Do celé pražské MHD se v září vrátí povinné nošení roušek, uvedla šéfka krajských hygieniků Zdeňka Jágrová po čtvrtečním jednání bezpečnostní rady hlavního města. „Počítáme s tím, že roušky rozšíříme i na autobusy a tramvaje hned, jakmile to klimatické podmínky dovolí,“ řekla Jágrová s tím, že to může být od září.
Bezpečnostní rada vyhodnotí situaci v Praze opět v pondělí. Jágrová nevyloučila, že by hlavní město znovu zavedlo povinnost nošení roušek také ve veřejných prostorách. Doplnila však, že se růst počtu nově nakažených koronavirem v hlavním městě podařilo snížit.
Hřib: Vládní semafor je subjektivní
Vedení Prahy se zabývalo také takzvaným semaforem ministerstva zdravotnictví, k němuž mělo do pátečního poledne poslat připomínky. „Praha by měla být jako jediný region ve žlutém pásmu. Bezpečnostní rada se shodla na tom, že zásadní problém semaforu spočívá v subjektivitě některých kritérií. Bohužel jsou to právě ta kritéria, která rozhodují o zařazení do žlutého či červeného pásma,“ řekl pražský primátor Zdeněk Hřib.
Žena v klubu Techtle Mechtle měla příznaky, tvrdí jeden z nakažených
Mladá žena, která 11. července v pražském nočním klubu Techtle Mechtle nakazila nemocí COVID-19 desítky návštěvníků, přišla do klubu údajně s bolestmi hlavy. Serveru Novinky.cz to řekl mladý muž, který v klubu toho večera pobýval. Přál si však zůstat v anonymitě.
Nelíbí se mu, že dvě nejvíce určující kritéria nemají na rozdíl od ostatních precizní číselnou definici. „Není tam číslo, o které by se dalo objektivně opřít, to je zásadní problém tohoto skórovacího systému,“ zhodnotil. Zařazení Prahy do žlutého pásma je podle něj neodůvodněné. Praha má podle něj nižší počet nakažených na 100 tisíc obyvatel než řada okresů, nemá vyšší podíl komunitního šíření ani více hospitalizovaných.
Primátor uvedl, že z hlediska ochranných pomůcek je hlavní město připraveno, má zásoby na jeden měsíc. Město prý postupovalo přesně podle pokynů ministerstva zdravotnictví směrem ke krajům. Praha má podle slov primátora k dispozici 800 tisíc jednorázových roušek, 300 tisíc respirátorů FFP2, 50 tisíc litrů dezinfekce a skoro milion jednorázových rukavic. K dispozici mají být také desítky tisíc ochranných oděvů.
V hlavním městě se podle informací hygienické stanice od začátku epidemie nakazilo 3 092 lidí, z nichž 2 115 se už vyléčilo a 104 zemřelo. Velké ohnisko nákazy bylo v polovině července na večírku v hudebním klubu Techtle Mechtle, v souvislosti s ním hygienici evidovali 158 případů nákazy.