CNN Prima News Evropská kosmická agentura

Evropská kosmická agentura

Výpis příspěvků ke štítku „Evropská kosmická agentura“

Čechem založený startup ThinkOrbital vyslal nový satelit. Společně s ním cestuje i české pivo

ThinkOrbital, vesmírný startup spoluzaložený Vojtěchem Holubem, vypustil experimentální satelit s revoluční vesmírnou stavební technologií. Cílem mise bylo otestovat sváření, řezání a rentgenovou inspekci pomocí elektronového paprsku. Satelit o váze 45 kilogramů dopravila na oběžnou dráhu Země raketa Falcon 9 společnosti SpaceX z Kalifornie.

První „parastronaut“ světa věří v brzkou cestu do vesmíru. Předsudky bořil již na paralympiádě

V devatenácti letech přišel John McFall o pravou nohu, to ho však nezastavilo. S protézou se naučil běhat a stal se profesionálním atletem. Díky svému úsilí sprinter na paralympiádě v Pekingu v roce 2008 vybojoval bronzovou medaili. Později sice pověsil sportovní kariéru na hřebík a začal se věnovat úrazové a ortopedické chirurgii, v roce 2022 však znovu začal bořit předsudky spojené s fyzicky handicapovanými lidmi. Stal se prvním „parastronautem“ na světě, když byl přijat do speciální studie Evropské kosmické agentury (ESA). Jeho sen dostat se do vesmíru získává díky jeho výsledkům reálnější podobu.

Vesmírná podívaná OBRAZEM: Souboj titánů i tanec galaxií aneb Teleskop odhaluje taje kosmu

Vesmírný teleskop Jamese Webba se již dva roky dělí o svá vědecká pozorování z kosmu. Za tu dobu odhalil světu dechberoucí úkazy, které by jinak zůstaly nepoznány. Mezi ně se řadí tančící galaxie, „souboj titánů“, vesmírné letokruhy, monumentální hvězdy či impozantní prstence. Podívejte se, co vše z kosmu dokázal přiblížit jediný teleskop.

CNN: Čínskou vesnici vyděsil žlutý kouř a trosky padající z nebe. Zřejmě šlo o vesmírnou raketu

Vzduchem se k zemi řítí obrovský válcovitý předmět a zanechává za sebou stopu jasně žlutého kouře, ukazují videa, která kolují po sociálních sítích. Podle zjištění CNN šlo zřejmě o trosky čínské rakety, kterou stát o víkendu vyslal do vesmíru. Trosky pak pravděpodobně dopadly nedaleko vesnice Sien-čchiao v jihozápadní Číně. Na šokující záběry CNN upozornil jeden z tamních obyvatel.

Česko bude mít druhého astronauta. Do vesmíru má letět armádní stíhací pilot

Téměř po půl století vyšle Česká republika do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) se více než miliardová investice mnohonásobně vrátí. Podle ekonoma Lukáše Kovandy jde ale o příliš nákladnou záležitost.

Vzácná „rohatá“ kometa je po 71 letech opět viditelná ze Země. Jak ji nejlépe pozorovat?

Obyvatelům severní polokoule Země se v následujících dnech naskytne jedinečná příležitost pozorovat vzácnou zelenou kometu 12P/Pons-Brooks, týž nazývanou „Matka draků“. Oběh okolo Slunce absolvuje jen jednou za 71 let. Nejlépe bude těleso vidět krátce po setmění a při slunečním zatmění 8. dubna ze Severní Ameriky. Informují o tom zahraniční média.

Vesmírný šrot zasáhl dům na Floridě. Trosky z kosmu těsně minuly mého syna, zuří otec

Chvíle plné strachu a nejistoty zažili obyvatelé rodinného domu na Floridě, jejichž rezidenci zasáhl zbytek baterie z Mezinárodní vesmírné stanice. Kovový předmět prorazil střechu a dostal se až do přízemí budovy. Vyšetřování případu se ujala americká NASA. S přibývající lidskou aktivitou ve vesmíru mohou být podobné události stále častější, varují vědci. Píše o tom zpravodajský web The Guardian.

Družice o velikosti auta shoří v atmosféře. Na hlavu nám nespadne, ujišťuje vědec

Na přelomu července a srpna shoří v atmosféře vysloužilá družice evropské kosmické agentury ESA Aeolus. Ta sbírala data o proudění vzduchu v horních vrstvách atmosféry, a tím přispěla k přesnějším předpovědím počasí. Zpočátku prý ale nikdo nepředpokládal, že by byla natolik úspěšná, přiznal ve vysílání CNN Prima NEWS odborný pracovník Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy Jan Spratek.

Druhý start se vydařil. K Jupiteru míří raketa Ariane 5 se sondou Juice, pracovali na ní i Češi

Aktualizováno

Z kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně v pátek po čtvrtečním neúspěšném pokusu odstartovala raketa Ariane 5 se sondou Juice, která tím zahájila své osmileté putování k Jupiteru. Úkolem první evropské mise k této největší planetě sluneční soustavy je prozkoumat místní systém a trojici ledových měsíců, kde se pokusí zjistit, zda by na nich mohl existovat život. Na projektu pod hlavičkou Evropské kosmické agentury (ESA) pracovaly tisíce lidí z desítek zemí světa, svou stopu od nosné rakety až po měřicí čidla zanechal také český průmysl a vědecká pracoviště.