Vědci objevili v odlehlé oblasti Myanmaru dosud neznámý druh opice. Okamžitě ho zařadili mezi nejohroženější živočišné druhy světa. Podle expertů existuje zhruba jen 200 langurů Popa, kteří dostali jméno podle posvátné hory Popa, v jejíž blízkosti žijí.
Languři patří k čeledi kočkodanovitých primátů, kteří se živí hlavně listy. Jak uvedl zpravodajský web BBC, nově objevený druh se vyznačuje výraznými kruhy kolem očí, dlouhým ocasem, našedivělou srstí a chocholkou na hlavě.
První psí plemena se objevila již v době ledové, tvrdí nová studie
Psi si po tisíciletích po našem boku vysloužili přídomek „nejlepší přítel člověka“. Nová studie britských a rakouských vědců ukazuje, že jejich domestikace se datuje mnohem dál do minulosti, než jsme si mysleli. Již v době ledové existovalo alespoň pět různých psích druhů.
Podle Christiana Roose z laboratoře zkoumající genetiku primátů v německém centru v Göttinganu druh Popa rychle ztrácí životní prostor a ohrožují ho také lovci.
„Lov je velkým problémem. Ale větší hrozbou je, že přirozené místo jejich výskytu se rychle mění kvůli zásahům člověka,“ uvedl Roos.
Na existenci nového druhu v Barmě poukazovali vědci už nějakou dobu na základě vzorků DNA odebraných z trusu divoce žijících opic. Objev vědci publikovali v žurnálu Zoologického výuzkumu.
Languři žijí na zalesněných pozemcích v centru Myanmaru, většinou v chráněném parku na svazích posvátné hory Popa. Z genetických studií vyplývá, že se oddělili od ostatních známých druhů asi před milionem let.
Podle vědců žije na světě sotva 250 langurů
Frank Momberg ze skupiny ochránců přírody Fauna & Flora řekl, že těmto langurům „hrozí vyhubení, takže je nezbytné zbylé jedince chránit a zapojit do toho místní komunity i soukromý sektor“.
Podle vědců dnes žije 200 až 250 jedinců tohoto druhu, kteří se sdružují ve čtyřech izolovaných skupinách. Myanmar se v minulém desetiletí otevřel mezinárodní vědecké spolupráci, což vedlo k objevu nových druhů ještěrů a obojživelníků. Objev dosud neznámého druhu primáta je ojedinělý, uvádí BBC.