reklama

Jaká slova byla dřív spisovná a dnes jsou vulgární? Prozradí vědec Karel Oliva

Čeština je zapeklitý, ale krásný jazyk, o který se musí pečovat. To je práce dnešního hosta pořadu KB Interview, kterým bude uznávaný jazykovědec Karel Oliva.

reklama

V dnešním pořadu KB Interview si pan Karel Oliva s moderátorem Martinem Moravcem budou povídat nejen o nových, ale i zaniklých výrazech. Co vědce dokáže doslova zvednout ze židle například v restauraci?

„Typickým znakem jídelních lístků je třeba ragú, ale psané s kroužkem,“ uvedl Oliva častou chybu a pustil se i do polévek. „Rozdíl mezi dršťkou a držkou, tedy něčím, co má ten dotyčný držet, aby přes to nedostal, je velký,“ pokračoval s úsměvem na rtech. Jazykovědec neopomenul ani nechvalné kancelářské nářečí.

„Mně se asi nejvíc nelíbí taková ta korporátní čeština jako je třeba budget a katovat kosty a podobné výrazy. Tam mě znervózňuje zejména to, že tyto výrazy nejsou vůbec potřeba, protože my přece ta česká slova máme“.

V reportáži také prozradí nejtypičtější gramatické chyby, které dělají například politici, moderátoři, mluvčí ale i učitelé. Podíváme se, jak šel čas s některými slovy při reformách českého jazyka. Určitě vás překvapí, které slovo je pro nás naprosto běžné, ale dřív bylo považováno za neslušné.

Která česká slova vznikla teprve nedávno a která naopak úplně zanikla? Dostanou se smajlíci do spisovné češtiny? To a mnohem více, co jste možná o češtině nevěděli, se dozvíte dnes ve 21:25 v pořadu KB Interview Martin Moravce na CNN Prima NEWS.

Tagy: KB Interview čeština Karel Oliva český jazyk jazykovědec

Další hlavní zprávy

Vladimir Putin

Putin překvapil a zastal se Bidena: Je to profesionál. Měl za sebou velmi náročnou cestu

Putin překvapil a zastal se Bidena: Je to profesionál. Měl za sebou velmi náročnou cestu

Setkání Joea Bidena a Vladimira Putina ve švýcarské Ženevě bylo pod drobnohledem médií, která nešetřila kritikou a prezidenta USA si vzala pořádně na paškál. Ruský prezident ale s tvrzeními novinářů nesouhlasí a Bidena se zastal. Svůj americký protějšek nazval Putin profesionálem a řekl, že při jednání s ním je třeba dávat maximálně pozor, neboť mluví velmi obšírně. Reakci šéfa Kremlu zveřejnila ruská agentura RIA Novosti.

K věci

Václav Klaus jako prezident? Nelíbilo by se mi to, práce už má moc, říká Jakl

Václav Klaus jako prezident? Nelíbilo by se mi to, práce už má moc, říká Jakl

Václav Klaus aktivní politiku neplánuje, už tak má příliš hodně práce a měl by naopak zvolnit. Myslí si to Ladislav Jakl, jeho letitý spolupracovník a současný ředitel Centra společenských studií Institutu Václava Klause. Představa, že by se exprezident znovu stal hlavou českého státu, „by se mu asi moc nelíbila“, řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Na skok Dominicem Torettem. Řídili jsme Toyotu Supru z filmu Rychle a zběsile 9
Mohl jsem za to já, přiznal Fenin k aférce s prostitutkami. Píše o tom knihu
reklama
reklama
Přistání aktivisty na Euru mohlo skončit smrtí. Snipeři byli připraveni muže zastřelit

EURO 2021

Domácí zpravodajství

Tepleji než u moře: V ČR bude až 36 stupňů, hrozí přehřátí i požáry. Jak se chránit?
Počet nakažených klesl téměř o pětinu. Stoupá ovšem podíl pozitivních testů
Další články
reklama
reklama