
Zdroj: CNN

Plynový oblak ve tvaru motýla, který zachytila Evropská kosmická observatoř pomocí dalekohledu v Chile.
Zdroj: CNN
Ve vzdálenosti tisíců světelných let od Země spatřili vědci z Evropské kosmické observatoře (ESO) prostřednictvím dalekohledu několikabarevný útvar ve tvaru motýla. Vůbec poprvé se někomu podařilo zachytit podobný obraz tak detailně.
Ve skutečnosti se jedná o obrovský plynový oblak, který se tvoří kolem nevybuchlé hvězdy. Kvůli symetrickému tvaru a rozmanitosti barev, tudíž velké podobnosti s motýlem, pojmenovali pracovníci ESO tento objekt právě podle pestrobarevného okřídleného hmyzu.
Viditelné pouze z jižní polokoule
Nápadná plynová bublina se ale oficiálně nazývá NGC 2899 (NGC je zkratka pro obecný katalog, který obsahuje seznam mlhovin a dalších podobných astrálních těles, pozn. red.) a rozprostírá se až na ploše o rozsahu dvou světelných let, tedy několika bilionů kilometrů. O velmi detailním zobrazení svědčí, že jsou na snímku dobře viditelné i vnější okraje planetární mlhoviny.
Plynovou bublinu vědci zachytili v hostitelské zemi Chile pomocí více než osm metrů dlouhého dalekohledu. Nachází se ve vzdálenosti mezi třemi a šesti tisíci světelnými roky od Země jako součást souhvězdí Vela, které je viditelné pouze z jižní polokoule.
Teplota plynu dosahuje až deseti tisíc stupňů. Plynný vodík žhne dočervena a usazuje se okolo modrého kyslíkového plynu. Tvar připomínající motýla vykazuje jen asi každá desátá planetární mlhovina ve vesmíru.
Nejčtenější

Babiš: Za týden rozvolníme, priorita jsou děti a sport. Začnou se očkovat i lidé 60 plus
18. dubna 2021
Vzácný náhrdelník i naušnice z perel. V Anglii řeší, co si vzala Kate na pohřeb Philipa
Aktualizováno 17. dubna 2021
Švédsko přebralo štafetu „best in covid“. Denním přírůstkem nakažených válcuje Evropu
15. dubna 2021Doporučujeme
