Rozhovor s Radimem Štíchou, pracovníkem hradu Valdštejn.
Už od pondělí mohou své brány otevřít veřejnosti hrady a zámky. Někde se na návštěvníky těší, jinde ale zůstane i nadále zavřeno. Turisté totiž podle vládního nařízení ještě nebudou moci chodit do interiérů, a tak podle kastelánů otevírání v mnoha případech nedává smysl.
Už v pondělí se návštěvníci budou moci vydat na nejznámější českou zříceninu, hrad Trosky. Zde se žádná střecha nedochovala, takže se zastřešenými prostranstvími nemají správci problém. Stavbaři na Troskách ještě rychle dodělávají opravu schodiště vedoucího na vyhlídku v jedné z věží. Na hradu Valdštejn, jen pár kilometrů od Trosek, střechy jsou, ale většinu rozsáhlého hradního komplexu si návštěvníci mohou prohlédnout pod širým nebem. Proto i zde příští týden otevřou, ovšem v úterý, jelikož pondělí je jejich běžný zavírací den.
A za památkami nemusíte nutně jen do Českého ráje. Částečně i zcela otevřou například na Točníku, Krakovci, Landštejně, Rábí, Bouzově, Hradci nad Moravicí nebo na Pernštejně. Lidé se dostanou i do zahrad pod Pražským hradem nebo do zámeckého parku v Buchlovicích. Na návštěvníky se chystají i na zámku Sychrov, který patří mezi deset nejnavštěvovanějších památek v Česku. Lidem tu zatím zpřístupní alespoň rozlehlý anglický park. Do zámeckých chodeb a pokojů se podle dosavadního jízdního řádu uvolňování návštěvníci dostanou až od 25. května. Musejí se ale připravit na to, že i tehdy budou prohlídky kvůli přísným hygienickým opatřením omezené.
„Musí být dodržovány rozestupy, a byť jsme na zámcích, kde ty interiéry bývají velké, tak přesto budeme výrazně redukovat počty návštěvníků ve skupinách. Počty se budou pohybovat mezi deseti patnácti lidmi,“ odhaduje kastelán Sychrova Miloš Kadlec. Národní památkový ústav počítá s tím, že příští týden otevře zhruba pětinu hradů a zámků, které má ve své správě. Další památky ale patří také krajům, obcím nebo soukromým majitelům.