V babyboxu u radnice Prahy 6 se objevilo novorozené miminko. Podle zakladatele sítě babyboxů v Česku Ludvíka Hesse chlapečka, který byl zabalený do modré deky, přinesli dva muži. Dostal jméno Zdeněk.
„V pondělí 24. srpna v 19:06 odložily dva páry mužských rukou novorozené děťátko zabalené v modré dece do babyboxu v Praze 6 v Jilemnického ulici,“ popsal Hess na Facebooku s tím, že se chlapečka rozhodl pojmenovat podle mecenáše babyboxů Zdeňka Martináska.
Muži, kteří miminko přinesli, se zřejmě chtěli ujistit, že se mu nic nestane. „Dva páry mužských rukou tak dlouho klučíka upravovaly v babyboxu, že jsem je nemohl přehlédnout na fotografiích interiéru bedýnky,“ doplnil Hess.
Podle mluvčího Prahy 6 Ondřeje Šrámka byl chlapeček zabalený do modré deky, žádný dopis u sebe neměl. Z babyboxu v budově městského úřadu v Jilemnické ulici byl převezen do motolské nemocnice.
V libereckém babyboxu našli zdravou holčičku. Dostala jméno Barborka
Do babyboxu v liberecké krajské nemocnici v úterý večer někdo odložil miminko. Holčička, která měla pupečník podvázaný gumičkou do vlasů, je zdravá a dostala jméno Barborka. V tiskové zprávě to oznámil zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess.
„Zdenda potvrdil trojčetnost odložených děťátek – 11. srpna to byla holčička v Jičíně, 18. srpna holčička v Liberci, třetí je klučík na radnici Prahy 6. Takže předpokládám krátkou pauzu,“ informoval zakladatel české sítě babyboxů.
Po celém Česku funguje 76 babyboxů a dosud bylo do těchto speciálních schránek odloženo 115 děvčátek a 95 chlapců. Nejčastěji se v babyboxech nacházejí novorozenci, v několika případech v nich ale pracovníci přilehlých nemocnic či dalších institucí objevili i mnohem starší děti. Nechtěným „rekordmanem“ je takřka dvouletý chlapec, jehož v lednu 2019 odložili v babyboxu v Pelhřimově.
Schránky nejsou přijímány bez výhrad, v roce 2011 se proti nim postavil Výbor OSN pro práva dítěte. Podle něj odporují pěti článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a možnost znát své rodiče. Podle vyjádření bývalé vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové však na nejvyšším místě stojí právo na život a babyboxy život zachraňují. Skutečností nicméně je, že babyboxy fungují v určitém právním vakuu.
Babyboxy nejsou jedinou možností, jak se matky mohou utajeně vzdát nechtěného potomka. Po celé zemi existuje síť porodnic, jež umožňují anonymní porod, po němž je možné dítě také přímo přenechat k adopci. Podle lékařů má navíc toto řešení výhodu v tom, že je známá historie dítěte, jeho původ i zdravotní stav matky. Ta si navíc může souhlas s adopcí rozmyslet až do konce šestinedělí.