CNN Prima News Evropská kosmická agentura

Evropská kosmická agentura

Výpis příspěvků ke štítku „Evropská kosmická agentura“

Družice o velikosti auta shoří v atmosféře. Na hlavu nám nespadne, ujišťuje vědec

Na přelomu července a srpna shoří v atmosféře vysloužilá družice evropské kosmické agentury ESA Aeolus. Ta sbírala data o proudění vzduchu v horních vrstvách atmosféry, a tím přispěla k přesnějším předpovědím počasí. Zpočátku prý ale nikdo nepředpokládal, že by byla natolik úspěšná, přiznal ve vysílání CNN Prima NEWS odborný pracovník Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy Jan Spratek.

Druhý start se vydařil. K Jupiteru míří raketa Ariane 5 se sondou Juice, pracovali na ní i Češi

Aktualizováno

Z kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně v pátek po čtvrtečním neúspěšném pokusu odstartovala raketa Ariane 5 se sondou Juice, která tím zahájila své osmileté putování k Jupiteru. Úkolem první evropské mise k této největší planetě sluneční soustavy je prozkoumat místní systém a trojici ledových měsíců, kde se pokusí zjistit, zda by na nich mohl existovat život. Na projektu pod hlavičkou Evropské kosmické agentury (ESA) pracovaly tisíce lidí z desítek zemí světa, svou stopu od nosné rakety až po měřicí čidla zanechal také český průmysl a vědecká pracoviště.

Vědci vysvětlili let tajemného „doutníku“ vesmírem. Pohádka o nahém císaři, opáčil astronom

Vědcům se podařilo vysvětlit neočekávanou dráhu tajemného vesmírného tělesa nazvaného Oumuamua. To jako první objekt z cizího hvězdného systému proletělo v roce 2017 kolem Slunce. Ve studii zveřejněné v časopise Nature došli k závěru, že jeho pohyb ovlivnilo uvolňování molekul vodíku při průletu Sluneční soustavou. Zastánce teorie, podle které může být Oumuamua důkazem o existenci mimozemské civilizace, ale nová hypotéza nepřesvědčila, píše deník The Times.

Dechberoucí snímek: Webbův teleskop zachytil majestátní Sloupy stvoření v Orlí mlhovině

Jeden z nejznámějších snímků dalekého vesmíru, který zobrazuje takzvané Sloupy stvoření v Orlí mlhovině, se po 27 letech dočkal nové verze. Velkolepé sloupce prachu a plynů zachytil po svém předchůdci Hubbleově dalekohledu do detailu vesmírný teleskop Jamese Webba. Snímky zveřejnila Evropská kosmická agentura (ESA) a americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Letokruhy vesmíru. Webbův teleskop zachytil úchvatné prachové prstence dvojhvězdy

Pět tisíc světelných let od naší domovské planety kolem sebe krouží dvě hvězdy, které vytváří rozsáhlé prachové prstence. Tyto narůžovělé kruhy, připomínající otisk prstu a vypadající téměř jako pouhý světelný odlesk, zachytil vesmírný teleskop Jamese Webba. Od dvojhvězdy se rozpínají do dálky přes deset bilionů kilometrů. Podle americké vesmírné agentury NASA prachové prstence ukazují plynoucí čas podobně jako letokruhy u stromů.

MAPA: Pražské inferno zažijete v Holešovicích či u O2 Areny. Proč tam panují větší vedra?

S extrémními vedry není ani zdaleka konec. Naopak může být ještě hůř, varuje Evropská kosmická agentura (ESA). Ta zveřejnila satelitní snímky několika evropských měst včetně Prahy, které ukazují místa s největšími „tepelnými ostrovy“. Podle ESA jsou teplotní rekordy pouhou krutou připomínkou toho, co lidstvo čeká v následujících letech. Kde v Praze panují nejdrsnější horka a proč jsou tam vyšší teploty než ve zbylých částech metropole?