Vědci i veterináři vyzývají k obezřetnosti při výběru vánočního stromku. Ať už si lidé svůj smrk či jedli koupí na trhu nebo uříznou v lese, mohou si s ním domů přinést až 25 tisíc živočichů. Nejrůznější hmyz či roztoči, kteří se předčasně probudí ze zimního spánku, pak můžou trýznit celou rodinu včetně domácích mazlíčků.
Mnoho Čechů vybírá vánoční stromek tak, že během prosince vyrazí do lesa s pilou. Nevědomky si pak ale mohou domů přinést tisíce klíšťat, blech, pavouků, ploštic či stonožek. Podle britských vědců může v jednom smrku žít až 25 tisíc takových organismů. Toto riziko se ale týká i těch, kteří si stromek koupili poctivě na vánočním trhu.
„Ačkoli je krásný smrk ztělesněním tradičních rodinných Vánoc, existuje velká šance, že se v něm během svátečního období ukrývají klíšťata a další nežádoucí návštěvníci, kteří by se mohli dostat do kontaktu s vámi a vašimi mazlíčky,“ varoval Chris Socratous z britského společnosti Bob Martin, která se specializuje na domácí zvířata.
Nejrůznější hmyz nebo roztoči se vlivem pokojové teploty mohou probudit ze zimního spánku a poté výrazně znepříjemnit život celé domácnosti. A jak co nejvíce takové riziko minimalizovat? V první řadě je vhodné stromek legálně koupit na trzích, nikoliv se vkrádat s pilou do lesa. U prodejců je totiž vysoká šance, že dřevinu většiny škůdců zbaví a až poté ji někomu prodají.
Přesto je dobré i po koupi stromek pořádně ohledat ještě předtím, než si ho vyzdobíte v obýváku. Podle odborníků se škůdci ukrývají zejména mezi větvemi v blízkosti kmenu. Během svátků je také na místě, aby členové rodiny pozorovali, zda se klíšťata či blechy skutečně nesnaží zkomplikovat celé domácnosti Vánoce. Dalším, i když ne pro každého úplně ideálním řešením, je volba umělého stromku.