilo českému velvyslanci v Moskvě Vítězslavu Pivoňkovi. Toho si předvolalo v reakci na rozhodnutí České republiky vyhostit 18 ruských diplomatů kvůli podezření, že se příslušníci ruské tajné služby zapojili do výbuchu skladu munice ve Vrběticích z roku 2014.

Zdraví

Když se po porodu dostaví úzkost a obavy. Adéla nezvládala péči o děti kvůli depresím

Když se po porodu dostaví úzkost a obavy. Adéla nezvládala péči o děti kvůli depresím

Psychické problémy se u Adély Sedlákové (29 let) objevily krátce po porodu. Poporodní depresí prošla dvakrát po narození obou dětí. Není to bohužel nic neobvyklého, protože psychické potíže v mateřství se objevují u jedné z pěti žen. Z nejkrásnějšího období ženy se tak může stát doslova noční můrou. První příznaky mohou být velmi nenápadné, je ale potřeba tento problém řešit včas. Jinak může být v ohrožení nejen maminka, ale i miminko. Adéla prošla náročnou léčbou a dnes si užívá mateřství plnými doušky. Vzpomíná ale také na období plné obav a strachu.

Lidé si stále častěji myslí, že se na krizi přiživujeme, tvrdí zdravotníci
Olayinka: Že jsem v rasistickém týmu? Nesmysl. To bych za Slavii nehrál tři roky
Roztržka s Moskvou bude na dlouho, říká Zemanův muž pro vztahy s Ruskem
reklama
reklama
Záhada na Philipově pohřbu. Královna nechala na rakvi vzkaz, v Anglii řeší zvláštní podpis

Velká Británie

Domácí zpravodajství

O spojení Rusů s Vrběticemi jsem věděl, říká exministr zahraničí Petříček
Uděláte si obrázek sami, vzkazuje lidem Babiš. Vláda odtajní materiál BIS o Rusku a Vrběticích
Komunista Luzar: Nevyvolávejme ruskou odvetu. Může to skončit špatně
Další články
reklama
reklama