Lidé v zahraničí vymýšlí, jak bezpečně pořádat masové akce, které by byly v souladu s epidemickou situací. Hlad po kultuře či sportu je totiž velký bez ohledu na koronavirovou pandemii. Od března se hromadnější akce uskutečnily například ve Velké Británii, Španělsku nebo v Číně.
Na nedělním festivalu v anglickém Liverpoolu teklo pivo proudem. Organizátoři na akci pustili pět tisíc lidí. Kromě vstupenky potřebovali návštěvníci i negativní test. V areálu pak nemuseli nosit roušky ani dodržovat rozestupy. V zemi se přitom venku stále může sejít maximálně šest lidí.
Že je možná na takové akce brzy, upozorňují i někteří britští odborníci. „Měli bychom mít na paměti, že ve Velké Británii stále máme denně dva a půl tisíce dalších nakažených. Kdokoliv z nich by mohl vytvořit nové ohnisko,“ varoval univerzitní profesor a imunolog Peter Openshaw.
Podobnou akci jako v Liverpoolu uspořádali už koncem března také v Barceloně. Ze čtyř a půl tisíce návštěvníků jich po uplynutí inkubační doby bylo šest pozitivních. Čtyři se nakazili prokazatelně jinde, u dvou dalších se zdroj nepodařilo dohledat. V Madridu zase povolili první býčí zápasy od začátku pandemie, ale jen s polovinou diváků.
Hudbu si už užívají naživo i tam, kde všechno začalo – v čínském Wu-chanu. „Akce se zde pořádá každý rok, jen loni to bylo výjimečně on-line,“ řekla Shen Wuwu, mluvčí festivalu Strawberry Music. Úřady prohlásily Wu-chan za oblast téměř bez koronaviru. V celé Číně oficiálně registrují jen jednotky nových případů.
Vláda v České republice chce rozvolňovat postupně, aby nic neuspěchala. Podle predikcí ministerstva zdravotnictví by tak Češi mohli strávit volné léto bez přísných protiepidemických nařízení.