CNN Prima News osvěta

osvěta

Výpis příspěvků ke štítku „osvěta“

Pozor, nejsem to já, varují moderátoři. CNN Prima NEWS brojí proti podvodným deepfake

Multiplatforma CNN Prima NEWS vytáhla do boje proti takzvaným deepfake videím. Moderátorka Pavlína Wolfová podobně jako její další kolegové se stala nechtěným nástrojem podvodníků využívajících takzvanou umělou inteligenci k oklamání lidí. Nyní moderátorka varuje v novém spotu veřejnost před propracovanými metodami internetových zlodějů. V posledních měsících byla terčem nekalých praktik i samotná značka CNN Prima NEWS. Také proto redakce varuje co největší množství lidí, aby šmejdům lačnícím po penězích důvěřivých lidí ideálně nikdo nenaletěl.

Blikající majáky i minuta ticha: Evropa si připomíná den obětí. Jak funguje pomoc v Česku?

Číslo 4 200 – počet obětí trestných činů, s nimiž Probační a mediační služba navázala spolupráci v roce 2023. Mezi ně se řadí jak dospělí, tak senioři či děti. Požádat o pomoc přitom může každý, kdo se obětí cítí být, a to v kterémkoli ze 74 středisek napříč republikou. U příležitosti Evropského dne obětí trestných činů, který každoročně připadá na 22. února, služba společně s policií projeví těmto lidem úctu minutou ticha. Ve 12:00 se navíc před policejními služebnami po celé republice rozsvítí majáky, které symbolicky přinášejí světlo, naději a blížící se pomoc.

Účinná zbraň proti zbytečné smrti. Hrazené očkování může nově využít více náctiletých

Dětský očkovací kalendář se mění. Od 1. ledna je vakcinace proti lidskému papilomaviru (HPV) plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění mnohem větší skupině „náctiletých“. Doposud proplácely zdravotní pojišťovny vakcíny jenom 13letým, nově je uhradí všem dívkám a chlapcům ve věku od 11 až do dovršení 15 let. HPV je jednou z nejčastějších sexuálně přenosných infekcí – v průběhu života se s ní setká osm z deseti osob. Pokud se tělo s infekcí nevypořádá, může vypuknout rakovina. Jak experti zdůrazňují, důsledným očkováním proti HPV lze vymýtit rakovinu děložního hrdla, na kterou nyní v Česku zemře každých 29 hodin jedna pacientka.

Krutá diagnóza po svatbě: Těhotné Victorii řekli, že má HIV. Bylo to jako rozsudek smrti, líčí

Dnes se Victorie Roscowová raduje ze zdravého 19měsíčního syna a láskyplného manželství. Krátce po svatbě si však v devátém týdnu těhotenství od lékařů vyslechla zdrcující diagnózu: výsledky krevních testů odhalily, že je HIV pozitivní. V otevřeném rozhovoru pro web Daily Mail 29letá Britka vzpomíná, že ji tato zpráva zasáhla jako rozsudek smrti. Byla si jistá, že její i synův život je u konce. To se však nakonec nevyplnilo. O své počáteční obavy se začala dělit se sledujícími na sociálních sítích. Později se rozhodla, že se bude snažit bořit stigmata ve společnosti.

Když antibiotika ohrožují zdraví: Klíčový je přístup lékaře. Jak zajistit bezpečí?

Ve světě medicíny představují antibiotika zázračný lék, při nevhodném užívání však mohou pacienty i ohrozit. Vznikne-li u nich antibiotická rezistence, bakterie si na tento typ léčiva vybuduje odolnost a medikament ztrácí svou účinnost. Jaké jsou v zemi iniciativy, které přispívají k edukaci, co je podstatou racionální léčby podporující sílu antibiotik a jak s těmito léky pracují lékaři v nemocnicích?

Epilepsie vyřazuje děti ze školního kolektivu. Chybí osvěta, stěžují si jejich rodiče

Epilepsie je nemoc, kterou stále provází řada předsudků a mýtů. Fakt, že osvěta je nedostatečná, vyplynul i z průzkumu Společnosti E, neziskové organizace, jež se přes 33 let věnuje pomoci lidem s touto diagnózou. Letos se průzkum zaměřil na zkušenosti rodičů a dětí z různých vzdělávacích institucí – mateřských, základních a středních škol. Text publikujeme u příležitosti Národního dne epilepsie, který připadá na 30. září.

Připravte se na nevyhnutelné. Jurečka chystá osvětovou kampaň k důchodům, jak bude vypadat?

Důchodová reforma je nevyhnutelná a je třeba se na to připravit. S takovou myšlenkou pracuje ministerstvo práce a sociálních věcí na osvětové kampani, která má lidem vysvětlit nadcházející změny v penzích. Resort Mariana Jurečky (KDU-ČSL) bude cílit především na lidi v produktivním věku, kterých se řezy do důchodů budou týkat především. Důraz se má klást také na speciální aplikaci. Kdy se kampaň spustí, není prozatím jasné – ačkoliv ve vládě panuje shoda o nutnosti a naléhavosti reformy, musí ještě dořešit řadu technických parametrů, než se pustí do komunikace s veřejností.

Podívejte se, kolik stojí lékařské zákroky. E-shop VZP „nabízí“ bypass či dialýzu

Transplantace ledviny v akci 1+1. I takovou nabídku mohou uživatelé nalézt na speciálním e-shopu, který vytvořila Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). Fiktivní web System Shop od 6. února spadá do nové komunikační kampaně, jež má za cíl otevřít celospolečenskou debatu o udržitelnosti zdravotního systému. Autoři chtějí upozornit zejména na důležitost prevence. Přesto snahu pojišťovny řada lidí kritizuje a padají slova o neetičnosti i nechutnosti kampaně.

Děsivé fotky z boje s rakovinou: „Brenda“ z Beverly Hills ukázala, co jí nemoc způsobila

V minulosti herečka Shannen Dohertyová zazářila v seriálu Beverly Hills 90210 coby Brenda nebo v magické sérii Čarodějky v roli nejstarší sestry Prue. V současnosti se však řeší zejména její zdravotní stav. Herečka již podruhé bojuje s agresivní formou rakoviny prsu, je ve čtvrtém stádiu nemoci. V rámci osvěty se rozhodla sdílel fotografie ze svého soukromí, díky nimž odhaluje, co boj s rakovinou obnáší.

Šéf Transparency: Korupce je univerzální a skrytá. V ČR postrádáme etické lídry

Mezinárodní den boje proti korupci už 17 let připadá na 9. prosince. Česká vláda schválila v pořadí už čtvrtý akční plán boje s korupcí, kterým se zavázala k přijetí ambiciózních protikorupčních opatření na roky 2021 a 2022. Korupce je stále velké globální téma, jaké výzvy přinese následující období, přiblížil ve vysílaní pořadu Nový den na CNN Prima NEWS právník a ředitel české pobočky Transparency International (TI) Petr Leyer.