Ceny na vánočních trzích
Co by to bylo za adventní čas bez vánočních trhů. Jsou po celé republice a lákají na různé dobroty i doprovodné akce. Štáby CNN Prima NEWS vyrazily do terénu na Valašsko, do Brna nebo Českých Budějovic. A zajímaly se mimo jiné o ceny.
Dát si na adventních trzích něco dobrého je skoro povinnost. Letos si ale za oblíbené pochoutky opět připlatíme. Prodejci zvedli ceny kvůli energiím a pronájmům. Jako třeba v Brně. „Bohužel jsme museli zdražit, a to asi o 10 korun na jednu položku. Svařené víno máme za 70 korun, medovina je za 80, nealkoholické nápoje stojí kolem 60 korun,“ řekl CNN Prima NEWS jeden ze stánkařů.
ČTĚTE TAKÉ: Stromísek Pedro nebo trubková konstrukce. Vánoční „stromky“ v Česku budí úsměv i rozpaky
Lidé si tady ale rádi dopřávají a na ceny v rámci vánočního veselí nepohlíží tak přísně. „Nejradši mám svařáček, dáme si i nějakou tu klobásku nebo jiné dobroty. Utratíme maximálně do tisícovky,“ řekl štábu jeden z návštěvníků brněnských trhů. „Teď jsme sem přišli a už mě to stálo 600 korun. Jsme tady asi hodinu, tak uvidíme, na kolik mě to celkem vyjde,“ dodal další.
Vedle tradičních adventních stánků mohou návštěvníci v Brně vidět nebo vyzkoušet i symboly, které k městu neodmyslitelně patří. Ať už jde o brněnského draka v zimním svetru nebo třeba jízdu šalinou.
Oblíbenými vánočními trhy jsou také ty v Českých Budějovicích. Kromě bruslení, které je na adventním trhu zcela zdarma, patří k oblíbeným aktivitám jízda na vyhlídkovém kole (ta stojí 80 korun na osobu) nebo dětský kolotoč za 50 korun.
V samotném srdci Valašska, ve Valašských Kloboukách, v sobotu ráno začal vyhlášený Mikulášský jarmek. Jedná se už o jednatřicátý ročník a každý rok sem zavítají tisícovky lidí. „Chodíme pravidelně a je tady vždy krásně. Ti Moraváci to umí udělat hezké, obdivujeme je,“ řekl návštěvník ze Slovenska.
Za pravý valašský frgál tady ale dáte tři stovky. „Lidé nás tady hodně znají a ví, že si potrpíme na kvalitu, takže nemají problém s tím si u nás připlatit. Nejoblíbenější je valašská klasika, tedy hruškový, ale kupují si také borůvkový, tvarohový, povidlový a makový,“ řekla prodejkyně valašských frgálů Natálie.
V Praze na Staroměstském náměstí si můžete dát langoše až za 220 korun, klobásu za 160 korun, zapít to dvěma deci svařáku za stovku a jako dezert si můžete dát třeba trdelník se zmrzlinou za 190 korun.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Jak se vyvarovat srážce s divokou zvěří? Experti mají jedno varování