Súdánští vzbouřenci během týdne připravili o život stovky civilistů a nimi rozpoutané násilí nebere konce, hlásí místní zdroje. Při největším masakru měli povraždit v jediné vesnici nejméně 124 lidí a znásilnit desítky žen. Zabíjením nevinných se povstalci mstí svému veliteli, který přešel k súdánské armádě, vysvětluje situaci agentura Reuters.
Občanská válka v Súdánu trvá už 18 měsíců. Konflikt mezi velitelem súdánské armády Abdel Fattáhem al-Burháním a vůdcem Jednotek rychlé podpory (RSF) Hemedtím si dosud vyžádal desítky tisíc mrtvých a vyhnal z domovů okolo 10 milionů lidí. Násilnosti nyní přešly do nové fáze poté, co vzbouřenci zaútočili na provincii Gezíra, kde bezhlavě loupí, znásilňují a vraždí, píše agentura Reuters s odkazem na místní zdroje.
ČTĚTE TAKÉ: Mučili mě a odpírali mi jídlo, vzpomíná na Súdán Jašek. Popsal věznění diktátorem za špionáž
„Milice RSF provádějí nájezdy ve východní, západní a centrální části Gezíry a dopouštějí se rozsáhlých masakrů v jedné vesnici za druhou,“ cituje agentura lokálního zmocněnce hlásícího dramatický nárůst násilí. K největšímu masakru mělo dojít koncem října ve vesnici Saréha, v níž podle informací Reuters povstalci povraždili minimálně 124 civilistů a další stovku zranili. Agentura má k dispozici záběry, na nichž jsou k vidět těla v masových hrobech, jejich pravost však nelze nezávisle ověřit.
Brutální jednání jako pomsta za zradu velitele
Podle tamní organizace Sajhá bojující za ženská práva vojáci RSF při útoku na Saréha znásilnili desítky žen a dívek různého věku, které poté měly spáchat sebevraždu, informaci převzal súdánský deník se sídlem v Paříži Sudan Tribune.
Na sociálních sítích mezitím kolují záběry z dalších míst zasažených nájezdem milic. Sudan Tribune na síti X publikoval krátké video z jiné vesnice, v níž měli protivládní síly pozabíjet minimálně dalších 50 lidí. Na záznamu je důstojník RSF, který násilně tahá starého muže za vousy a rasově ho uráží. Situace v oblasti je však nepřehledná a je nezbytné brát autenticitu všech záběrů s rezervou.
Reuters dává masakry do souvislosti se zběhnutím Abú Aqla Kejkala, velitele povstaleckých sil v Gezíře. Ten v neděli 20. října přešel na stranu súdánské armády, která s RSF v oblasti svádí těžké boje. Jedná se o nejvýše postaveného velícího důstojníka, který v konfliktu změnil stranu.
Válečné zločiny na obou stranách
Generální tajemník OSN António Guterres vyzval na síti X k deeskalaci. „Namísto uklidnění situace obě strany eskalují své válečné úsilí. Civilisté musí být ochráněni, humanitární pomoc musí proudit dál,“ napsal, čímž zároveň připomněl útoky na civilisty spáchané súdánskou armádou.
Na začátku října poskytli agentuře Reuters aktivisté z organizace Emergency Lawyers několik videozáznamů zachycující údajné armádní nálety na civilní cíle ve stejné provincii. V prvních dvou říjnových týdnech měly být shozenými bombami zraněny a zabity stovky civilistů v obytných oblastech několika měst. Agentura nebyla opět schopna záběry nezávisle ověřit. Armáda se obviněním brání tvrzením, že povstalci využívají civilní oblasti jako krytí při svých akcích.
Zjišťovací mise Rady pro lidská práva OSN v září podala zprávu potvrzující řadu válečných zločinů, jichž se dopouštějí obě strany. Jedná se převážně o sexuální násilí, mučení, násilné vysídlování nebo odpírání humanitární pomoci. Obzvláště závažné zločiny má na svém kontě právě RSF, konkrétně jde o hromadné znásilňování, rabování a masové zabíjení nearabských etnik.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Podivný ruský nájezd skončil v plamenech. Obrněný obojživelník schytal palbu z tanku