Svěřovat se AI? Nesmírně nebezpečné, tvrdí sociolog. Jednu věc podle něj nikdy nenabídne

Rozvoj umělé inteligence a na ní založených chatovacích botů se projevuje nejen ve světě technologií, ale také v lidském soukromí. Někteří lidé s AI probírají složité vztahy se svými blízkými nebo ulehčují svému svědomí. Podle sociologa Vojtěcha Bednáře může být takové chování nesmírně nebezpečné. Popsal, proč člověk ztrácí obvyklé zábrany, když se svěřuje umělé inteligenci. Co však tato technologie nikdy nenabídne?

V oblasti práce s lidskou psychikou se tato technologie uplatňuje již delší dobu. Takzvaní chatboti pro terapeutické potřeby nejsou žádnou novinkou. Výhodou AI zpovědníka je mimo jiné následující přednost – prakticky neomezený přístup k dosavadnímu poznání lidstva, připomíná třeba web psychologie.cz.

ČTĚTE TAKÉ: Vyděračské sexuální útoky. Češi patří mezi nejohroženější. Výzkum popisuje praktiky predátorů

Absence lidské bytosti při svěřování či sdílení starostí může být pro řadu lidí vítaným faktorem – odpadají obavy z odsouzení, popřípadě z toho, co si ten druhý z masa a kostí pomyslí. Podle Bednáře ale takové chování přináší značná rizika.

„Myslím, že je to nesmírně nebezpečná věc. Vše, co AI sdělíme, používá technologie pro své trénování a třeba to i časem bude použito, nevíme ale kde,“ uvedl pro CNN Prima NEWS. Rozhovor s umělou inteligencí se podle něj velmi podobá hovoru s oblíbeným předmětem či jinou věcí.

„To, že odpovídá, neznamená, že je jako my, byť umí vytvořit velmi zajímavou iluzi. Lidé si to samozřejmě uvědomují. Právě proto, že na druhé straně není člověk, ale ‚něco chytrého, ztrácejí obvyklé zábrany, které se s tím vážou,“ popsal.

Mezilidská komunikace je mnohem více

Bednář upozornil, že vůbec netušíme, do jaké fáze se AI posune za rok, natož třeba za deset let. „Osobně si myslím, že se od ‚chatbotů‘ posune směrem k inteligentním doplňkům jiných funkcí, čímž se trochu ‚odlidští‘. To umělé inteligenci jen prospěje,“ poznamenal sociolog a zdůraznil, že mezilidská komunikace je mnohem více.

Z hlediska komunikace apeloval hlavně na „sdílení pocitů“ a skutečnosti, že se díky této aktivitě cítíme součástí širšího celku. „Toto nám umělá inteligence neumí nabídnout a nikdy nenabídne. Na druhou stranu ale umí být velice užitečná v mnoha jiných ohledech,“ zhodnotil.

Neviňme technologii

Proti negativním dopadům AI se rázně postavila například italská premiérka Giorgia Meloniová. Ta zbrojila proti „deepfake“ pornografickému materiálu, tedy falešným erotickým videím, v nichž tvůrci využili její osobu.

U soudu dokonce požadovala po dvou mužích 100 tisíc eur za vytvoření takového videa. „Je to forma násilí na ženách. Pokud dovolíme, že budou takto zneužívány tváře žen, mohou se do podobných situací dostat i naše dcery,“ citoval její slova web france24.com.

Bednář uvedl, že je to sice něco nového, ale podobné praktiky jsou zde již dlouho. Zmínil třeba klasické karikatury, ovšem problémem podle něj je, když takové zobrazení překročí meze. „Tvůrce pak čeká postih. Je to něco velmi podobného, pouze s využitím onoho chytrého stroje. Takže bych hledal spíše toho, kdo stroji zadal podobný úkol, a nevinil techniku samotnou, jakkoli je inteligentní,“ poznamenal.

Tady podle něj stačí dosavadní nástroje na ochranu soukromí a integrity. „Právě politici musí strpět o něco větší zásahy do soukromí než kdokoli jiný. Upozorňovat na tyto věci je pochopitelné, ale jsou to oni, kdo jde s kůží na trh,“ zmínil také sociolog.

Jak jsou na tom senioři?

V souvislosti s prudkým rozvojem umělé inteligence se často hovoří o starší generaci a o jejich vztahu vůči těmto změnám. Bednář však upozornil, že právě tato část populace patří mezi nejaktivnější uživatele sociálních médií.

„Bohužel jsou také nejčastějšími oběťmi kybernetických útoků a podvodů, ale používat nové technologie dovedou, umí se na ně adaptovat a vůbec nejsou hloupí,“ popsal s tím, že ve společnosti nejspíše převládá trend se na seniory dívat skrze tuto zjednodušující optiku.

„Určitě potřebují pomoc a podporu, ale také bych v nich neviděl skupinu, která je apriori horší nebo méně erudovaná,“ uzavřel odborník.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Plzeňský pivovar má za sebou jarní smolení sudů. Bednáři popsali, jak proces probíhá

Tagy: