V Paříži a dalších osmi velkých francouzských městech v sobotu vstoupí v platnost noční zákaz vycházení. Jedná se o další restriktivní opatření proti šíření koronaviru kvůli rostoucím počtům pozitivně testovaných. Podle agentury DPA o tom ve středu informoval francouzský prezident Emmanuel Macron.
Zákaz vycházení, který bude zaveden od 21:00 večer do 6:00 ráno, bude platit nejméně šest týdnů, aby podle Macrona bylo dostatek času na to, zjistit, zda toto opatření funguje. Francouzský prezident v rozhovoru pro tamní televizi sdělil, že cílem opatření je snížit počet pozitivních případů ze současného průměru 20 tisíc na tři nebo čtyři tisíce. „Protože touto cestou to můžeme zvládnout,“ dodal.
Desítky ozbrojených lidí zaútočily na policejní stanici u Paříže. Zatčen nebyl nikdo
Policejní stanice na pařížském předměstí Champigny-sur-Marne přestála v noci na dnešek útok asi čtyř desítek neznámých ozbrojených lidí, kteří budovu napadli s kovovými tyčemi a házeli po ní pyrotechniku a další předměty. Dovnitř se útočníci nedostali, nikdo z policistů nebyl zraněn, napsala dnes agentura AFP.
Noční zákazy vycházení budou platné ve městech, které se nejvíce potýkají s epidemií koronaviru. Jde o Paříž, Marseille, Rouen, Montpellier, Lille, Lyon, Grenoble, Saint-Étienne a Toulouse.
Macron zmínil, že Francie „neztratila kontrolu“ nad virem, který byl mezi březnem a květnem diagnostikován v zemi přibližně u 29 tisíc obětí a jehož epidemie po letním poklesu nyní opět eskaluje.
Francouzský prezident však uvedl, že došlo ke „znepokojivé situaci“ a zdravotní systém má malou volnou kapacitu, přičemž současná vlna onemocnění COVID-19 probíhá celostátně. Kromě toho je prý nemocniční personál po první vlně epidemie unavený. Pacienti pozitivně testovaní na COVID-19 ve Francii obsadili zatím asi 32 procent lůžek na jednotkách intenzivní péče. Cílem zákazu vycházení má být rovněž snížení počtu těchto hospitalizovaných o deset až patnáct procent.
Emmanuel Macron nicméně dodal, že by bylo „nepřiměřené“ znovu zavést přísný pětapadesátidenní státní lockdown, jak tomu bylo na úkor obrovských ekonomických ztrát na jaře při první vlně koronaviru. Do konce června ekonomika meziročně klesla téměř o 19 procent.
Dodržování hygienických opatření a roušky v rodině
Nařízení bylo oznámeno v souvislosti s obnovením stavu nouze veřejného zdraví, který byl v platnosti již od března do července a který umožňuje vládě zavádět nejrůznější restriktivní opatření včetně lockdownu. Macron uvedl, že vláda poskytne všem zaměstnancům v restrikcemi ovlivněných odvětvích, jako je třeba restaurační byznys, krátkodobé náhrady v plné výši. Úřady navíc uvedly, že nejchudší rodiny obdrží příspěvek 150 euro (něco přes čtyři tisíce korun) na domácnost a 100 euro (asi 2 700 korun) na dítě.
Macron také apeloval na občany, aby dodržovali všechna hygienická opatření i v soukromí a mezi přáteli, včetně nošení masek na rodinných setkáních. Tam, kde to je možné, by pak lidé měli pracovat dva či tři dny v týdnu z domova.
„Nebudeme chodit více do restaurace… po deváté hodině, nebudeme chodit za svými rodinami nebo přáteli, nebudeme chodit více na party, protože víme, že tam je nejjednodušší se nakazit,“ varoval Macron.