reklama
CNN Prima News válečné zločiny

válečné zločiny

Výpis příspěvků ke štítku „válečné zločiny“

Kdo je nový íránský prezident Raísí? „Řezník z Teheránu“ poslal na smrt tisíce lidí

24. června 2021 12:48

Novým prezidentem Íránu se stal ultrakonzervativní předseda Nejvyššího soudu Ebráhím Raísí. Jeho zvolení západní státy odsuzují. Raísí měl totiž v minulosti poslat na smrt tisíce lidí. Coby člen tribunálu vynášel rozsudky smrti během konce irácko-íránské války v roce 1988. Izrael jej označuje za „řezníka z Teheránu“.

Zakladatel WikiLeaks Assange se vrací k soudu. Jedná se o jeho vydání do USA

7. září 2020 15:56

V pondělí začíná další fáze soudního procesu o vydání zakladatele WikiLeaks Juliana Assange do USA. Přelíčení se koná u britského Ústředního trestního soudu v Old Bailey v Londýně. V USA novináře předběžně viní z osmnácti trestných činů, z nichž sedmnáct souvisí se špionáží. Hrozí mu tam až 175 let vězení, informoval web The Guardian.

Kosovský prezident prý odstoupí, pokud obvinění z válečných zločinů potvrdí soudce

30. června 2020 06:47

Kosovský prezident Hashim Thaçi v televizním projevu k národu popřel, že by se dopustil válečných zločinů a zločinů proti lidskosti během bojů kosovských povstalců proti Srbsku na konci 20. století. Podle tiskových agentur také prohlásil, že by okamžitě odstoupil a šel by se hájit, pokud obvinění z válečných zločinů oficiálně potvrdí soudce, který rozhoduje o přípustnosti žaloby ještě před vlastním procesem u zvláštního tribunálu pro Kosovo v Haagu. Toto rozhodování může podle agentury Reuters trvat několik měsíců.

Vyšetřovatel zločinů v bývalé Jugoslávii Vladimír Dzuro: Skutečná válka se vypnout nedá

12. května 2020 05:13

Se svou urostlou postavou, ostře řezanými rysy a mrazivým pohledem vzbuzuje dojem gangstera ze špionážního románu. Ve skutečnosti je Vladimír Dzuro český vyšetřovatel, který dostal do vězení některé z největších zločinců občanské války v bývalé Jugoslávii. Začínal jako pražský kriminalista, stíhal vrahy a násilníky. Počátkem 90. let přišla nabídka, která se nedala odmítnout, a zcela mu změnila život. Jako člen ochranných sil OSN odcestoval do válkou sužovaného Sarajeva a od roku 1995 působil dalších deset let jako vyšetřovatel haagského tribunálu.

reklama