CNN Prima News Karel Oliva

Karel Oliva

Výpis příspěvků ke štítku „Karel Oliva“

Zeman byl výborný rétor, ale volil špatná slova. Vulgarismy jsou nepřijatelné, říká lingvista

8. března 2023 15:22

Rétorické schopnosti Miloše Zemana jsou na velice dobré úrovni, ale obsah, který jimi prezentoval, byl často nevhodný k roli prezidenta, uvedl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS lingvista Karel Oliva. Použití vulgarismů, které si veřejnost vybaví například v rozhovoru z Lán v souvislosti s rockovou skupinou Pussy Riot, zhodnotil Oliva jako zcela nepřijatelné.

Babiš jako hrací automat a příliš usměvavá Nerudová. Co o kandidátech prozradila řeč těla?

14. ledna 2023 08:37

Danuše Nerudová rozdávala příliš mnoho úsměvů, i nevhodně, Andrej Babiš připomínal hrací automat a u Petra Pavla se projevila nezkušenost s mnohomluvností. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS takto zhodnotila trojici prezidentských favoritů expertka na nonverbální komunikaci Noemi Zárubová-Pfeffermannová. Spolu s dalšími experty rozebrala projevy kandidátů v jejich kampaních.

Špatná gramatika i faktická chyba. Propagační video k předsednictví v EU se bude předělávat

16. června 2022 20:42

Poté, co novináři upozornili, že ve videoklipu, který má propagovat české předsednictví v Radě EU, je faktická chyba, rozhodl ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (za STAN), že je třeba ji opravit. Nesprávně uvedený rok začátku druhé světové války ale není jediným přešlapem, který se při středečním slavnostním představení priorit přihodil. Objevila se totiž i gramatická chyba.

Už žádné „ová“. Ženy mohou nově žádat příjmení v mužském tvaru, jazykovědcům se to nelíbí

1. ledna 2022 15:02

Počínaje 1. lednem 2022 si mohou Češky nechat zapsat své příjmení v mužském tvaru, tedy bez tradiční přípony -ová. Novelu zákona vloni stvrdil svým podpisem prezident Miloš Zeman. Nyní je možné si zažádat o zapsání nepřechýleného příjmení bez jakýchkoliv dalších podmínek. Některé jazykovědce ale tahle novinka podráždila. Podle nich má přechylování v češtině svou nezastupitelnou funkci.

Zeman byl výborný rétor, pak přišel s vulgaritami. Mám mu to za zlé, říká jazykovědec

8. září 2021 21:38

Prezident Miloš Zeman kdysi patřil mezi nejlepší politické řečníky, jeho rétorická a obsahová úroveň ale klesla k vulgaritám, řekl jazykovědec a někdejší ředitel Ústavu pro jazyk český Akademie věd (ÚJČ) Karel Oliva. Celkově býval mluvený projev politiků lepší než nyní, přitom by měli být vzorem pro společnost, dodal v pořadu Interview na CNN Prima NEWS.