CNN Prima News Karel Oliva

Karel Oliva

Výpis příspěvků ke štítku „Karel Oliva“

Trapas Vohralíkové při hradní ceremonii. Velmi nevhodné, znělo to jako zlý pes, říká expert

Ani letošní předávání státních vyznamenání se neobešlo bez faux pas při představování vyznamenaných. Hradní kancléřka Jana Vohralíková přečetla neobvyklým způsobem zkratku RAF předtím, než prezident Petr Pavel předal vyznamenání za hrdinství v boji. Podle jazykovědce Karla Olivy je tento způsob výslovnosti velmi nevhodný. O trapas se minulý rok postaral i předchůdce Vohralíkové v úřadu Vratislav Mynář.

Vzorný prezident, Okamura s charismatem. Lingvista Oliva hodnotil jazyk českých politiků

Musím pochválit pana premiéra Petra Fialu (ODS) a pana prezidenta Petra Pavla. Ti by měli jedničku s malým zamhouřením oka, protože často říkají „abysme“ misto „abychom“. Přesně tak zhodnotil lingvista Karel Oliva v pořadu 7 pádů Honzy Dědka češtinu politiků. Pochvaly se dostalo také předsedkyni Sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09), bývalému ministru financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) nebo přesedovi hnutí SPD Tomiu Okamurovi.

Zeman byl výborný rétor, ale volil špatná slova. Vulgarismy jsou nepřijatelné, říká lingvista

Rétorické schopnosti Miloše Zemana jsou na velice dobré úrovni, ale obsah, který jimi prezentoval, byl často nevhodný k roli prezidenta, uvedl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS lingvista Karel Oliva. Použití vulgarismů, které si veřejnost vybaví například v rozhovoru z Lán v souvislosti s rockovou skupinou Pussy Riot, zhodnotil Oliva jako zcela nepřijatelné.

Babiš jako hrací automat a příliš usměvavá Nerudová. Co o kandidátech prozradila řeč těla?

Danuše Nerudová rozdávala příliš mnoho úsměvů, i nevhodně, Andrej Babiš připomínal hrací automat a u Petra Pavla se projevila nezkušenost s mnohomluvností. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS takto zhodnotila trojici prezidentských favoritů expertka na nonverbální komunikaci Noemi Zárubová-Pfeffermannová. Spolu s dalšími experty rozebrala projevy kandidátů v jejich kampaních.

Špatná gramatika i faktická chyba. Propagační video k předsednictví v EU se bude předělávat

Poté, co novináři upozornili, že ve videoklipu, který má propagovat české předsednictví v Radě EU, je faktická chyba, rozhodl ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (za STAN), že je třeba ji opravit. Nesprávně uvedený rok začátku druhé světové války ale není jediným přešlapem, který se při středečním slavnostním představení priorit přihodil. Objevila se totiž i gramatická chyba.

Už žádné „ová“. Ženy mohou nově žádat příjmení v mužském tvaru, jazykovědcům se to nelíbí

Počínaje 1. lednem 2022 si mohou Češky nechat zapsat své příjmení v mužském tvaru, tedy bez tradiční přípony -ová. Novelu zákona vloni stvrdil svým podpisem prezident Miloš Zeman. Nyní je možné si zažádat o zapsání nepřechýleného příjmení bez jakýchkoliv dalších podmínek. Některé jazykovědce ale tahle novinka podráždila. Podle nich má přechylování v češtině svou nezastupitelnou funkci.

Zeman byl výborný rétor, pak přišel s vulgaritami. Mám mu to za zlé, říká jazykovědec

Prezident Miloš Zeman kdysi patřil mezi nejlepší politické řečníky, jeho rétorická a obsahová úroveň ale klesla k vulgaritám, řekl jazykovědec a někdejší ředitel Ústavu pro jazyk český Akademie věd (ÚJČ) Karel Oliva. Celkově býval mluvený projev politiků lepší než nyní, přitom by měli být vzorem pro společnost, dodal v pořadu Interview na CNN Prima NEWS.