V uplynulé zimě obyvatelé domu s pečovatelskou službou v Hronově trpěli chladem kvůli vadnému topnému systému, teď mají na vyúčtování nečekané a vysoké nedoplatky. Město poukazuje na razantní zvýšení cen od dodavatelů, chce ale seniorům alespoň částečně pomoci, a to kompenzací zvýšené spotřeby elektřiny kvůli používání přímotopů. Na příští zimu už slibuje bezvadné ústřední topení.
Když 82letá Jana Klementová otevřela obálku s ročním vyúčtováním za služby a vytápění, nevěřila svým očím. V minusu totiž předtím nikdy nebyla. „Když jsem dostala to vyúčtování a viděla, kolik mám doplácet, tak jsem myslela, že mě z toho raní mrtvice,“ řekla. V předchozích letech jí přitom vždy končilo vyúčtování naopak přeplatkem.
ČTĚTE TAKÉ: Ostravská fakultní nemocnice vylepšila heliport. Nově je certifikovaný i pro noční provoz
Není ovšem sama. Nedoplatek na svém vyúčtování našla tentokrát většina klientů domova s pečovatelskou službou, někteří ve vyšších jednotkách tisíců korun. Například i stejně stará Vlasta Klapalová, bývalá učitelka: „Podívejte se, 14 tisíc naráz je pro mě nemožná věc. A nemám nikoho, kdo by mě dotoval.“
Dodavatelé zdražili, brání se město
Místostarosta Hronova Karel Jára poukazuje na to, že v loňském roce dodavatelé výrazně zvýšili ceny energií, skoro dvojnásobně. „V roce 2022-23 jsme měli vysoutěženou cenu 800 korun za megawatt bez DPH, v roce 2024 to bylo 1 500,“ řekl místostarosta s tím, že na zvýšení cen klienty domu s pečovatelskou službou upozornili a doporučili jim navýšení záloh, což prý obyvatelé domu neudělali.
„Kdybych bývala věděla, že to bude takhle razantní, tak bych si bývala zvýšila zálohy,“ reagovala Vlasta Klapalová s tím, že vidí chyby v komunikaci města směrem k obyvatelům domu. Mělo by totiž podle ní brát větší ohledy na jejich věk, a informovat je srozumitelněji a s dostatečným předstihem.
Zdražila jim i elektřina
Klienti domova našli na výpisech také vyšší částky na zálohách za elektřinu. „Oni zvedají všechno. Předtím jsem platila 1 100 a teďka je tady 1 900,“ upřesnila Jana Klementová, pro kterou je zdražení také velkým problémem.
Důchodcům se ovšem nelíbí rovněž to, že mají platit víc i kvůli vyšší spotřebě za elektřinu – z důvodu špatně fungujícího ústředního topení si totiž museli přitápět přímotopy. „Já jsem měla třeba 16 stupňů, musela jsem si koupit nějaký přístroj, abych se aspoň trochu zahřála. V koupelně nebylo možné v téhle zimě být,“ popisuje Vlasta Klapalová a Jana Klementová přitakává: „Já jsem tady 13 roků a v životě jsme nezažili takovou zimu, jako letos.“
Radnice ale prohlašuje, že dodrží slib kompenzovat obyvatelům bytů jejich spotřebu zvýšenou používáním přímotopů. „Teď si už občané dávají žádosti, ve kterých doloží spotřebu ve třech předchozích letech plus novou a až budeme mít shromážděny všechny, tak počítáme, že někdy v průběhu května to budeme řešit,“ potvrzuje místostarosta. Jedním dechem ovšem dodává, že se zvýšením jednotkové ceny způsobené v souvislosti s konfliktem na Ukrajině město nemůže nic dělat.
Špatně vybudovaný topný systém
Radnice také přiznává chyby v topném systému objektu, který zdědila po minulých vedeních města. Bytový dům byl totiž postaven v 90. letech, kdy se stavělo „na divoko“, nekvalitně a dnes už ani nejsou dostupné stavební dokumenty k budově. Od střechy do ní zatéká a odspoda zase vlhne. Teplo je do radiátorů rozváděné jednotrubkovým systémem, což způsobuje, že se „větví“. Voda se tak nedostane v požadované teplotě a obyvatelům takových bytů je pak chladno, i když si pustí radiátory naplno.
V budoucí topné sezoně už by obyvatelé domu s pečovatelskou službou Kaliňák mrznout neměli. Město totiž zahájilo druhou etapu rekonstrukce tamního ústředního topení. Po výměně kotlů teď přišly na řadu rozvody a radiátory. „Už se roztahují rozvody dvoutrubkového systému, takže příští sezonu už by neměl být problém ve vytápění,“ uzavírá Karel Jára s tím, že termín dokončení prací je stanovený na srpen.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Šperky, které lidské oko staletí nevidělo. Převoz řídili těžkooděnci, vystaví je Skanzen Modrá