reklama

Včelař prosí o pomoc s dopadením zlodějů: „Ukradli mi čtyři roky práce!“

Šedesát pět úlů a s nimi jednašedesát včelstev odcizili zatím neznámí pachatelé včelaři a stolaři Pavlu Buřinskému z Kroměříže. Ten poslední čtyři roky usilovně pracoval na „šlechtění“ včel, které by se staly odolnější vůči nemocem decimující včelí populaci. Kromě hmotné škody, která se odhaduje na čtyři sta padesát tisíc korun, tak Buřinskému vznikla nevyčíslitelná škoda právě díky jeho výzkumu.

reklama

Šedesát pět úlů a s nimi jednašedesát včelstev odcizili zatím neznámí pachatelé včelaři a stolaři Pavlu Buřinskému z Kroměříže. Ten poslední čtyři roky usilovně pracoval na „šlechtění“ včel, které by se staly odolnější vůči nemocem decimující včelí populaci. Kromě hmotné škody, která se odhaduje na čtyři sta padesát tisíc korun, tak Buřinskému vznikla nevyčíslitelná škoda právě díky jeho výzkumu.

Pavel Buřinský se už nějaký čas věnuje natáčení videí pro včelaře. Jsou jakýmsi průvodcem, který včelaře učí jak o včelstva pečovat a jak je ošetřovat, aby nedocházelo k masivním úhynům. V neděli se i s rodinou vydal k úlům, aby natočil další díl. „Jsem většinou racionální člověk a jelikož hrozba zcizení včelstev není tak zanedbatelná, člověk si občas představí, jak by to asi vypadalo, kdyby se to stalo. Ale raději to hned zavrhne, aby to nepřivolal. Jenže tentokrát to byla realita,“ popisuje okradený včelař. „Na to se nedá připravit.“

Buřinský si je jistý, že motivem krádeže byla právě naučná videa. „Tento rok jsem měl připravené celé pásmo videí, která mají včelaře provázet celým rokem a učit je, kdy a jak včelstva ošetřovat, aby nedocházelo k tak masivním úhynům,“ vysvětluje včelař. Celou věc oznámil na policii, která se případem zabývá a prosí o pomoc i veřejnost. „Uvítáme také informace všímavých občanů, kteří zaregistrovali, že si někdo v jejich okolí pořídil větší počet úlů,“ uvádí policie v oznámení. Pokud se pachatele podaří vypátrat, kvůli vyhlášenému nouzovému stavu, během něhož úly se včelstvy odcizil, mu hrozí až osm let vězení.

Nejen do osvěty, ale především do snahy pomoci včelám nepodlehnout onemocněním, které se mezi nimi šíří, investoval Pavel Buřinský několik let. Krádež ho tak připravila nejen o celé úsilí, ale také o část výdělku, ze kterého živí rodinu a udržuje svou malou firmu, kde vyrábí úly, nad vodou. „Letos jsem kvůli nízké poptávce po úlech chtěl (i musel) věnovat maximální úsilí v chovu včelstev, abych zajistil prostředky pro rodinu a chod firmy. Měl nás podržet prodej medu a chov včelích matek, tedy nabídka první série potenciálně odolnějších matek. Teď je tohle všechno ztraceno. Ukradli veškerý chovný materiál, ukradli většinu produkčních včelstev pro potenciální snůšku medu. Ta nejkrásnější včelstva,“ líčí Buřinský.

Během devatenácti let, během nichž se včelaření věnuje, tomuto hmyzímu druhu zcela propadl. „Nevydržel bych ani v kanceláři ani ve fabrice. Za žádný prachy. Čím víc peněz, tím delší bič. Když přijedete na stanoviště včelstev, tam to bzučí a včely pracují, je to harmonie přírody. Symfonie jara. Tolik energie je málokde,“ popisuje se zápalem Pavel Buřinský, který poprosil o pomoc při pátrání po zcizených úlech se včelami i veřejnost. Podle něj si zloděj možná ani neuvědomuje, co všechno krádeží způsobil. Proto by byl vděčný, kdyby se tato informace dostala k co nejvíce lidem.

Tagy:

Hlavní zprávy

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent
Partie

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent

Zvyšování minimální mzdy je pouze politické téma, uvedl k plánu ministryně práce Jany Maláčové na další zvyšování minimální mzdy ekonom a kandidát koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků Miroslav Ševčík v Partii Terezie Tománkové. Zároveň uvedl, že se nárůst inflace nezastaví a do konce roku dosáhne pěti procent, což potvrdil také pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

Maláčová: Největší hrozbou je ODS, přijdou poplatky za lékaře, školné či zdražování

ODS se připravuje na vládnutí s hnutím ANO a chystá se privatizovat nemocnice, zavést školné a celkově snižovat životní úroveň obyčejným lidem. V Partii Terezie Tománkové to řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Uvedla, že se místopředseda ODS Zbyněk Stanjura v kuloárech již představuje jako budoucí ministr vlády Andreje Babiše (ANO). Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová to však rezolutně odmítá.

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

Burka, nikáb, burkiny, čádor či hidžáb. Jak poznat rozdíly v oděvech muslimek?

Odívání muslimských žen prošlo nejen v evropském prostředí sérií bouřlivých diskuzí. Nyní se téma vrátilo na stůl především v souvislosti s děním v Afghánistánu. Společně s tím se nicméně vrátil také zmatek v pojmech. V muslimském světě totiž existuje hned několik forem zahalování, které se v evropském prostředí navzájem zaměňují. Jak poznat rozdíly mezi burkou, nikábem, čádorem a hidžábem?

Babiš se chlubí, že Čechům zlevnil data. Máme je druhé nejdražší v EU, reaguje opozice

Češi mají druhá nejdražší mobilní data v Evropské unii, ta se proto znovu před volbami stávají zásadním politickým tématem. Premiér Andrej Babiš již mnohokrát řekl, že levnější data jsou pro jeho vládu prioritou, v minulosti kvůli nim například odvolal ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou. Aktuálně se chlubí, že se skutečně dosáhlo nižších cen. Opozice však upozorňuje, že data nadále zůstávají nejen mezi nejdražšími v Evropě, ale také na celém světě.

reklama

Domácí zpravodajství

V Česku za sobotu přibylo 301 případů covidu. Počet hospitalizovaných klesl

Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 více než před týdnem. Více pozitivních testů za víkendový den evidovalo ministerstvo zdravotnictví naposledy 22. května. V nemocnicích bylo v sobotu 146 lidí s onemocněním COVID-19, oproti pátku jejich počet klesl o 23. Ve vážném stavu je v posledních dnech kolem 30 lidí. Tzv. incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, stagnuje třetím dnem na 28 případech. Reprodukční číslo kleslo na 1,11.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Chřipka bude letos řádit jako před covidem, varuje lékař. Češi podceňují důsledky

Zatímco v loňském roce chřipka prakticky vymizela, někteří odborníci předvídají, že letos se může objevit stejně jako v předchozích letech. Podobně jako u covidu je nejlepší ochranou před nákazou očkování. Které skupiny obyvatel by se měly nechat proti chřipce naočkovat, kdy je na to nejvhodnější doba a má to vůbec smysl? Na otázky CNN Prima NEWS odpovídá praktický lékař Michal Holásek.

reklama