Můžeme zastavit šedivění vlasů, tvrdí vědci. Klíč k úspěchu skrývá několik druhů zeleniny

Lidem, které trápí šedé vlasy, svitla naděje na řešení problému. Japonští vědci totiž zjistili, že antioxidant, který obsahuje řada druhů zeleniny, může proces šedivění zastavit. Informuje o tom britský web Daily Mail.

Šedivění vlasů je problém, který trápí mnoho lidí. Dny, kdy bylo třeba sahat po barvě, by však mohly být minulostí. Vědci z Nagojské univerzity v Japonsku totiž objevili jednoduchý způsob, jak šedivění zabránit, informuje web Daily Mail.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Mikroplasty zamořují stále více lidské mozky, varují vědci. Hromadí se i v jiných orgánech

Výzkumníci zjistili, že antioxidant zvaný luteolin zřejmě zastavuje proces šedivění u myší. A přestože na lidech ještě nebyl testován, domnívají se, že by mohl mít podobný účinek. Výhodou je, že zmíněný antioxidant se nachází v několika běžných druzích zeleniny, včetně celeru, brokolice, mrkve, cibule a papriky. „Tento výsledek byl překvapivý,“ řekl profesor Masashi Kato, hlavní autor studie. „Toto zjištění naznačuje, že luteolin může mít jedinečný léčivý účinek, který zabraňuje šedivění,“ dodal.

Ve své nové studii se vědci snažili zjistit, zda tři antioxidanty – luteolin, hesperetin a diosmetin – mohou být účinné proti šedinám. Nejprve tým vyšlechtil myši, které šedivěly stejně jako lidé. Poté jim podávali jeden ze tří antioxidantů, a to buď lokálně, nebo perorálně.

Myši, kterým byl podáván luteolin, si zachovaly černou srst. „I když jsme očekávali, že antioxidanty mohou mít také účinky proti šedivění, významné účinky prokázal pouze luteolin, nikoli hesperetin nebo diosmetin,“ uvedl profesor Kato.

Šediny jsou přirozenou součástí procesu stárnutí. Běloši a Asijaté začínají šedivět po třicítce, černoši po čtyřicítce. V 50 letech má značné množství šedivých vlasů polovina lidí. Vlasové folikuly obsahují pigmentové buňky, které produkují melanin – chemickou látku, která dodává vlasům barvu. S přibývajícím věkem tyto buňky začínají odumírat a bez pigmentu rostou nové prameny šedivých vlasů.

Vyřeší vědci i plešatění?

Mohlo by se zdát, že účinek luteolinu proti šedivění je dán tím, jak ovlivňuje vlasový cyklus, vědci s překvapením zjistili, že tomu tak ve skutečnosti není. „Zajímavé je, že luteolin měl omezený vliv na vlasový cyklus, což naznačuje, že jeho primární vliv je spíše na pigmentaci než na růst nebo vypadávání vlasů. Díky tomuto cílenému působení je luteolin obzvláště zajímavým kandidátem na řešení šedivění vlasů souvisejícího s věkem,“ podotkl profesor Kato.

Vědci se navíc domnívají, že by luteolin mohl pomoci i při prevenci plešatění souvisejícího s věkem. „Bylo by zajímavé prozkoumat, zda by se účinky luteolinu proti stárnutí mohly uplatnit i na další změny související s věkem, včetně plešatění,“ řekl Takumi Kagawa, další autor studie.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Děti se předhánějí v polykání léků. Výzva na TikToku může skončit ošklivou smrtí, míní lékař

Tagy: