Poslanci ANO a ČSSD žádají o mimořádnou schůzi Sněmovny. Chtějí řešit rozpočet

Andrej Babiš, Jan Hamáček, Alena Schillerová

Prosadit zvýšení schodku státního rozpočtu na rekordních pět set miliard korun nepůjde tak hladce, jak by si vláda přála. Koalice totiž nemá ve Sněmovně potřebnou podporu. Kvůli schvalování už třetího návrhu státního rozpočtu poslanci ANO a ČSSD požádali o mimořádnou schůzi Sněmovny na úterý 23. června. U prezidenta Miloše Zemana se dnes vystřídali tři ministři a jednali s ním také o rozpočtu. Zeman přes svého mluvčího vzkázal, že se schodkem souhlasí.

S nově navrhovaným schodkem 500 miliard korun má zásadní problém KSČM, která dosud menšinový kabinet podporovala. „Nám v tomto návrhu absolutně chybí specifikace, kam budou směřovat finanční prostředky z tohoto schodku,“ říká předsedkyně rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM).

Prezident s rozpočtem souhlasí

Komunisty v úterý nepřesvědčil ani premiér Andrej Babiš. Ten zmínil, že ve hře můžou být i předčasné volby. Své vyjádření ale následně korigoval. „Máme nějaký čas, abychom to vyjednali, takže já žádné předčasné volby nechci, protože tato vláda je úspěšná,“ tvrdí Babiš. Podporu nového rozpočtu si zajistil včera i u prezidenta.

Miloše Zemana dnes navštívila také ministryně financí Alena Schillerová. Prezident prý s navýšením schodku rozpočtu souhlasil, má však podmínku, aby maximum peněz šlo do investic. „Jsou to převážně akce týkající se dopravní infrastruktury, ale i několik investičních akcí na podporu obcí, školy, školky, místní komunikace, veřejné budovy, sportoviště a hasičské stanice,“ objasňuje Schillerová.

Rozpočet se zemanem dnes řešili také sociálně demokratičtí ministři Jan Hamáček a Jana Maláčová. „Ty peníze se nesmí projíst, musí být na investice. Za svůj rezort to vidím zejména v podpoře investic do infrastruktury sociálních služeb,“ požaduje Maláčová. Otázkou zůstává, kdo navýšení schodku podpoří. Poslanců ANO a ČSSD je dohromady 92. Ke schválení stačí tedy devět dalších poslanců. Většina opozičních stran je ochotná o podpoře jednat.

Opozice bude vyjednávat

Diskuzi jsou otevření například Piráti. „Nechceme uvrhnout zemi do chaosu, tak jsme ochotní o tomto rozpočtu vyjednávat. Samozřejmě se budeme snažit, aby ten proces projednávání byl co nejrozumnější,“ říká poslanec Mikuláš Ferjenčík.

ODS a SPD jsou vůči návrhům rozpočtu skeptičtější. „Jsme přesvědčení, že koronavirus Babišovi pouze umožnil mediálně přebít informace o nastupující recesi, která by byla přičítána jeho vládě,“ říká předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. „Absolutně nesouhlasím s tím, aby se dal vládě půlbilionový bianco šek na deficit státního rozpočtu,“ konstatuje předseda ODS Petr Fiala.

Čas na vyjednávání budou mít poslanci do 23. června, kdy by se mělo uskutečnit mimořádné „rozpočtové“ jednání Sněmovny.

Tagy: