Ve středu, zhruba o půl druhé ráno středoevropského času, se na nízké oběžné dráze Země málem střetly dva satelity. Na sociální síti X o tom informovala kalifornská společnost LeoLabs, která se sledování těles věnuje. Šlo o satelit TIMED agentury NASA a nefunkční ruskou družici Cosmos 2221, které se minuly ve vzdálenosti menší než 20 metrů.
„Dnes zhruba v 06:30 UTC jsme pozorovali konjunkci ve výšce 608 kilometrů mezi dvěma nemanévrujícími kosmickými aparáty: opuštěnou ruskou družicí a operační družicí NASA,“ uvedla na sociální síti X kalifornská společnost LeoLabs.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Unikátní operace ve vesmíru. Robot zvládl chirurgický zákrok, obrovský pokrok těší vědce
Vzdálenost obou satelitů byla přitom menší než 20 metrů. „Bylo to příliš blízko na to, aby to bylo komfortní,“ uvedla společnost. Dodala, že za poslední dva roky došlo pouze k šesti podobným událostem. Obě tělesa se přitom pohybovala rychlostí kolem 28 tisíc kilometrů za hodinu.
Too close for comfort. 😳
— LeoLabs (@LeoLabs_Space) February 28, 2024
At ~06:30 UTC today we observed a conjunction at 608 km between two non-maneuverable spacecraft: a derelict Russian satellite and an operational NASA satellite.
Miss distance = <20 meters
Probability of collision = 3 to 8% at TCA pic.twitter.com/4JWbYxwPh3
Podle LeoLabs jde o nebezpečný incident, jelikož výsledné trosky by vytvořily zvýšené riziko srážky na blízkých nižších oběžných drahách, které jsou využívány velkými družicemi a lidskými kosmickými lety. „Naše analýza ukazuje, že výsledkem srážky by bylo zhruba 2 000 až 7 000 fragmentů. Toto číslo je odvozeno z analýzy celkové hmotnosti, konstrukce kosmické lodi, relativní rychlosti a geometrie setkání,“ uvedla společnost. Dodala, že k 15. únoru se na nízké oběžné dráze nacházelo téměř 12 tisíc fragmentů a tento incident by tak mohl přidat až o 50 procent více úlomků.
Na hrozbu srážky již s předstihem upozornila americká kosmická agentura NASA. Zároveň ale uvedla, že se předpokládá, že se sondy minou. NASA upřesnila, že vědecká mise TIMED studuje vliv Slunce a lidské činnosti na zemskou mezosféru a spodní termosféru/ionosféru. „Tato oblast je branou mezi Zemí a vesmírem, kde se sluneční energie nejprve ukládá do zemského prostředí,“ popsala NASA.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Úspěšná mise. Odysseus po přistání na Měsíci začal vysílat, modul dosáhl i jednoho prvenství