Uvnitř naší galaxie byl objeven záhadný vesmírný objekt, který vysílá pulzující signál. Je tak neobvyklý, že vědci nemohou vyloučit, že pochází od mimozemské civilizace, píše britský web The Sun.
V nové studii zveřejněné v časopise Acta Astronautica vědec americké agentury NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír) Richard Stanton uvedl, že 14. května 2023 objevil neočekávaný „signál“ přicházející z hvězdy podobné Slunci vzdálené 100 světelných let od Země.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Neovladatelná sovětská sonda už dopadla na Zemi, ohlásilo Rusko. Zřítila se do oceánu
Od té doby Stanton pozoroval světelný pulz při třech různých příležitostech, píše britský web The Sun.
Dosud nepozorované pulzy
Signál z hvězdy HD 89389 v souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major) se skládal ze dvou rychlých, stejných pulzů, které od sebe dělilo 4,4 sekundy. Podle studie nebyly při předchozích hledáních pozorovány. Impulzy měly navíc několik jedinečných charakteristik, které je odlišovaly od všeho, co vědci pozorovali dříve. Patří mezi ně fluktuující světlo blízké hvězdy, které se stávalo „jasnějším – sotva patrným – jasnějším“ a způsobilo, že hvězda podle Stantona „během desetiny sekundy částečně zmizela“.
Také pulzy a jejich amplitudy byly v podstatě identické. „Za více než 1 500 hodin pátrání nebyl nikdy zjištěn jediný pulz podobný těmto. Jemná struktura ve světle hvězdy mezi vrcholy prvního pulzu se téměř přesně opakuje v druhém pulzu o 4,4 sekundy později. Nikdo neví, jak toto chování vysvětlit,“ popsal Stanton. Dodal, že v blízkosti hvězdy se nepohybovalo nic, co by mohlo tyto paprsky způsobit.
Někdy se jako přicházející z kosmu mohou jevit i signály produkované letadly, družicemi, meteory, blesky, atmosférickou scintilací (jev, při kterém vznikají slabé světelné záblesky) a systémovým šumem. Stanton ale poznamenal, že běžné signály „se od těchto pulzů zcela liší“. Podle něj se pulzy shodují s podobnými záblesky světla z jiné hvězdy pozorovanými před čtyřmi lety.
V roce 2019 byla podobná dvojice pulzů detekována kolem hvězdy podobné Slunci HD 217014, vzdálené od Země asi 50,6 světelných let. Podle Stantona byl tehdy signál uložen k ledu coby falešně pozitivní, způsobený ptáky. Další analýza však tuto možnost vyloučila.
Gravitační vlna nebo mimozemšťané?
Nevysvětlitelné pulzy mohly mít několik příčin. Podle Stantona je to sice málo pravděpodobné, ale mohl je způsobit lom světla v zemské atmosféře nebo rázová vlna. Mezi další možnosti patří částečné zatmění způsobené pozemskými satelity či vzdálenými asteroidy. Mohlo by se také jednat o gravitační vlnu, která tyto impulzy vyvolala, což vyžaduje další výzkum.
„Žádné z těchto vysvětlení není v tuto chvíli skutečně uspokojivé. Nevíme, jaký druh objektu by mohl tyto pulzy vyvolat ani jak je daleko. Nevíme, zda je dvouimpulzní signál vytvářen něčím, co prochází mezi námi a hvězdou, nebo zda je generován něčím, co moduluje světlo hvězdy, aniž by se pohybovalo napříč polem. Dokud se nedozvíme víc, nemůžeme ani říct, zda se na tom podílejí mimozemšťané,“ dodal.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: K záchraně psa na Přerovsku pomohla šťastná náhoda. Majitelé ho hledali dva dny