reklama

NASA vyslala na Mars další sondu pro hledání známek života

Na Mars z americké Floridy odstartoval rover Perseverance (Vytrvalost). V rámci třetí a poslední mise na „rudou planetu“ letošního léta vyslal NASA do vesmíru nejsofistikovanější rover pro hledání známek života, který má k dispozici. Po Číně a Spojených arabských emirátech tak na Mars míří i USA.

reklama

Rover Perseverance tak následuje družici s přistávacím modulem a průzkumným vozítkem, kterou 23. července vyslala k Marsu Čína v rámci prvního pokusu o přistání na Marsu v dubnu či květnu příštího roku. Ještě před asijskou zemí, vyslali tento měsíc k Marsu svou první družici Amal (Naděje) i Spojené arabské emiráty. Satelit má od května příštího roku kroužit kolem Marsu a zkoumat jeho atmosféru.

Známky života bude moci hledat příští rok

Perseverance má na rudé planetě přistát v únoru příštího roku. Jedná se o dosud největší automatické vozítko, které NASA sestavilo. Vybaveno bude i malým vrtulníkem. Rover bude na Marsu hledat známky možného života a zkoumat nové technologie pro budoucí lidské výpravy. Nejkritičtější bude podle vědců posledních sedm minut před přistáním, kterým se přezdívá „sedm minut teroru“.

„Nejtěžší na sledování přistání roveru Curiosity – a s Perseverance to bude stejné – je vědět, že rover buď přistál úspěšně, nebo havaroval dlouho předtím, než se o tom dozvíme. Bude nám trvat několik minut, než se to dozvíme, bude to časově velmi napjaté. Když přistával Curiosity, bylo po tuto dobu všude hrobové ticho. Až bude přistávat Perseverance, bude to podle mě stejné,“ uvedl projektový vědec NASA Mars 2020 Kenneth Farley.

V jednom okamžiku byl Mars obyvatelný

„Nevíme, zda tam život existoval nebo ne. Víme však, že Mars byl v jednom okamžiku své historie obyvatelný,“ uvedl podle agentury AP vládní administrátor NASA Jim Bridenstine ve středu večer.

USA zatím zůstávají jedinou zemí, jejíž zařízení na Marsu přistálo. Pokud vše proběhne podle plánů, tak se Perseverance stane devátým americkým kosmickým zařízením, které bude operovat na „marťanském“ povrchu.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

V ČSSD je dusno. Místo toho, aby se pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) o svém konci v dozorčí radě České pošty dozvěděl od ministra vnitra a svého stranického šéfa Jana Hamáčka, musel mu informaci zavolat jihočeský hejtman a šéf asociace krajů Martin Kuba z ODS. Podle Netolického může jeho odvolání souviset s výroky o cestě Hamáčka do Moskvy.

Izrael

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Nejméně 163 Palestinců a šest izraelských policistů bylo v pátek zraněno při večerních střetech u jeruzalémské mešity Al-Aksá. S odvoláním na palestinské zdravotníky a izraelskou policii o tom napsala agentura Reuters. Střety přichází v době zvýšeného napětí kvůli možnému nucenému vystěhování několika palestinských rodin z jejich domovů ve východním Jeruzalémě.

Nové informace k útoku v Chabrech: V domě bylo další dítě, pobodaná matka přišla o oko
Obětí covidu ve světě je zřejmě dvojnásobek. Výsledky studie se týkají i Česka
Bém: Jed z ropuchy byl fenomenální zážitek, charismatičtí politici skoro vymřeli
reklama
reklama
Z každé operace musíte mít respekt, rutina neznamená fušerství, říká Pirk

360°

Domácí zpravodajství

Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Další články
reklama
reklama