reklama

Jaká slova byla dřív spisovná a dnes jsou vulgární? Prozradí vědec Karel Oliva

Čeština je zapeklitý, ale krásný jazyk, o který se musí pečovat. To je práce dnešního hosta pořadu KB Interview, kterým bude uznávaný jazykovědec Karel Oliva.

reklama

V dnešním pořadu KB Interview si pan Karel Oliva s moderátorem Martinem Moravcem budou povídat nejen o nových, ale i zaniklých výrazech. Co vědce dokáže doslova zvednout ze židle například v restauraci?

„Typickým znakem jídelních lístků je třeba ragú, ale psané s kroužkem,“ uvedl Oliva častou chybu a pustil se i do polévek. „Rozdíl mezi dršťkou a držkou, tedy něčím, co má ten dotyčný držet, aby přes to nedostal, je velký,“ pokračoval s úsměvem na rtech. Jazykovědec neopomenul ani nechvalné kancelářské nářečí.

„Mně se asi nejvíc nelíbí taková ta korporátní čeština jako je třeba budget a katovat kosty a podobné výrazy. Tam mě znervózňuje zejména to, že tyto výrazy nejsou vůbec potřeba, protože my přece ta česká slova máme“.

V reportáži také prozradí nejtypičtější gramatické chyby, které dělají například politici, moderátoři, mluvčí ale i učitelé. Podíváme se, jak šel čas s některými slovy při reformách českého jazyka. Určitě vás překvapí, které slovo je pro nás naprosto běžné, ale dřív bylo považováno za neslušné.

Která česká slova vznikla teprve nedávno a která naopak úplně zanikla? Dostanou se smajlíci do spisovné češtiny? To a mnohem více, co jste možná o češtině nevěděli, se dozvíte dnes ve 21:25 v pořadu KB Interview Martin Moravce na CNN Prima NEWS.

Tagy: KB Interview čeština Karel Oliva český jazyk jazykovědec

Další hlavní zprávy

Nejhůře jsou na tom prváci, nemají žádné sociální vazby, říká středoškolský učitel
Návrat monarchie pro mě není aktuální téma, říká potomek habsburských císařů
Rasistka? Fero si vykradl byt, pracujte z domova jako on, radila nová hlavní hygienička
Nejlepší výsledek od roku 2007. Češkám se na lyžařském šampionátu povedla štafeta
Obezita je daň za luxus, nejdůležitější je udělat si čas na pohyb, tvrdí odborník
reklama
reklama
Analýza: Proč tři týdny lockdownu stačit nebudou? Do škol a obchodů nejdřív v červnu

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Lidé v karanténě dostanou navíc až 370 korun denně. „Izolačka“ prošla Senátem
KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama