Velkého vyznamenání za svoji velmi úspěšnou kariéru se dočká basketbalistka Hana Horáková. Mistryně Evropy, nejlepší hráčka kontinentu za rok 2010 a vicemistryně světa bude uvedena do Síně slávy mezinárodní federace FIBA. Stane se tak teprve druhým zástupcem z České republiky, kterému se dostane takovéto pocty. Předloni stejné ocenění potkalo Jiřího Zídka staršího.
Dnes 41letá Horáková, za svobodna Machová, získala s národním týmem, který dlouho táhla v pozici kapitánky, stříbro na mistrovství světa v roce 2010, zlato a stříbro z mistrovství Evropy (2005 a 2003) a obsadila páté místo na olympijských hrách v Athénách 2004. V dresu Brna vyhrála v roce 2006 Evropskou ligu, desetkrát získala český mistrovský titul a s Fenerbahce Istanbul vyhrála v roce 2011 i tureckou ligu.
Noví členové Síně slávy basketbalové federace budou uvedeni během on-line ceremonie 18. června.
Vedle Fenerbahce hrála Horáková v zahraničí také v Jekatěrinburgu a Košicích. S kariérou se rozloučila v srpnu 2013, o dva roky později se na čas do brněnského týmu vrátila a nastupovala jen v domácích zápasech.
V reprezentaci debutovala Horáková jako devatenáctiletá a výrazně přispěla ke všem jejím úspěchům. Individuální ocenění získala už v době aktivní kariéry – nejlepší hráčka Evropy 2010, nejužitečnější hráčka MS 2010, členka All Stars týmu ME 2005 a MS 2010 a dvakrát byla vyhlášena nejlepší českou basketbalistkou roku (2003 a 2004).
Spolu s Horákovou bylo letos vybráno do Síně slávy dalších 11 osobností: pětinásobný nejlepší československý basketbalista roku a slovenský basketbalista 20. století Stanislav Kropilák, Mathieu Faye ze Senegalu, Detlef Schrempf z Německa, Sergej Tarakanov z Ruska, Panajotis Jannakis z Řecka, Číňanka Čeng Chaj-sia a in memoriam Oscar Moglia z Uruguaye a Penka Stojanovová z Bulharska.
V kategorii trenérů vstoupí do Síně slávy FIBA Australan Tom Maher, Ital Ettore Messina a posmrtně Chuck Daly, kouč amerického Dream Teamu z olympijských her 1992 v Barceloně.
Jiří Zídek starší se členem vybrané společnosti stal v srpnu 2019 jako vůbec první Čech. Tehdy slavnostní akt proběhl během mistrovství světa mužů v Číně, na kterém se poprvé v historii objevila i samostatná česká reprezentace.