Válečný zločin, odsoudil Zeman vraždění lidí na Ukrajině. Věří, že padne spravedlivý trest

Vrcholní představitelé České republiky odsoudili vraždění ukrajinských civilistů ruskou armádou. Podle prezidenta Miloše Zemana, premiéra Petra Fialy (ODS) i podle české diplomacie jde o válečný zločin, který musí být potrestán. Uvedli to na Twitteru v reakci na zprávy o stovkách zavražděných civilistů v ukrajinských městech, ze kterých se stáhla ruská armáda. Tvrdá reakce přišla i ze zahraničí.

„Prezident republiky Miloš Zeman odsuzuje vraždění civilních obyvatel na Ukrajině jako válečný zločin, a věří, že bude spravedlivě potrestáno mezinárodním soudem,“ uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

„Systematické vraždění civilistů, jehož se dopouští prchající ruská armáda, je další z řady odporných válečných zločinů Putinova režimu. Česká diplomacie se společně se spojenci bude zasazovat o to, aby všichni odpovědní byli potrestáni,“ uvedla česká diplomacie.

„Záběry zavražděných civilistů z míst osvobozených ukrajinskou armádou jsou děsivé. Ruská armáda se dopouští na Ukrajině válečných zločinů,“ napsal Fiala na Twitteru. Svět podle něj nikdy nesmí zapomenout ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, že rozpoutal zbytečnou válku, při které umírají nevinní lidé.

„Odporný masakr,“ odsoudil i ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan. „Zodpovědný je Putin i konkrétní ruští vojáci. Mezinárodní tribunál musí konkrétní viníky potrestat,“ podotkl. Evropská unie podle něj nyní musí přikročit k dalším sankcím proti Rusku.

Bývalý premiér a předseda nejsilnější opoziční strany ANO Andrej Babiš na Twitteru napsal, že je odporným masakrem civilistů v Buči znechucen a rozhodně ho odsuzuje. „Vše se musí důkladně vyšetřit a zdokumentovat. Má Rusko ještě nějaké zábrany?“ poznamenal.

Místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti) označila události v Buči za šílené masové vraždy a za masakr.

Předseda sněmovního bezpečnostního výboru Pavel Žáček (ODS) na Twitteru zveřejnil fotografie z Buči a dodal, že rozdíl mezi Putinovými a Hitlerovými vrahy je pouhých 80 let. „Ruští barbaři musí být voláni k zodpovědnosti,“ uvedl.

„Jsem naprosto zděšena tím, jaká zvěrstva mohou páchat na Ukrajině ruští vojáci. Sankce vůči jejich vůdcům musí být naprosto nekompromisní, stejně jako odsouzení těchto válečných zločinů. Mezinárodní společenství se musí zlu tvrdě postavit,“ napsala zlínská senátorka Alena Gajdůšková (ČSSD).

Podle bývalého vysokého představitele NATO a české armády Petra Pavla jsou ztráty v konfliktech nevyhnutelné. Civilizované země důsledně minimalizují ty civilní. Barbarské režimy plánovitě útočí na civilní cíle, nejen zabijí, ale popravují spoutané civilisty, znásilňují, rabují, vypalují. Rusko je barbarskou zemí. Zaslouží si maximální možnou izolaci,“ uvedl.

Ostrá slova Zelenského

Fotografie z Buči, které se od pátku – tedy den po odsunu ruských vojsk – lavinově šíří na sociálních sítích a plní hlavní stránky médií po celém světě, odkrývají brutalitu Rusů. Civilisté leží podél silnic v obytných čtvrtích, mnozí mají svázané ruce za zády bílou látkou. Podle šokovaného starosty Anatolije Fedoruka byli lidé, jež leží v ulicích, převážně zastřeleni.

„Byli popraveni střelou do týle. Zhruba 280 těl jsme již pohřbili do hromadných hrobů ve městě. To jsou důsledky ruské okupace,“ svěřil se agentuře AFP. Doplnil, že zavražděné nemohli kvůli bezpečnosti uložit na jednom ze tří hřbitovů. Konečná bilance ruského počínání v Buči nebyla zveřejněna, vojáci stále nachází nové oběti.

Samotná snaha odtáhnout zavražděné z ulice provází obavy a strach. Ruské jednotky zaminovaly infrastrukturu napříč městem. Jak sám Zelenskyj varoval, okupanti se nezdráhali miny nastražovat pod samotná těla obětí. Z toho důvodu lidé používají dlouhé klacky nebo kabely, aby se ujistili, že pod těly obětí nejsou výbušniny, uvádí web The Guardian.

V domech zejí stopy po kulkách i granátech, řada budov je silně poničena. Reportéři agentury AFP popsali, že supermarkety, kavárny a domy jsou mnohdy vypálené. Domněle bez úhony podle nich zůstal jen McDonald‘s. Rusové dokonce poničili kostel, uvádí web France 24. Ti, kteří počínaní ruských vojsk přežili, jsou zděšeni a rozčíleni.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zeman: Prezidentský kandidát koalice Spolu? Nevidím u nich žádnou osobnost
Miloš Zeman

Zeman: Prezidentský kandidát koalice Spolu? Nevidím u nich žádnou osobnost

Koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09 sice řeší otázku společného prezidentského kandidáta, ale nemá ve svých řadách žádnou osobnost. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to prohlásila současná hlava státu Miloš Zeman. Ten jako své favority označuje expremiéra Andreje Babiše (ANO) a odborového předáka Josefa Středulu. Zeman dále prozradil plány na blížící se dovolenou.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:54

Ukrajinci zničili ruské vybavení na Hadím ostrově

22:27

Manželka Pljuščenka schytala výsměch kvůli ložnici. Takový mišmaš a kýč, píší jí fanoušci

22:08

Ruská tajná služba zadržela na Sibiři vědce, viní ho z vlastizrady

21:38

Ukrajinci v Doněcké oblasti mají nově menší zákaz nočního vycházení

Živě
ON-LINE: Obklíčili jsme Lysyčansk, tvrdí čečenský řezník Kadyrov. Kyjev to odmítá

Ukrajinský generální štáb odhaduje, že Rusko za 129 dní války na Ukrajině přišlo o více než 35 870 vojáků. Ukrajina také obdrží další dodávku zbraní od USA, tentokrát v hodnotě kolem 820 miliard dolarů. V zásilce mají být protiletadlové systémy, ale zejména pak až 150 tisíc kusů dělostřelecké munice. Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov ohlásil, že jeho vojáci obklíčili město Lysyčansk. To ovšem Ukrajinci odmítají.

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

Vězení kvůli interrupcím? Budeme v šoku, až se to stane první ženě, varuje Biden

Nedávné zrušení federálního práva na interrupci, které přineslo rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, může mít závažné následky. Americký prezident Joe Biden varoval, že kvůli takzvané potratové turistice může Američankám hrozit i vězení. „Myslím si, že mnoho lidí nevěří, že se něco takového bude dít. Ale ono bude,“ řekl Biden během svého viedohovoru s některými demokratickými guvernéry.

KOMENTÁŘ: Řešil by se „černoušek“ Hamilton i před lety? Dost možná nikoliv

Už tak nepříliš stojaté vody seriálu formule 1 rozvířila před nedělní Velkou cenou Velké Británie třaskavá vyjádření Nelsona Piqueta na adresu Lewise Hamiltona. O přídechu verbálního rasismu nelze diskutovat, hrubší zrno výraziva by však nemělo být za každou cenu vykládáno jako pokus o další diskriminaci lidí jiné barvy pleti, ať už je hnědá, bílá nebo třeba fialová.

Pusťte mě pryč, prosí Ronaldo vedení United. Nedovede si představit sezonu bez Ligy mistrů

Pro fanoušky „rudých ďáblů“ to byl splněný sen, možná základní stavební kámen pro to, aby se Manchester United vrátil ke slavným časům. Cristiano Ronaldo našel loni po 12 letech opět domov na Old Trafford. Sám po většinu sezony exceloval, ale to už se nedá říct o zbytku týmu. Takže i když má CR7 smlouvu ještě na další ročník, vedení sdělil: „Chci pryč.“

USA se do všeho míchají, vedou Západ k debaklu. Vlivný poradce řekl, jak válka skončí

Jeden z nejvlivnějších amerických ekonomů a komentátorů Jeffrey Sachs zkritizoval americkou roli ve válce na Ukrajině. Podle něj v americké politice dekády přetrvává politický neokonzervatismus, který usiluje o globální dominanci USA na celém světě a jehož nejnovější obětí se stala Ukrajina. Sachs v minulosti působil jako poradce vlád po celém světě, mimo jiné také v postsovětském Rusku, nyní působí u generálního tajemníka OSN.

Domácí zpravodajství

Graubner se oficiálně stal pražským arcibiskupem. Mše se zúčastnili Fiala nebo Klaus

Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner po přečtení papežské buly při sobotní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě usedl do křesla symbolizujícího arcibiskupský stolec a stal se tak pražským arcibiskupem. Do úřadu nastoupil po Dominiku Dukovi. Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo předal Graubnerovi pallium jakožto symbol arcibiskupa metropolity.

Spolu zvažuje na prezidenta tři jména. Odstřihneme se od STAN a Pirátů, říká Zdechovský

Nebude žádná vládní pětikoalice, odstřiháváme se od STAN a Pirátů. Tak mluvil v souvislosti s lednovými prezidentskými volbami v rozhovoru pro CNN Prima NEWS europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj některého z kandidátů podpoří nebo přímo navrhne koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) samostatně. Možnosti má podle Zdechovského tři a vybere po senátních volbách podle nálady lidí. Volba prezidenta začne 13. ledna 2023.