Ve Spojených státech se začal šířit nový podtyp koronavirové varianty omikron XBB.1.5 označovaný kraken. Případy nákazy hlásí i Velká Británie. Mutace má podle odborníků schopnost šířit se rychleji než ty předešlé a obcházet imunitu.
Varianta XBB.1.5 je příbuzná s XBB Omicron a vznikla spojením dvou různých variant viru B.A.2 a BA.2.75. Je vysoce imunní a má vlastnosti, které jí umožňují snadný vstup do lidských buněk. „XBB.1.5 se tak mnohem rychleji šíří,“ uvedl pro CNN virolog Jesse Bloom z Fred Hutchinson Cancer Center.
Středisko pro kontrolu a prevenci nemoci (CDC) ve Spojených státech informovalo, že nová varianta omikronu v posledním prosincovém týdnu stála za 41 procenty infikovaných případů, což je asi o 20 procent více než v předešlém sedmidenním úseku. Na severovýchodě země bylo dokonce hlášeno 75 procent potvrzených případů. Dominuje i ve Velké Británii. Podle webu Daily Mail 50 procent případů koronaviru v oblasti Wirral byly právě mutace XBB.1.5 označované kraken.
„Několik měsíců jsme neviděli variantu, která by se šířila takovou rychlostí,“ sdělila CNN ředitelka sekvenování COVID-19 ve virologické laboratoři University of Washington School of Medicine Pavitra Roychoudhuryová.
Kraken vznikl pravděpodobně ve Spojených státech. Poprvé byl podle údajů celosvětové komunity vědců GISAID evidován v New Yorku a Connecticutu koncem října minulého roku. Dále se rozšířil do Velké Británie, Francie, Německa, Nizozemska, Španělska, Irska, Austrálie, Singapuru a Indie.
Velice imunní varianta
Experti předpokládají, že se virus během týdnů dominantně rozšíří i do dalších regionů. Podle nich ovšem zatím neexistují žádné důkazy o tom, že by virus mohl mít horší průběh než předešlé varianty. „Nezdá se, že by to způsobilo nějaké vážnější onemocnění. Dnes je odlišná situace od té, která byla před rokem,“ pronesl epidemiolog Michael Osterholm z Centra pro výzkum a politiku v oblasti infekčních nemocí (CIDRAP) na University of Minnesota.
Současné posilovací vakcíny by podle něj měly poskytnout určitou ochranu. „Stále poskytují úroveň imunity, která vám nemusí zabránit v nákaze, ale může mít významný dopad na to, zda vážně onemocníte a zemřete. Nejnovější údaje ukazují, že ti, kteří mají bivalentní vakcínu, mají trojnásobně nižší riziko úmrtí než ti, kteří ji nemají,“ dodal Osterholm. Odborníci také uvádějí, že antivirotika, jako je Paxlovid a Remdesivir, by mohla být také účinná v léčbě nového onemocnění.