Ukrajinka vypovídala před Kongresem o zločinech Ruska (19. 4. 2023). Zdroj: AP, CNN
Poničený tank u Izjumu (4. 4. 2023) Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Ukrajinské jednotky u Bachmutu Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Maskovaný tank v Donbasu (20. 3. 2023) Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Ukrajinští vojáci poblíž Bachmutu (3. 4. 2023) Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Ukrajinci chystají další rozsáhlou protiofenzivu. Zdroj: AP
Ruský voják v zákopu (28. 3. 2023) Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Ukrajinská tanková brigáda v oblasti Záporoží (29. 3. 2023) Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Ukrajinci u Bachmutu pálí na ruské pozice. Zdroj: Profimedia.cz
Obytný dům v Avdijivce po ruském náletu (17. 3. 2023) Zdroj: AP Newsroom
Zničený Bachmut Zdroj: AP
Ukrajinský voják u Bachmutu pálí z raketometu. Zdroj: AP
Ukrajinské dělostřelectvo u Bachmutu (23. 3. 2023) Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Výbor pro zahraniční záležitosti Sněmovny reprezentantů vyslechl svědectví Ukrajinky a Ukrajince, kteří se měli stát obětí ruských válečných zločinů. Ženu jménem Lioubov údajně Rusové mučili a donutili ji vykopat si vlastní hrob, chlapce Romana měli násilně přesídlit do Ruska.
Na stole ukrajinského generálního prokurátora leží zhruba 80 tisíc případů podezření z ruských válečných zločinů páchaných na Ukrajině. Kyjevské soudy už z nich usvědčily 31 Rusů. Zřejmé oběti válečných zločinů teď vypovídaly i před výborem dolní komory amerického Kongresu.
Jednou z nich byla 57letá žena Lioubov, která před zákonodárci popsala své hrůzné zážitky. Ukrajinka, která pracovala jako účetní, žila v ruském okupačním pásmu téměř rok. „Letos v lednu si pro mě přišli,“ popsala žena.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ukrajina obvinila ruského vojáka z válečných zločinů. Útok natočil dron
Rusové údajně vnikli do jejího domu pod záminkou hledání zbraní. Při razii zabavili mapu Ukrajiny, vlajku Ukrajiny, ukrajinské suvenýry a modro-žlutý odznáček. „To byly důkazy proti mně,“ svěřila se Lioubov.
Útočníci posléze měli ženu odvést do takzvané „mučící komnaty“ a držet ji v ní pět dní, informovala americká CNN. Ukrajinka vypověděla, že ji Rusové mlátili, donutili svléknout se, pořezali ji a pohrozili znásilněním a vraždou. Dodala, že viděla jiné zajatce, jak mají na hlavách černé plastové pytle.
„Tak moc se o ně bojím. Velmi ráda bych je jednoho dne viděla, ale nejsem si jistá, jestli jsou ještě naživu,“ řekla Lioubov. „Vyprávím vám svůj příběh, protože tam jsou stále lidé, kteří čelí loupežím, znásilnění a bití. Tyto strašné zločiny musí skončit,“ dodala.
Když se Lioubov vrátila z ruského výslechu domů, místo bylo vykradené.
Žena se posléze rozhodla odejít z Chersonu a dostala se až do Spojených států.
Násilná převýchova
Američtí zákonodárci si vyslechli také svědectví 16letého Romana, kterého Rusové násilím poslali do Ruska. A to přesto, že se úřady snažil přesvědčit, že chce zůstat na Ukrajině, kde má bratra a sestru.
Samozvaná Doněcká lidová republika udělila chlapci nový rodný list a poslala ho do Ruska na „dovolenou“. Ve skutečnosti ale mělo jít o násilnou převýchovu.
„Našli pro Romana novou rodinu. Snažili se přeměnit jeho myšlení. Nutili ho sledovat v televizi propagandistické pořady,“ popsali lidé v Kongresu na základě chlapcova svědectví.
Díky ukrajinským dobrovolníkům se ale Roman nakonec na Ukrajinu vrátil. A o svůj příběh se teď podělil v USA.