reklama

Ferjenčík: V rekordním deficitu nevidíme žádné úspory, a to je podle nás chyba

V návrhu rozpočtu s pětisetmiliardovým deficitem chybí úspory, třeba na straně provozu státu. Hlasování o rozpočtu by mělo proběhnout řádně ve třech čteních, aby proběhla potřebná diskuze. Možné je však zkrácení lhůt, shodli se hosté pořadu 360° Pavlíny Wolfové, kterými byli čtyři členové rozpočtového výboru Sněmovny.

reklama

V úterý se sejde Sněmovna, aby hlasovala o dalším zvýšení letošního schodku státního rozpočtu zejména z důvodu pandemie koronaviru na rekordní úroveň 500 miliard. Vše nasvědčuje tomu, že se vládní koalici podaří získat podporu KSČM. Nebude to však ve zrychleném režimu, jak vláda původně chtěla, ale ve standardních třech čteních.

Nejvíc se dluh navyšuje o peníze, které chce vláda použít na podporu lidí zasažených pandemií – výdaje takzvané vládní rozpočtové rezervy se navýší o 136 miliard korun. Opozice vládu kritizovala, že nejdřív neuvedla konkrétně, na co chce peníze použít. Premiér Andrej Babiš novelu později doplnil.

Podpoří strany hostů ve studiu navrhovaný rozpočet?

Podle poslankyně Miloslavy Vostré KSČM doporučila poslaneckému klubu rozpočet podpořit. Stěžejní pro ni je, aby bylo jasné, kam konkrétně finance poputují.

„V tuhle chvíli to považuji spíše za nepravděpodobné,“ uvedl naopak Mikuláš Ferjenčík z Pirátské strany. Ačkoliv později dodal, že řada výdajů v návrhu je užitečná, tak „zatím tam nevidíme žádné úspory, a to je podle nás chyba“. Později dodal, že by měl stát alespoň symbolicky na svém provozu šetřit, například na marketingových aktivitách, tak aby vyslal lidem pozitivní signál. „Tady udělala vláda trochu chybu,“ řekl Ferjenčík.

K tématu

Odmítavě se vyjádřil rovněž Vojtěch Munzar z ODS: „Takto rekordní deficit bez úspor nepodpoříme.“ V dalším průběhu pořadu ještě dodal, že by se vláda měla hlavně zamyslet nad konsolidací státního rozpočtu a na jeho struktuře tak, abychom si na všechny výdaje spojené s koronavirovou krizí nemuseli půjčovat. „Vláda se nezamýšlí nad vnitřní strukturou rozpočtu,“ řekl.

Jan Volný z ANO logicky kontroval, že je rozpočet naopak potřeba schválit co nejdříve, protože na potřebné finance čekají obce, kraje, podnikatelé, hoteliéři či majitelé cestovních kanceláří. Poukázala také na „schizofrenii opozice“, kdy na jednu stranu vládě vyčítají velké výdaje, na druhou stranu vyčítají, kde všude nebylo přidáno. „V tuto chvíli nemluvme o úsporách, čas na to přijde,“ dodal rovněž.

Rozpočet by měl být projednán řádně ve třech čteních

Vyjma zástupce hnutí ANO se hosté rovněž shodli, že trvají na tom, aby byl rozpočet řádně projednán ve třech čteních s tím, že se mohou zkrátit projednávací lhůty, tak aby se stihl projednat před prázdninami.

Jaký neduh minulosti v sobě nese současný pětisetmiliardový deficit? Bude jeho avizovaná výše opravdu konečná? Které skupiny obyvatel byly v rámci koronavirové krize ze strany státu ještě opomenuty? Kde by měl stát naopak šetřit? Existuje střednědobý výhled rozpočtu s variantou pesimistickou, realistickou či optimistickou? Odpovědi na tyto i další otázky se dozvíte v přiloženém pořadu.

Další hlavní zprávy

Komentář: Stát řízený jako firma opět selhal. Zlomí Babišovi nezvládnuté očkování vaz?
Přestaňte slavit góly a objímat se. Emoce hráčů z Premier League vytáčí politiky
Pandemie ustupuje. Mírnější opatření v příštím týdnu nečekejte, prozradil Blatný
Skvostný závěr Dakaru pro Macíka. Už potřetí vyhrál etapu, celkově skončí čtvrtý
reklama
reklama
Totální selhání: Volné termíny očkování pro seniory došly už hodinu po startu

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Divadla, kina a koncerty pro očkované či testované? Neotevřeme, vzkazují pořadatelé
Fronty bez ohleduplnosti a rozestupů. Očkování vzali čeští senioři útokem
Distanční výuka: Odbornice čeká prudký nárůst psychických poruch u starších žáků
Další články
reklama
reklama