V Praze se koná výstava World Press Photo. Zvítězila fotografie demonstranta

Fotografií roku se stal snímek Yasuyoshi Chiba z Japonska.

Na Staroměstské radnici v Praze jsou do 28. června k vidění aktuální vítězné fotografie soutěže World Press Photo. Česká republika je prvním místem, kam výstava zamířila po premiéře v Amsterdamu.

Jak těžké bylo dostat sem tuto světovou výstavu? „Já musím říct, že to bylo hrozně komplikované, protože nikdo nevěděl, co jak bude, a vlastně do poslední chvíle jsme nevěděli. Díla sem mohla, ale organizátoři ne, takže rozvržení jsme řešili na dálku a jsem na to pyšná, byl to opravdu husarský kousek,“ řekla v pořadu ShowTime Veronika Souralová, ředitelka Czech Press Photo.

„Musím říct, že mě zaujala fotografie roku. Všichni vždycky čekají, kdo to vyhraje, a vyvolává to kontroverzi. Japonský fotograf zachytil demonstraci a ten demonstrant nekřičí, ale ve světlech mobilu recituje báseň. Myslím, že to všichni chceme – trochu klidu, takže to se porotě povedlo,“ myslí si Souralová.

Kromě oceněných prací v soutěži World Press Photo jsou momentálně na Staroměstské radnici v Praze k vidění i fotografie tuzemských reportérů, kteří zachycovali průběh koronavirové krize v Česku. Obě výstavy, které čítají více než 300 fotografií, můžete vidět do 28. června.

Tagy: