reklama

NASA vyslala na Mars další sondu pro hledání známek života

Na Mars z americké Floridy odstartoval rover Perseverance (Vytrvalost). V rámci třetí a poslední mise na „rudou planetu“ letošního léta vyslal NASA do vesmíru nejsofistikovanější rover pro hledání známek života, který má k dispozici. Po Číně a Spojených arabských emirátech tak na Mars míří i USA.

reklama

Rover Perseverance tak následuje družici s přistávacím modulem a průzkumným vozítkem, kterou 23. července vyslala k Marsu Čína v rámci prvního pokusu o přistání na Marsu v dubnu či květnu příštího roku. Ještě před asijskou zemí, vyslali tento měsíc k Marsu svou první družici Amal (Naděje) i Spojené arabské emiráty. Satelit má od května příštího roku kroužit kolem Marsu a zkoumat jeho atmosféru.

Známky života bude moci hledat příští rok

Perseverance má na rudé planetě přistát v únoru příštího roku. Jedná se o dosud největší automatické vozítko, které NASA sestavilo. Vybaveno bude i malým vrtulníkem. Rover bude na Marsu hledat známky možného života a zkoumat nové technologie pro budoucí lidské výpravy. Nejkritičtější bude podle vědců posledních sedm minut před přistáním, kterým se přezdívá „sedm minut teroru“.

„Nejtěžší na sledování přistání roveru Curiosity – a s Perseverance to bude stejné – je vědět, že rover buď přistál úspěšně, nebo havaroval dlouho předtím, než se o tom dozvíme. Bude nám trvat několik minut, než se to dozvíme, bude to časově velmi napjaté. Když přistával Curiosity, bylo po tuto dobu všude hrobové ticho. Až bude přistávat Perseverance, bude to podle mě stejné,“ uvedl projektový vědec NASA Mars 2020 Kenneth Farley.

V jednom okamžiku byl Mars obyvatelný

„Nevíme, zda tam život existoval nebo ne. Víme však, že Mars byl v jednom okamžiku své historie obyvatelný,“ uvedl podle agentury AP vládní administrátor NASA Jim Bridenstine ve středu večer.

USA zatím zůstávají jedinou zemí, jejíž zařízení na Marsu přistálo. Pokud vše proběhne podle plánů, tak se Perseverance stane devátým americkým kosmickým zařízením, které bude operovat na „marťanském“ povrchu.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum

ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum

Už na úterý plánují zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09 podpis memoranda o společném postupu ve volbách do Poslanecké sněmovny. V následujících měsících by mělo dojít k podpisu koaliční smlouvy. Strany chtějí ve volbách zvítězit a „změnit poměry v naší zemi k lepšímu“. Již mají jasno v tom, ve kterých krajích budou kandidovat jejich předsedové, které strany nominují krajské lídry a podle jakého klíče obsadí volitelná místa na jednotlivých kandidátkách.

Jan Hamáček

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou

Ačkoliv Roman Prymula (za ANO) stále zůstává ministrem zdravotnictví, vicepremiér Jan Hamáček a předseda ČSSD i tak považuje situaci za vyřešenou. Příslib řešení mu v tuto chvíli stačí a ze slov premiéra Andreje Babiše (ANO) soudí, že Zeman příští čtvrtek nového ministra jmenuje. Na odchod z vlády, kterým ČSSD při neodvolání Prymuly hrozila, tak zatím podle něj není čas.

Sport

Životní triumf českého hrdiny. Dosáhl jsem snu, uvedl Černý po skvostné jízdě na Giru

Životní triumf českého hrdiny. Dosáhl jsem snu, uvedl Černý po skvostné jízdě na Giru

Vše začalo chaotickým ránem. Cyklisté nechtěli podstoupit nejdelší etapu v itineráři Gira d´Italia v plném rozsahu. Polovinu trasy tak absolvovali v autobusech, šlapali jen posledních 124 kilometrů. Atypické podmínky dokonale sedly českému závodníkovi Josefu Černému. Na konci propršeného dne byl sladký triumf – jeho první vítězství na závodě Grand Tour. „Nemám slov,“ uvedl k obřímu úspěchu 27letý jezdec. Pak ze sebe přece jen po fantastickém výkonu dostal více.

reklama
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá
reklama
reklama
Babiš: Prymula musí rezignovat, nebo ho odvolám. Je to absolutní katastrofa

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Vondráček: Kamenování Prymuly a Faltýnka se nezúčastním. Lidé vycítili jejich krev
Další články
reklama
reklama