Monstrózní ledovec A23a je rozlohou třikrát větší než New York. Od antarktického pobřeží se oddělil v roce 1986 a po více než třech desetiletích se dal do pohybu Jižním oceánem. Satelitní měření nyní rozkryla přesná měřítka zmrzlého giganta. Podle vědců by měla jeho váha dosahovat téměř bilionu tun, jak informuje BBC NEWS.
Realistická měřítka ledovce byli vědci schopni určit díky satelitnímu měření sondy CryoSat-2. Podle jejích dat je průměrná tloušťka zmrzlého bloku něco málo přes 280 metrů. Na základě známé plochy, která je 3 900 kilometrů čtverečních, je objem ledovce 1 100 kilometrů krychlových a tím pádem se jeho hmotnost pohybuje těsně pod bilionem tun, jak informovala Evropská kosmická agentura.
ČTĚTE TAKÉ: Ledovec větší než Londýn se dal po více než 30 letech do pohybu. Denně urazí kilometry
S novými daty přišla sonda Evropské kosmické agentury CryoSat-2, která je určená k výzkumu životního prostředí. Jejím hlavním cílem je poskytovat údaje o polárních ledovcích a sledovat jejich změnu tloušťky s přesností až na 1,3 centimetru.
Kosmická sonda má radarový výškoměr, který je schopný zjistit, jak velká část ledovce je nad čarou ponoru. Díky určení hustoty ledu je pak možné určit, kolik procent ledovce je pod vodou. „Satelity jako CryoSat-2, které měří vzdálenost k povrchu ledovce a k mořské hladině, nám umožňují sledovat tloušťku ledovce z vesmíru,” popsala doktora Anne Braakmann-Folgmannová z norské Univerzity v Tromsu pro BBC NEWS.
„Také nám umožňují sledovat tání ledovce, když je vystaven teplejším vodám v oceánu. Spolu se znalostí topografie mořského dna můžeme rovněž určit, kdy ledovec uvízne na mělčině a kdy se ztenčí natolik, že se dá znovu do pohybu,“ doplnila Braakmann-Folgmannová.
Po dlouhé době v pohybu
Přesně takový osud postihl A23a, který se po uvíznutí stal ledovým ostrovem na více než tři desetiletí. Data CryoSat-2 nyní mohou vysvětlit proč. Podle dat totiž není ledovec jednotný ve své tloušťce. Jedna konkrétní sekce má velmi hluboký kýl, který A23a kotvil až do letošního listopadu.
V posledních letech A23a postupně ztrácel na své hmotnosti, aby se nakonec osvobodil a začal se pohybovat Jižním oceánem. „Během poslední dekády jsme byli svědky stálého úbytku tloušťky o 2,5 metrů za rok hlavně kvůli vyšším teplotám vody,“ popsal doktor Andy Ridout ze Střediska pro polární pozorování a modelování (CPOM).
Ledovec A23a si připsal svůj triumf největšího zmrzlého velikána na světě minulý rok poté, co se dosavadní držitel rekordu, ledovec A76, rozlomil na tři kusy.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Sopka Etna se probudila, chrlila popel a zastavila lety