reklama

Vánoční atmosféra zmizela. Rakousko se propadlo do lockdownu, ven se smí jen výjimečně

Řada evropských zemí kvůli stále rychlejšímu šíření covidu zpřísnila restrikce. Rakousko nyní čeká minimálně třítýdenní uzávěra, lidé tam smějí opustit domov jen v nejnutnějších případech. Pro turisty se země uzavřela téměř úplně.

reklama

Na Rakousko padl lockdown. Opakují se scény z přelomu roku – prázdné ulice, zavřené vánoční trhy či zatažené rolety obchodů. Všeobecný ruch na ulicích ustal. Rakousko k celostátní uzávěře sáhlo v této vlně jako první země Evropské unie. Od pondělí smějí lidé opouštět domovy jen v nutných případech.

Ven se smí jen kvůli cestě do práce, do školy, na nákupy nebo kvůli zdravotním procházkám. Zavřely se restaurace, hotely, většina obchodů a ruší se všechny akce s větším počtem účastníků. „Samozřejmě mě to štve. Už jsem měla vánoční náladu a nejraději bych šla na vánoční trhy, ale nedá se jinak. Stejně to nezměníme. Můžeme jen dodržovat pravidla a vytěžit z toho to nejlepší,“ podotkla Rakušanka Lisa Bernsteinerová.

Od února pak vláda chystá zavést povinné očkování proti covidu pro všechny obyvatele. „Je to tak. Měli bychom okamžitě zavést povinné očkování, bylo to tak i v minulosti. Jako dítě jsem se nechala očkovat ve škole, aniž by moje matka musela něco podepisovat, aniž by se mě někdo zeptal. Všichni jsme přežili. Vláda v tomto případě selhala,“ myslí si Christine Lokosová z Vídně.

Na lyžování v Rakousku musí zapomenout i turisté, včetně Čechů. Na vleky mohou jen obyvatelé Rakouska, kteří jsou očkovaní nebo prodělali covid v posledních 180 dnech, hotely jsou až na výjimky uzavřené, nejezdí ani skibusy.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

Už žádné gify na Facebooku? Meta musí prodat službu Giphy, rozhodl britský úřad

Britský antimonopolní úřad (CMA) nařídil americké firmě Meta Platforms, která je provozovatelem Facebooku, aby prodala platformu pro animované obrázky Giphy. Zdůvodnila to obavami z dopadů na konkurenční prostředí, a to jak na uživatele sociálních médií, tak na zadavatele reklamy. Úřad o tom informoval ve svém úterním sdělení. Facebook s nařízením nesouhlasí.

Velké rozvolnění opatření a čísla, která „nenadchýnala“. Jak žilo Česko před rokem?

Zatímco během aktuální vlny koronaviru panují obavy, že to nejhorší máme ještě před sebou, zavládla přesně před rokem ve společnosti optimistická nálada. Čísla během celého listopadu klesala a lidé se těšili na avizované rozsáhlé rozvolnění, které mělo přijít začátkem prosince. Po téměř dvou měsících se mohli Češi znovu chystat do restaurací či na koupaliště. Ne všichni však byli z otevření života v Česku nadšeni. Jelikož počty nakažených neklesaly takovým tempem, jak se očekávalo, hovořil premiér Andrej Babiš (ANO) o tom, že jej čísla „nenadchýnají“.

Bartoš: Zákaz trhů je styl končící vlády. Zpřísnění ano, lidé si ale nesmí ťukat na hlavu

Opatření, která vydává vláda v demisi, jsou zmatečná a nepředvídatelná, zdůraznil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS lídr Pirátů Ivan Bartoš. Konkrétně označil za absurdní uzavření adventních trhů. Jenže budoucí kabinet s tím nemůže nic dělat. I proto Bartoš vnímá „pohovory“ prezidenta Miloše Zemana se všemi kandidáty na ministerský post jako průtahy.

reklama

Domácí zpravodajství

Covid ohrožuje i novorozence. Oddělení omezují návštěvy, matky se cítí jako v domácím vězení

Režim v nemocnicích v současnosti limituje mimo jiné snaha minimalizovat riziko nákazy koronavirem. Výjimkou nejsou ani neonatologická oddělení, kam se dostávají miminka, která přijdou na svět předčasně. Matky tam s nimi kvůli riziku nákazy musí trávit nepřetržitě klidně i dva týdny. Návštěvy rodinných příslušníků jsou velmi omezeny, takže novopečeným maminkám může připadat, že jsou v domácím vězení.

KOMENTÁŘ: Ministra, nechceš dělat ministra? Jak Fialova vláda trpí personální nouzí

Vláda Petra Fialy (ODS) ještě ani nenastoupila do funkce a už má za sebou ztráty několika květinek. Skutečnou raritou je pak „demise“ designovaného ministra průmyslu a obchodu Věslava Michalika, kterého do funkce nominovalo hnutí STAN. A jeho nástupce se hledal několik dní. Jak je to možné? To je už česká politika natolik vyprázdněná, že ani funkce člena vlády není dostatečným lákadlem?

reklama