
ZPRÁVY PLUS, Jan Pačes - 10.4. v 11:30
Genetické „oživení“ pravlka obrovského je technologicky úžasný krok vpřed, ale cíl je stále daleko, zhodnotil genetik Jan Pačes narození tří mláďat této pravěké šelmy od americké firmy Colossal Biosciences. Ve vysílání CNN Prima NEWS také konstatoval, že o obnovení vyhynulých druhů nemůže být dosud řeč a že jde o hudbu budoucnosti. Vysokoškolský pedagog mimo jiné popsal dlouhou cestu od nalezených fosilií dávné šelmy až po trojici novorozených štěňat.
Pačes upozornil, že titulky jsou přehnané – o pravlka v pravém slova smyslu nejde. „Spíše se jedná o zvíře, které se vzhledově přibližuje naší představě, jak asi pravěký tvor vypadal,“ objasnil v pořadu Zprávy Plus. O úspěchu v chovu vymřelého druhu informoval web BBC.
ČTĚTE TAKÉ: Čekají nás nejdražší Velikonoce v historii. Připlatíme si nejen za vejce nebo máslo
Společnost, která za tímto experimentem stojí, nechala podle vědce toto dávné zvíře, které je výrazně větší a má jinou barvu než vlk, porodit samici vlka obecného. „Geneticky připravit bílou šelmu není moc těžké – problémem je, že vlci šedí, kteří jsou takto bílí, bývají často slepí a hluší. Výzkumníci vymysleli další mutace, které tuto potenciální vadu kompenzují,“ přiblížil Pačes.
Nejnovější záběry trojice vlčat – pojmenovaných Romulus, Remus a Khaleesi – potvrzují, že mláďata jsou v pořádku. „Technologicky jde o úžasný krok vpřed, ovšem cíl je stále daleko. Tvrdit, že jsou pravlci zpět na zemském povrchu – to je spíš reklama společnosti,“ poznamenal genetik.
Blížíme se k Jurskému parku?
Rovněž popsal celý proces, jak se z nápadu stane narozené mládě pravěké šelmy. „Nejdříve se musí přečíst genetická informace. Najde se například zub nebo část čelisti, z nichž se dá vyextrahovat DNA, která se srovná se současným zástupcem druhu zvířete. Mimochodem pravlk se liší od soudobého vlka zhruba stejně jako člověk a šimpanz, tedy šest milionů let,“ připomněl Pačes.
Ve vajíčku zvířete poté dojde na genetické modifikace. „Takových úprav ale zatím věda dokáže provést poměrně málo. V tomto případě došlo na 15 změn, přičemž mezi vlkem a pravlkem je rozdílů hned několik milionů. Nakonec je nutné najít vhodnou surogátní matku, která dokáže tohoto tvora porodit,“ shrnul vysokoškolský pedagog.
V případě oživení vyhynulých druhů by v budoucnu velmi záleželo na existenci velmi podobných zvířat. „Není to jen o tom, že znovu ‚vyrobíme‘ druh. K jeho obnovení je nutný příslušný biotop, kde má zvíře svou potravu a nezbytné podmínky. Může to ale být otázka velmi vzdálené budoucnosti. Kroky firmy Colossal Biosciences tímto směrem ale směřují,“ dodal genetik.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Praha vyrazila do boje proti elektrickým koloběžkám. Přestupky páchají hlavně turisté